הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהשגרה שוחקת
 
איתי נוי חושב שהסיבה האמיתית בגללה אנחנו לא עושים שינויים ולכן לא מצליחים להתקדם בחיים היא הפחד. לא מתוצאותיו אלא מהחשש להתמודד איתו
מאת איתי נוי | 15.03.2010
 

העובדה שהעבר נוטה לרדוף אותנו היא לא דבר חדש. ישנם מקרים בהם הוא מתעקש גם למצוא ולגרום לנו להתמודד עם מאורעות מהם אנחנו מנסים להימלט. ישנם מקרים בהם אנחנו מתפללים שהעבר ישיג אותנו ונוכל להיכנע לו, לפשעים שמעולם לא שילמנו עליהם.

"אין לנו לפחד אלא מהפחד עצמו", אמר הנשיא האמריקאי פ.ד.רוזוולט או שמא הייתה זו פנינה טורנה ב"האח הגדול VIP". כך או כך מדובר במשפט אמיתי שמסכם בתוכו את מהות החיים והתעוזה של כל אחד ואחת מאיתנו. רבים מעבירים חיים שלמים בתהייה של מה היה קורה אם היו מתנהלים אחרת ובוחרים בדרך הסוטה ימינה, המעט עקלקלה על פני דרך הישרה והבטוחה אותה בחרו, שלמעשה הביאה אותם למציאות אותה הם חיים היום.

כל אחד מתעורר אחת לתקופה בתחושה של דרישה לשינוי. בתחושה שמשהו חסר לנו בקרנבל הזה שאנו קוראים לו חיי היומיום. כשהשגרה כבר שוחקת, המשפחה מנדנדת, החשק המיני הוא ממש לא כמו לפני שבועיים, העבודה מציקה ומשעממת, ומציאות תשלום שכר הדירה בזמן מעיקה כמו עצם חדה בגרון. ולמעשה מעטים הם יחידי הסגולה שבאמת יודעים איפה החסר, ומהי הסיבה לחלל הזה שנפער פתאום באדמה. זו שעליה מתבצע מרוץ הטריאתלון הזה שמקשה עלינו לקפוץ מעל למשוכה הבאה, ועל כמה וכמה מה יש לעשות על מנת למלאו.

כשההחלטה נעשית מתוך פחד אנחנו מוצאים את עצמנו מסובכים מעל לראש
תצלום : sxc

אולי זהו חסך חומרי כלשהו שפתאום הבחנתם בהיעדר קיומו בחייכם, כמו הנעל המגניבה שראית אתמול בסנטר או כמיהה למכונית מהירה שתחנה ליד הבית במקום העגלה החלודה עם המנוי החצי שנתי במוסך. אולי מדובר בחסך רגשי בחום של בן זוג אוהב שיחבק כשקשה וילטף ברגעי מנוחה.
חסכים רבים מתגלים בחיינו ודווקא בשלבים הכי קשים. בזמנים שבהם בנוסף לכל הצרות הדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא להיזכר בעוד חוסרים שיתלבשו כמו תוספת משקולת על הרגל, כשאנחנו כבר נאבקים מספיק בים הסוער הזה של החיים שלא לטבוע. ואז, כשהכול קורס עלינו כמו פסנתר הנופל ממעלה המדרגות וכשחשבנו שמפה אין יותר גרוע, דווקא אז אנחנו נתקלים בפחד.

להחלטות שנלקחות תחת השפעת הפחד, יש השלכות רבות על העתיד. בחירה שגויה של אם יכולה להשפיע על גורל ילדיה בעתיד הרחוק, החלטה של גבר צעיר שמפחד ממערכות יחסים יכולה להשפיע באופן ישיר על כל חייו, בהווה ובעתיד. כשההחלטה שגויה נעשית מתוך פחד אנחנו מוצאים את עצמנו מסובכים עד מעל לראש במאורעות שלא היה לנו קשר אליהם ושום רצון להיקשר אליהם לעולם.

דווקא ברגעים הקשים האלה כשהכול נראה אבוד, אסור לנו לפחד. כי הפחד מלווה בתחושת קיפאון, הוא ידוע כקוטם כנפיים מדופלם. ואם לא נשים לב לנוכחותו, השיקום שלנו יהיה ארוך יותר ומתיש. אז אל לנו לייחס לו את הכבוד שמיוחס לו כאפלולי ומשבית, ולהתחיל לראות אותו כמשהו יפה שנותן לנו תעוזה לעשות שינוי בחיים. ממש כמו קפיצה ממצוק גבוה אל סונטה עמוקה ומרעננת ביום קיץ חם.

גם אני ראיתי את הפחד כמה פעמים בחיים, וכשהוא מגיע הוא מגיע ברגעים לא צפויים. במצבים האלה, אולי בגלל תגובות פיזיולוגיות של הגוף, אנו קמלים ומתגמדים לעומת הנוכחות האדירה והמאיימת של הפחד בצידנו. ואז הוא מנצח ומשאיר אותנו חשופים ופגיעים. כמה פעמים קפאתם במקומכם ולא פעלתם לתקן עוול שחששתם ממנו או מעימות שהתבקש ורק בחלוף הרגע התמלאו לכם המצברים ואז בדקה אחת אחרי הזמן גיליתם שלמעשה כן יכולתם לעשות שינוי ולעמוד מול הפחד?

אני מאמין שחבל לאבד הזדמנות להתעמת עם הפחד באשר הוא. החיים הם חידה וכמו שאי אפשר להעריך אהבה מבלי לדעת שנאה מה היא, לא ניתן להעריך דברים המקבילים לתחושת פחד כמו תחושת גאווה ואושר פנימי. צריך לנצל הזדמנויות בחיים וכן צריך לקחת סיכונים בדברים מסוימים כי במקרה הכי גרוע הם פשוט לא יצאו לפועל. במקרה הטוב, מדובר בתחושת ניצחון קטנה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©