הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פצצה מתקתקת
 
הם חזקים והוא חלש, הם גבוהים והוא נמוך, הם לבושים במדים והוא לא. ירון קלנר חושב שהגיע הזמן להודות שלא מעט ישראלים מתקשים לראות את האנושיות שבפלסטינים, אפילו כשמדובר בילד בן תשע
מאת ירון קלנר | 15.03.2010
 

ילד בן תשע הוא ילד בן תשע. הוא מייצג רק את עצמו. לא את העולם המוסלמי, לא את העולם הערבי, לא את העם הפלסטיני, לא את תושבי עזה ואפילו לא את משפחתו. רק את עצמו. שני לוחמי גבעתי הם לא רק שני לוחמי גבעתי. הם כן מייצגים את החטיבה שבמסגרתה הם משרתים, את צה"ל ואת ישראל כולה. הם לא ילד בן תשע.

הם חזקים והוא חלש, הם גבוהים והוא נמוך, הם לבושים במדים והוא לא, הם אוחזים בכלי נשק והוא זורק אבנים במקרה הקיצוני, למרות שהפעם הוא לא זרק. הם אולי פוחדים בקרב, אבל הוא חסר ישע לחלוטין. הוא לא פצצה מתקתקת, למרות שאולי היה חשד שהתיק דווקא כן. הכפייה עליו לפתוח את התיקים אסורה על פי פסיקת בית המשפט, המוסר וההיגיון.

אי אפשר לומר שהאירוע הזה, מכוער ככל שיהיה, הוא ישראל. רק בתחילת מרץ צוין שבוע האפרטהייד ברחבי העולם המערבי, ובו ניסו המשתתפים להעצים את המחדלים של המדינה למכוונים, את המקרים הבודדים למדיניות, ואת הסכסוך לחד צדדי, כזה שבו יש מדינה צמאת דם שעושקת את חסרי הכל. כמובן שזה איננו המצב, אבל חייבים להודות שמקרים מהסוג של חיילי גבעתי בוודאי אינם עוזרים לדמותה של ישראל בעולם.

ישראל מוצגת בעולם כמדינה צמאת דם שעושקת את חסרי הכל
תצלומים : "שוברים שתיקה" + אתר ה- BBC

עצם הטיפול של הפרקליטות הצבאית במקרה יכול לעודד, עשוי להוכיח שישראל כן עוסקת במוסר בזמן לחימה, שכן איכפת לה. השאלה היא מה היא עושה כדי למנוע את המקרה הבא שבהכרח יהיה בסיבוב הלחימה הבא? התשובה היא: כלום. שוקדת על שמריה, יושבת וממתינה לבואה של הישועה, שאיש איננו יודע מאין תגיע.

האנומליה הקיצונית שנפרסת בין שני הגורמים שפעלו במקרה הזה, בין הלוחמים לבין הילד, מחדדת עוד יותר את הסיטואציה הבעייתית שנקראת עזה. מחד גיסא, אי אפשר להשוות בין המצב בגינו הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד אותם חיילים לבין הסכסוך בעזה כולו. הרי חמאס אינו ילד קטן וחלש. מאידך גיסא, אם יש מי שרואה בילד קטן את אויבו, דיינו. אז אולי עו"ד אילן כץ, לשעבר סגן הפרקליט הצבאי הראשי, צודק ובאמת אין מקום להעמיד את השניים לדין פלילי. "טעות בשיקול דעת", הוא קרא לזה.
 
שיקול הדעת המפוקפק הזה לא נולד יש מאין. הוא תוצר של אווירה מתלהמת, רוויה בשנאה, שרואה בתושבי עזה ישות אחת שתומכת בטרור, ושווה במצטבר הרבה פחות מישראלי אחד באשר הוא. האווירה הזו תססה זמן רב בטוקבקים, באתרי אינטרנט של הימין, בהפגנות של מתנחלים, וכעת חלחלו לשיח המרכזי. צריך להודות, הקולקטיב הישראלי מתקשה יותר ויותר לראות את האנושיות שבתוך כל פלסטיני, אפילו אם הוא רק ילד בן תשע.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. טמטום אני קורא לדבריך
פרפר 16.03.2010
 
 
2. לא נכון
יוני 26.03.2010
 
 
3. תשובה לשתי התגובות
ליאור 19.04.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©