הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם לנו מגיע
 
היחס לקהילה הגאה עבר שינוי משמעותי לטובה בשנים האחרונות, אך הרצון של הומואים ולסביות להפוך הורים נמצא עדיין בחיתוליו
מאת דורון יצחק | 15.03.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


תאמינו או לא
, עד לפני עשר שנים או אולי קצת יותר, המילה "הומו" עדיין נחשבה לטאבו בקרב רוב האוכלוסייה בארץ, ושתי ההברות הפשוטות האלה התקשו להשתחרר בקלות מגרונותיהם של הסובבים אותנו. התקופה בה אנשים חשבו שמילים כמו "הומו", "לסבית" או "קוקסינל" הן מילות גנאי, כאילו הולכת ונעלמת נוכח עולם חדש מופלא, עולם של הבנה, קבלה, ליברליות ולגיטימיות. עולם בו "הומו" זה מגניב, אפילו סוג של טייטל אופנתי, כזה שכל אחת חייבת שיהיה לידה, מין תכשיט שכיף להתהדר בו. מסיבות, מצעדים, פתיחות מינית, אנשים מטופחים – הכול חלק מאותה הילה האופפת את הקהילה הצבעונית הזו.

נדמה גם שימי התהילה של ההתגלות הגדולה בפני אחינו הסטרייטים. כבר עברו הימים שבהם לכל סטרייט יש לפחות הומו מחמד אחד בסביבתו חלפו, וכעת הפכנו לעוד קהילה בעלת מכנה משותף אחד השייכת לחברה הרחבה ממנה, ובה, עד כמה שקשה להאמין, קיימים גם אנשים שאינם נמשכים לבני מינם.

אומנם במשך השנים מספר לא מבוטל של חומות נפלו, אך גם היום, בימים בהם מראה של שני גברים משולבי ידיים צועדים ברחובות העיר מעלה חיוך על פני אחרים, "הומו" בצירוף המילה "אבא" אינה מתיישבת בקנה אחד בתודעת רוב הציבור, הן בקהילה והן מחוצה לה. הבורות בנושא, האטימות וחוסר הידע עדיין טבועים ברובנו. אז נכון, יצאנו מהארון בסביבות גילאי ה-20 לחיינו, התמודדנו מול כל קושי אפשרי, רכשנו השכלה, הוכחנו שגם אנחנו ראויים, נשמנו קהילה, בילינו, יצאנו, שכבנו, אהבנו, רקדנו וצעדנו – ומה עכשיו? לרבים מאיתנו, הצורך לחבוק ילד הוא לא סתם עוד גחמה או עניין שבאופנה. זהו צורך ביולוגי, בסיסי ושורשי. בזמן האחרון, יותר ויותר זוגות ויחידים בקהילה מבקשים לממש את הרצון להקים בית ומשפחה הכוללים גם גידול ילדים.

יצאנו, שכבנו, אהבנו, רקדנו וצעדנו – ומה עכשיו? חתונה במצעד הגאווה
תצלום : בועז לביא | הפקה : פרישר דנון

במהלך חודש פברואר התקיים במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב אירוע ראשון מסוגו בארץ – "כנס משפחות הקשת". היוזמה באה בעקבות הביקוש הגובר בשנים האחרונות להקמת בית גאה בישראל, אולם עד כה היו חסרים כלים להורים העתידים לבוא. אין זה סוד שברוב המקרים, דלתות הרשויות סגורות בפני נושאים כאלו, שהרי נושאי דת, מדינה ופוליטיקה עדיין עומדים בדרך למימוש החלום הזה של הפלח המתרחב בקהילה.

הכנס, שבו נפגשו הורים לעתיד מהקהילה עם הארגונים ואנשי המקצוע העוסקים בכל הזוויות של משפחות גאות, הוכתר כהצלחה, אולי אפילו גדולה מן הצפוי. כמות המשתתפים בו, כאלפיים איש, מצביעה על הכמיהה ההולכת וגוברת לגידול ילדים בקרב הקהילה ובצימאון למידע בנושא. בכנס השתתפו ילדי משפחות הקשת שקיבלו הכוונה וייעוץ כיצד להתמודד עם החברה הגורמת לתחושות דחייה, נידוי ולעג בשל היותם ילדים למשפחות חד מיניות. החשש המשותף של ההורים הוא דווקא מהחברה וברצונם להגן על ילדיהם מפני גילויי ההומופוביה והבורות.

הכנס שנערך, ואלו שיבואו בעקבותיו יכולים להגשים את רצון ההורים לאפשר לילדיהם להכיר משפחות גאות נוספות כדי להבין שהתא המשפחתי הגאה בו הם גדלים אינו חריג, ובכך גם להכיר ילדים אחרים השייכים למשפחות שכאלו. ההורים שבדרך וההורים בפועל שלקחו חלק במפגש, הביעו רצון ליצירת קבוצות הורים גאים לצורך תמיכה בהם ובילדיהם, מה שמעיד על הצורך בפעולה בשטח ולא רק בצורך במידע, וזאת לשם יצירת פתיחות וקבלה בחברה.

הישג משמעותי נוסף שנרשם במהלך הכנס הוא נאומו של שר הרווחה, יצחק הרצוג, שהצהיר כי הורות גאה היא הורות טובה כמו כל אחת אחרת ואינה נחותה ממנה, וכי יש לאפשר פונדקאות גם להומואים. אם כך, מסתמן כי בשקט-בשקט מתרחש שינוי גם במשרדי הממשלה, זה שיסלול את הדרך לעתיד ורוד יותר בעבור רבים מהמשתייכים לקהילה. הדרך להיות הורה גאה בארץ רצופה מכשולים ומהמורות. המוח האנושי טרם המציא את הפטנט בו גבר יכניס גבר אחר להיריון ועל אותו משקל, אישה את אהובתה. בכנס נחשפו כל הדרכים האפשריות להורות: פונדקאות, תרומת זרע, אימוץ והורות משותפת (בה הומו ולסבית מביאים ילד לעולם יחדיו). כמו כן, היו שם גם סדנאות בנושאי הורות משותפת, חינוך, חוק ומשפט, התמודדות עם בעיות חברתיות שונות.

לחבוק ילד זו לא סתם גחמה אלא צורך ביולוגי, בסיסי ושורשי
תצלום : sxc

יוסי ברג, אב גאה לנעמה בת ה-5 ויאיר קדר, אביו של מיכאל בן ה-6, הם הורים בהורות משותפת, מייסדי עמותת משפחות הקשת ויוזמי הכנס. השניים זיהו מניסיונם את צרכיהם של משפחות חד מיניות ואת העובדה שהקהילה עוברת שינוי, גדילה והתבגרות לשם גידול ילדים. תופעת הבייבי בום הובילה לריכוז מידע ולהעלאת סוגיית ההורות הגאה לסדר היום הציבורי, בקרב הקהילה ובציבור הרחב.


ברג מספר כי בגיל 28, עת השלים עם זהותו המינית, חשש שכבן למשפחה בת ששה אחים לא יזכה להיות הורה. מבחינתו, חיים ללא ילדים הצטיירו כחסרי טעם. האידיאל המושלם בעיניו היה גידול ילד עם שותף לחיים, וכשבן הזוג הנכון בושש לבוא, החליט לא לוותר על החלום ולהפוך בכל זאת לאב. כך בגיל 36 הוא פנה ל"מרכז להורות אחרת" עם עוד חמישה חברים מהקהילה שביקשו להביא ילד לעולם. הוא התלבט בין אופצית האימוץ לבין האפשרות להורות משותפת, בה בחר בסופו של דבר, וזאת כדי שלנעמה תהיה אימא.

לאחר בחינת מועמדות מתאימות למציאת שותפה לדרך, הגיעה האחת המיוחלת שהתבררה ברבות הימים כבחירה מוצלחת לגידול בתו. יחד הם נעזרו במי שקדמו להם בדרך להיות הורים, ועברו את התהליך שהניב את ההשקעה הטובה ביותר של חייהם – נעמה.

סוגיית ההורות הגאה אכן משגשגת יחסית לאחרונה, אך מתברר כי כדי להפוך להורה גאה אין זה נחלת כלל הקהילה. כאשר מדובר בהליך ביולוגי שלעיתים הוא חד צדדי ומלא עניינים משפטיים, הלב אמנם מתמלא אושר אך הכיס עלול להתרוקן מהר מאוד. ההליך המאוד פשוט הזה להורים סטרייטים הוא סיוטו של ההורה ההומוסקסואל הממוצע, וככל שתעלה המודעות בקרב האוכלוסייה ללגיטימיות של הורות גאה, כך ייחסכו חבלי הלידה אותם חווים החלוצים כיום מן אותם הורים בעתיד הרחוק יותר. פיסת אופטימיות ניתן לשאוב מחמשת חברי הקהילה שהגיעו עם ברג ל"מרכז להורות אחרת". כל החמישה חובקים כיום ילד. מתברר שכל עוד קיים הרצון, חלומות ניתן להגשים גם עם כל הקשיים, כי גם לנו מגיע. ובצדק.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
10 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אייקון
דנה 18.03.2010
 
 
2. קהילה של בוגדים
דני 19.03.2010
 
בוגדים???
דורון 22.03.2010
 
מיסוד
רובי 22.03.2010
 
תגובה
שני 22.03.2010
 
הומופוב
אילן 22.03.2010
 
 
3. דני הנכבד
איתי 22.03.2010
 
די להתרפסות
אילן 22.03.2010
 
 
4. בוגדים
דני מתגובה מספר 2 25.03.2010
 
 
5. לכל ילד יש אבא ואמא-הורות אחרת
רותי 26.03.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©