הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גברים שרואים מכאן
 
איתי נוי ממליץ לגבר החדש מה לעשות כדי לא לאבד את עמוד השדרה
מאת איתי נוי | 27.03.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לא מעט סיטואציות
בחיי הובילו אותי לאחרונה להתחלות חדשות, נכנסתי לתקופה של חשבון נפש בכל ההיבטים הרגשיים בחיי. ובין השאר בחרתי לבדוק איך נהגתי במצבים שחוויתי השנה בתחום הזוגיות.

פול אוסטר כתב בספרו "מר ורטיגו": "מרוב שאתה שקוע בצדקנות שלך, אתה עיוור למה שסביבך". כמוהו גם אני, אדם צדקן שחושב כי הוא יודע טוב יותר מכולם, נקלעתי למצבים בהם עשיתי מעשים שרק לאחר שהתבשלו טוב בבטן ורק לאחר מעשה הבנתי שהם לא היו ראויים. התוצאות הביאו להרעת המצב עם בת הזוג, החברים ואפילו עם הפקידה מהבנק. התחושה לאחר מעשה הייתה שיצאתי פתטי וחסר עמוד שדרה. במידה והיה ניתן הייתי כמובן מחזיר את הגלגל לאחור ומתנהג אחרת.

מה מוביל להתנהגות אימפולסיבית? בשל היותי איש מעשה, בחרתי להתמקד ולנסות לחפור ברזי הדילמה. כמי שדבק בעמדתו, ושבוחר להאמין רק במה שהוא רוצה, זה לא היה פשוט בכלל. בעבר, הגבר הטיפוסי היה אדיש, אגואיסט, חסר רגישות שחי עם זה בשלום. לאחר לא מעט ניתוחים עצמיים, גיליתי שאני משתייך לזרם אחר, העונה לשם הגבר האמוציונלי. כלומר גבר רגיש מדי ופגיע מאוד. נכון, המציאות לא תמיד קלה, והשלב הראשון בפיתרון בעיה הוא קודם כל להודות בה.

כדאי לבחור ברגשות רק בגלל שהחיים קצרים מדי
תצלום : sxc

גבר אמוציונלי הוא ילדותי במידה, ובעל תפיסת עולם נאיבית. הבטן אצלו עובדת שעות נוספות. בניגוד לגבר הרציונלי, העוטה על עצמו שריון נפשי, התנהגותו מתאפיינת באחריות ובגרות. הוא מחוספס, חד, משוחרר מעכבות ונטול כל רגשי מצפון מעיקים. בעוד שבזוגיות נורמטיבית קיימים בדרך כללים שני צדדים משלימים, הבנתי כי כשאחד מבני הזוג הינו אמוציונלי בהתנהגותו מולו עומד לבטח יעמוד אדם רציונלי שעוטה שריון נפשי. כשהשריון הזה מתפקד הוא משמש כבד אדום המתנפנף בקרבות השוורים בספרד.

בניסיון לנתח לעומק מדוע אנחנו הופכים לאמוציונליים, הבנתי כי קיים מונח בלתי נפרד - אינטליגנציה רגשית הכרוכה בדרך ההתנהגות, ומושפעת בעיקר מתחום הרגשות. לפי דעתי, קיימים בעצם שני סוגי רגשות עיקריים: הפחד והאהבה. רגשות פחד שמבחינה פיזיולוגית גורמים לנו גם לכיווץ. מעודדים שנאה וקנאה, יוצרים תחושת חוסר אונים ושיתוק. מגבירים את חוסר הביטחון ונוטעים בנו תחושת בדידות. מנגד, רגשות האהבה משרים – שלווה ושמחה, מגבירים התלהבות ומעודדים את הביטחון עצמי.

אנשי מקצוע טוענים שמומלץ להרשות לעצמנו להרגיש כל רגש שהוא. מכיוון שבכל פעם שנדחיק רגש מסוים נתרחק מעצמנו ונאשים את כל העולם בכמה רע לנו. הפרדוקס הוא שאותם רגשות שאנחנו מפחדים להרגיש אותם, הם אלו שבעצם מנהלים לנו את החיים. כן, צריך הרבה אומץ להרשות לעצמנו להרגיש רגשות כואבים, כמו אכזבה מאהבה ותחושת נבגדות, אבל מי אמר שהחיים קלים? למעשה אדם המחובר לרגש שלו מסוגל לתת מקום חשוב יותר לצרכי האחרים, גם בזוגיות, בזמנים קשים של ריבים ופרידות האמוציונלים נופלים לתהום עמוקה אך מצד שני, טמונה בהם היכולת האדירה לתת ולהרגיש הרבה מעבר לרציונל, בזמנים של שלווה.

לכן צריך לדעת מתי יש לתת לרגש להוביל, ומתי לא. אך בסופו של דבר, בשביל להרגיש צריך אומץ, לכן גם אם היכנעות לרגשות מציבה אותנו בעמדת סיכון, כדאי לבחור ברגשות, ולו רק מכיוון שהחיים קצרים מדי.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©