הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לכבוד ספסרי האיומים
 
לעומר גלילי נמאס שמהלכים עליו אימים. הוא מודאג מכך שהפוליטיקאים משתמשים בשואה לצרכיהם, כדי להפחיד אותנו שהיא עלולה לחזור
מאת עומר גלילי | 11.04.2010
 

כשאימא רוצה שהבן שלה יסיים את כל האוכל מהצלחת, היא מפחידה אותו שיבוא שוטר. כששוטר רוצה שעבריין יחדל ממעשיו, הוא מאיים עליו שישלח אותו לכלא. כשערס רוצה שיפחדו ממנו, הוא מאיים באלימות. וכשמנהיג רוצה שהעם שלו יקשיב לו ויאמין שהוא עושה את הדברים הנכונים, הוא מאיים שעלולה לקרות לו שואה שנייה.

פחד הוא תחושה פיזיולוגית טבעית ואמצעי מצוין לשנות את עמדתו של אדם. כשאדם מפחד ממשהו, מאירוע או מאדם מסוים, לרוב יהיה קל יותר לבצע בו מניפולציות ותמרון. זאת מכיוון שהפחד יוצר אצלו תחושה של נחיתות והפסד. האנשים שיודעים לנצל את הפחד והחרדה של האחרים, ויודעים לזהות את נקודות החולשה, מצליחים ברגע לקנות את עולמם. מתוך הפחד הם יוצרים את השליטה ואת המרות.

הניצול הפוליטי, שנמשך על פני דורות, של החרדה והפחד שמביאים איתם מושגי השואה, מגדל צלקת שמסרבת להגליד וממשיכה לדמם ולהחליש את נפשם של אזרחי ישראל היהודים. שואת יהודי אירופה שהתרחשה בתקופתו של השלטון הנאצי, הצליחה אמנם להוכיח כי בקלות רבה מדי ניתן לרצוח רבים כל כך וכמעט להכחיד כליל עם ותרבות שלמה. השאלה היא מדוע אנחנו חושבים כי גם כיום ניתן יהיה לעשות זאת בהינף יד.

לדאוג שלעולם לא נשכח את העמידה האיתנה שלנו מול האירועים הנוראים. מיידאנק
תצלום : ירון קלנר

עם ישראל הצליח בששים וכמה שנות חירות להקים מדינה, להתפאר בהישגים מדעיים, לפתח כלכלה מצליחה ולהוות דוגמה לאומות ולמדינות רבות. נכון שיש עוד עבודה רבה, אבל על הרקע הזה, מדוע שתהיה לנו סיבה לחשוש כל כך מהשמדה נוספת? מדוע אנו נותנים לכל אותם מלחיצים ומפחידים להצליח במשימתם, ולהעמיד אותנו דום בכל פעם שהם משתמשים במושג "שואה שנייה"?

תפקידו של יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליצור בדיוק את ההפך. לדאוג כי לעולם לא נשכח את עוצמתו של העם היהודי, את היכולות והעמידה האיתנה שלנו מול כל האירועים הנוראים, את העובדה כי היהודים אינם מפחדים ואינם מובלים כצאן לטבח. השימוש הנרחב במושג שואה בלבד, השכיח שאליה מצטרפת גם הגבורה של הפרטיזנים, של מורדי הגטאות וגבורתם של היהודים החכמים והערמומיים שהצליחו לפעול כנגד כל הסיכויים, להינצל ולהביא להמשך השושלת של העם היהודי. כנראה שעקב האזכור הלא מספק של הגבורה, רבים מאיתנו ממשיכים לפחד מאיזשהו איום קיומי, ממשיכים להאמין כי אחמדינג'אדים למיניהם יכולים במכה אחת להעלים את העם היהודי.

העם היהודי למוד קרבות משחר ההיסטוריה שמוכיחים שוב ושוב כי לא יהיה ניתן להביא עלינו מיתה כללית ולבטח לא שואה שנייה. לכן בפעם הבא שתשמעו ראש ממשלה, נשיא או שר שמאיימים עלינו בשואה שנייה, זיכרו כי בשימוש המפחיד הזה טמונה הסכנה האמיתית. את השואה יש לזכור אך את הגבורה יש להנחיל ולהנציח. רק כך נוכל לדאוג שהשואה לא תחזור על עצמה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©