הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הורים יקרים
 
אימא התעללה בה, אבא הכניס אותה פעמיים להריון, והמורים גילו אצלה יכולות כתיבה שנתנו לה כוח לעזוב את הבית. העובדה שכל זה קרה לפני גיל 16 הופכת את "פרשס" לסרט נוגע ללב
מאת רותם משען | 11.04.2010
 

הוצאת אישה מוכה ממסגרת לא טובה, הטיפול בה, האזנה לסיפורה המרגש ולבסוף העצמתה. אותו תהליך שנדמה שצפינו בו אינספור פעמים על המסך הקטן בתוכניתה המצליחה והמפורסמת של אופרה וינפרי, מתרחש גם על המסך הגדול בסרט החדש בהפקתה - "פרשס". הסרט מבוסס על הספר "תלחצי" (push) של המשוררת ספייר שיצא לאור ב-1996.

"פרשס" מגולל את סיפורה המרגש של קלריס פרשס ג'ונס, נערה צעירה וכבדת משקל בת 16 שנכנסת להריון ועומדת ללדת את בנה השני מאביה שעזב את הבית. המורים שלה ומנהלת בית הספר שבו היא לומדת מזהים את חוכמתה וכוחה של הנערה וממליצים לה להגיע להיבחן לבית ספר אלטרנטיבי מה שמכעיס מאוד את אימא שלה, המקשה מאוד על חייה ואף מתעללת בה.

בבית ספרה החדש הכישורים החדשים של פרשס מאפשרים לה להתבטא בדרך חדשה לגמרי. באמצעות הכתיבה ובעזרתן של חברותיה החדשות היא לומדת להבין את חייה המסובכים, ומוצאת את הכוח לעזוב את בית אמה ולקבל בעצמה החלטות על עתיד ילדיה. הקשיים שהיא חוותה עד גיל 16 היו רבים וקיצוניים מאלו שחווים רוב האנשים בתקופת חיים גדולה הרבה יותר, אך למרות מצבה הקשה, פרשס ניחנת בכוח פנימי עצום, המחכה להזדמנות לצאת לאור.

בבית הספר החדש היא לומדת להבין את חייה המסובכים. "פרשס"
 

גבורי סידיבי המגלמת את פרשס היא שחקנית מתחילה בת 26 וזהו תפקידה הראשון בסרט קולנוע הוליוודי. משחקה היה כה כובש, שזיכה אותה במועמדות לאוסקר בקטגוריית השחקנית הראשית הטובה ביותר. למרות גודלה הפיזי העצום היא הצליחה במהלך הסרט להעביר את התחושה של אדם בלתי נראה, עדין ולא נחשב בעיני הסביבה, והחוויות שהיא עוברת קשות לאדם הממוצע.

את אמה מגלמת השחקנית מוניק בתפקיד בלתי נשכח ויוצא מן הכלל, לכן אין זה פלא שהיא זכתה באוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר. היא כל כך משכנעת ואמיתית עד כי נדמה שמדובר בסרט דוקומנטרי העוסק ביחסים בין אם לבתה. המשחק שלה עובר אל הצופה באופן חודר ועוצמתי, בין היתר בגלל המראה של האישה השחורה קשת היום, העצלנות שלה, וההתעללות הקשה בבתה.

מי שמפתיעה בתפקיד קטן בסרט היא הזמרת מריה קארי, המגלמת את העובדת הסוציאלית. תפקידה של קארי משוחק באופן טבעי ומשכנע הרבה בזכות העובדה שהיא מופיעה בו לראשונה במראה טבעי לחלוטין נטול איפור. ליהוק מפתיע נוסף בסרט הוא של לני קרביץ, המגלם אח בבית חולים העוזר ליילד את פרשס והופך לחבר טוב שלה. המשחק שלו מעורר חיוך ופליאה על כישרונו של הזמר הנחשב.

כנראה שאנשי האקדמיה לקולנוע העריכו את הסיפור האנושי בסרט כיוון שהוא זכה באוסקר עבור התסריט המעובד הטוב ביותר. גם הצופים מצביעים מאז ברגליים והסרט זוכה עד כה להצלחה מסחררת ברחבי העולם. את הסרט ביים לי דניאלס שברקורד שלו אפשר למצוא סרטים כמו "מונסטר בול" שזיכה את האלי ברי באוסקר ו"מתאגרף הצללים". באחד הראיונות איתו סיפר הבמאי כי היה לו חשוב להעצים את האותנטיות של השחקנים, ולכן הוא הגדיל לעשות וביקש שיציירו למריה קארי שפם. עוד סיפר כי ניחן בחושים חדים לליהוק, ואכן, אין ספק שהליהוק של סידיבי לתפקיד פרשס מבריק ומוסיף לכך שהוא נתפס בעיני רבים כאמיתי, נוגע ללב ומרגש.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. שכנעת אותי
מירי 18.04.2010
 
 
2. כתבת יפה רותם.
סוודיש 20.04.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©