הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שווים
 
יוליה ברודסקי מלינה על הבעיות שעושים למי שנולד לאב יהודי ולאם גויה ונחשבים בשל כך לאזרח סוג ב'. שהרי מי שמחליט להשתתף בצרות שלנו, מגיע לו שישתתף גם בזכויות
מאת יוליה גזית | 20.04.2010
 

במסגרת העלייה מחבר העמים, הגיעו לארץ 300 אלף איש, שאינם יהודים על פי ההלכה. תהיה זו תמימות לחשוב שכולם מרגישים יהודים, מתחברים רגשית לעם ולארץ או מעוניינים להיות חלק מהם, אך מה עם כל אלה שכן רוצים ואינם יכולים? שם, בעבר שהשאירו מאחור, צעקו להם מילות גנאי על כך שהם יהודים. כאן, מרגע עלייתם הם הפכו ל"הרוסים" ואיתם הגיעו מילות הגנאי המתאימות.

הסיפור דומה לגבי כל העולים החדשים, ביניהם גם אלו שנחשבים יהודים בעיני הרבנות, אך לאלו שלא - הצרה כפולה. מה הם, בעצם? ישנן כמה סברות מדוע יהדותו של אדם נקבעת על פי האם. הראשונה, היא שלא תמיד יודעים מיהו האבא והשניה היא מכיוון שנשים יהודיות נאנסו על ידי גויים, והיה רצון שהם ייכללו בעם. אך מה קורה לכל אלו שנולדו לאב יהודי ולאם גויה? בגולה הם "יהודונים" ובארץ הם אזרחים סוג ב'.

אני מכירה לא מעט אנשים שגדלו בגולה על סיפורי התנ"ך, עלו לארץ מטעמי ציונות, נסעו לפולין ובכו על קברי היהודים, שירתו בצה"ל, חוגגים את ראש השנה ושרים את הקושיות בליל הסדר. הם יהודים בזהותם העצמית, בתחושותיהם ובדפוסי התנהגותם אך עד לפני שנים ספורות נאלצו להסתובב עם תעודת זהות שבה רשום לאום שאינו תואם את מה שהם באמת. מזל שעידן זה תם והלאום הפך לכוכביות. אותם אנשים גם ימסרו את נשמתם לבורא ביום מן הימים וייקברו במקום המביך שנקרא "מחוץ לגדר".

גדלו בגולה על סיפורי התנ"ך ועלו לארץ מטעמי ציונות
תצלום : צחי סרפיאן

אנו מתגאים כל כך במפורסמים יהודים, אך מישהו זוכר שבוב דילן (שנולד בשם רוברט אלן צימרמן) בחר להוציא את עצמו מהעם הנבחר למשך כמה שנים? כנראה שלא. ומאיזה צד בדיוק מגיעה יהדותם של גווינת' פאלטרו ומייקל דאגלס? בואו נגיד ככה, הם לא ממש היו מקבלים אישור מהרבנות. אז אותם מפורסמים מספיק טובים כדי להיקרא בגאווה יהודים אך תושבי ישראל שמשרתים בצה"ל, משלמים את המיסים שלהם למדינה וספגו קללות בשל מוצאם במקום ממנו עלו לא מספיק טובים?

לאימא שלי יש קולגה במקום עבודתה שרק בגיל 19 גילתה שהיא יהודייה ושאימא שלה היא יהודייה כשרה למהדרין. אותה אישה גדלה כנוצרייה עד אותו שלב בחיים, ובכלל לא התכוונה לראות את עצמה אחרת. גם כיום, אחרי שעלתה ארצה מתוקף חוק השבות, אין היא רואה שום קשר בינה לבין היהדות. כאב לי מאוד לשמוע את הדברים הללו מאימי. כאב לי על אותם יהודים שאינם נחשבים ככאלו למרות שהיו מאוד רוצים. כל אותם עולים שנאלצים לעבור תהליך גיור ארוך, מסובך ובעיקר בירוקרטי, תהליך גיור שלעיתים נאלצים לחזור עליו שוב ושוב בטענה כי לא עברו את המבחנים הסופיים בגלל טעויות קטנוניות.

האמת היא שאני בספק אם מרבית חובשי הכיפה היו מסוגלים לעבור אותם מבחנים. ישנן אפילו פעמים שנשללת יהדותו של מתגייר בגלל שאינו מקיים את מצוות הדת. האם כולנו מקיימים את כל תרי"ג המצוות? ממש לא, אך לא נעז לחשוב לוותר על יהדותנו. הרב חיים אמסלם מש"ס אמר על מי שיהדותם לא מוכרת בעיני הממסד הרבני שמספיק השירות בצה"ל, ורצונם הכן להשתייך לעם ישראל כדי להקל על גיורם. כמובן שהוא זכה לביקורת רבה בחברה ממנה הוא בא בגלל דעות אלו ממש.

יהודים בעולם כולו הם מיעוט. כמיעוטים רבים, אנו נרדפים, נרמסים ומתכנסים בקהילות סגורות. הרבה מהיהודים בעולם לא מצליחים להתמודד עם השוני הדתי והתרבותי ומתבוללים. מכאן, אני מאמינה שאם אדם, באמת ובתמים, רואה עצמו כיהודי ומוכן לקבל על עצמו את "צרות העם היהודי" מהסיבות הנכונות, אנו אמורים לא להקשות עליו אלא לקבלו בזרועות פתוחות. לכל הפחות, עלינו למצוא סטנדרטים הגיוניים ומתקדמים יותר על מנת שאותו אדם יוכל לממש את אמונתו ודתו.

בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
5 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מרתק
סוודיש 20.04.2010
 
 
2. הבעיה איננה אם המדינה מסכימה שהם יהודים או לא
אמיר 20.04.2010
 
 
3. האבסורד הגדול
מאיה 20.04.2010
 
עצוב מאוד
יפעת 21.04.2010
 
 
4. הרבנים החרדים הורסים את היהדות
שי כהן 30.05.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©