הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
העיניים של המדינה
 
אם ינוסחו הכללים הנכונים, התחברות המשטרה למצלמות אבטחה פרטיות תעשה את החיים שלנו הרבה יותר טובים. אחרי הכל, פרטיות אינה זכות מוחלטת
מאת עומר גלילי | 23.04.2010
 

כוונת המשטרה לפעול למען חקיקת חוק שיחייב עסקים ומוסדות ציבור לחבר את מצלמות האבטחה הפרטיות שלהם לאינטרנט כך שהיא תוכל לצפות בשידור, יכול להישמע כעוד פגיעה בזכויות הפרט של האזרחים. מצד אחד, אף אחד לא רוצה להיות נתון למעקב בכל מקום. מצד שני, יתכן שאפשרות זו תגביר את היכולת המשטרתית לנהל אירועים פליליים וביטחוניים כאחד.

הגבול בין חדירה לפרטיות לבין נחיצות ביטחונית הוא דק עד מאוד, אך יכול לעבוד במידה וייקבעו כללים ברורים. הרצון שלנו לזכות בפרטיות הוא חובתה של המדינה לאפשר זאת. פרטיות יכולה להתקיים גם אם למשטרה תהיה גישה מלאה למצלמות האבטחה של עסקים, והדבר יהיה תלוי בעיקר בחוקים ובתקנות שיקבע המשרד לביטחון פנים יחד עם משרד המשפטים.

הרעיון מאחורי התוכנית החדשה מתבסס על כך שבמקרה של אירוע פלילי או ביטחוני, המשטרה חייבת היערכות רחבה. ואם תהיה לה יכולת להתחבר למצלמות אבטחה פרטיות בקרבת מקום, היא תוכל לראות תמונה מלאה של האזור. הצורך בשליטה מסוג זה לא קיים רק בישראל, מדינות רבות בעולם מחפשות דרכים מגוונות שיגבירו את יכולת המשטרה להתמודד עם אירועים מורכבים או אפילו, חלילה, אירועים רבי נפגעים.

השימוש במצלמות בעת אירועים מיוחדים יסייע לשליטה טובה יותר במתרחש
 

לקחים ותחקירים רבים שנעשו בעולם מלמדים כי חיבור מצלמות שמשדרות בשידור חי את המתרחש באירוע יכול לעזור משמעותית בניטור האירוע ובניהולו. למעשה, כך ניתן להציל בני אדם רבים. השימוש במצלמות בעת פיגועים או אירועים אחרים שדורשים את התערבות המשטרה יסייע רבות לניהול נכון, לניצול מרבי של כוח אדם, ולשליטה טובה יותר במתרחש. האפשרויות הטכנולוגיות המתקדמות עוזרות למשטרה להצליח במשימתה הראשונית, שמירה על ביטחון האזרחים והגנה על זכויותיהם.

בישראל למודת האסונות, ההתפתחות הטכנולוגיות עלולות להיות בעייתיות, ולהנחיל מדיניות של מעקב וחדירה לפרטיות. לו ישכילו האחראים להגביל את השימוש למקרי חירום בלבד, הרעיון יכול לתרום יותר מאשר להזיק. השימוש חייב להיעשות במידתיות ראויה. למשל, יש לקבוע תקנות שעל פיהן אסור להתחבר למצלמות כשאין אירוע. כלומר, התורן במוקד המשטרתי לא יוכל לפתוח סתם מצלמה ולהתחיל לעקוב אחר המתרחש ברחוב.

בנוסף, על בתי המשפט לדאוג לאסור שימוש בראיות שהגיעו דרך שיטוט סתמי במצלמות האבטחה. הצעה נוספת להגנה על פרטיות האזרחים היא לקודד את פתיחת המצלמה. קוד האבטחה יהיה ידוע רק למפקדים בכירים והחיבור למצלמות יוכל להתבצע רק באישורם ובתנאי שמתקיים אירוע המחייב זאת. כך יהיו פחות אנשים שמורשים להשתמש במצלמות.

רומס את הזכויות

הוראות כאלו ימנעו את עצם ההתעסקות במצלמות ובחיפוש אחר אירועים פליליים, אך על האזרחים יהיה לזכור כי המצב נזיל. אם למשטרה יהיה מודיעין מתאים וידיעה שאירוע פלילי עתיד להתרחש, היא כן תוכל לבקש רשות משופט להשתמש במצלמה פרטית לצורך איסוף ראיות. כמובן שאז המשטרה תצטרך גם לפצות את בעל המצלמה על השימוש ברכוש שלו.

מצלמות פזורות ברחובות במדינות רבות בעולם, ולא נראה כי הדבר פוגע בחופש התנועה או בזכויות הפרט של האזרחים. סביר להניח שרובנו היינו מעדיפים לחיות ללא תוכנות מעקב, אך לאור עוצמת הפשע בארץ, נראה כי אין מנוס מלהתחבר לעיניים דיגיטליות. זהו גם מקרה בוחן שיבדוק עד כמה ישראל היא מדינה חופשית ודמוקרטית. אם בעוד כמה שנים לא נצא לרחוב מחשש להסתבכות עם החוק על כל עבירה קטנה או אפילו אי ציות לתמרור, נמצא את עצמנו חיים בפחד. זה עלול להיות גול עצמי, ושום עין טכנולוגית לא מסוגלת לראות זאת מבעוד מועד.

מקרה בוחן זה יאפשר למדינת ישראל בכלל ולמשטרה בפרט, להתקדם ולהצליח להשתפר בתפקידה העיקרי. הוא גם יכול להיות הצעד הבא לקראת מהפכת השליטה של המדינה על האזרח, ומעקב אינסופי ושיטתי אחר פעולותיו. פרויקט האבטחה החדש יכול לחזק את הקשר בין המדינה לאזרח, בכך שהמצלמות ישמרו וירתיעו פושעים, אך יכול ליצור משטר רודני וחטטן שרומס זכויות בסיסיות. אם מלכתחילה ישכילו רשויות השלטון להגביל את הפרויקט כך שינוצל רק לטובה, הרווחנו משטרה חזקה יותר. במידה שיתנו יד חופשית למשטרה לעקוב אחרי אזרחיה שלא לצורך, הפסדנו את המדינה הדמוקרטית. בואו נקווה שאלה היושבים בראש יידעו לקבל הפעם את ההחלטות הנכונות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©