הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נאה דורש, נאה מקיים
 
עומר גלילי לא מבין מה ישראל תפסיד אם תצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. הרי כולם יודעים מה אנחנו מחביאים שם בדימונה
מאת עומר גלילי | 05.05.2010
 

גם אם בוועידת הגרעין בוושינגטון, הצליחה ישראל לשמור על עמימות הגרעין שלה, וגם אם בחצי קריצה הצליחה להישאר כמעט מחוץ לזרקורים ולמשוך את האש לכיוון האיום האיראני בלבד, לא בטוח שאפשר להיות מרוצים. האם חוסר שיתוף הפעולה מצד הממשלה לחתום על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני יועיל או יזיק לנו? ככל הנראה, רק הזמן יידע לספר.

בוועידה שבה השתתפו נציגים מכל העולם, קראו במשותף נציגי מדינות רבות נגד הפצת הגרעין למדינות נוספות, ונגד שכלול הרקטות ואמצעי הייצור של הנשק הקיים בעולם. הוועידה שאותה יזם הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, שלחה אמנם מסר כללי, אך הייתה מכוונת ומדויקת מאוד בשיחותיה, ועסקה בעיקר באיום הגרעין האיראני. הגיעו שם להישגים נאים כמו חתימה מחודשת של רוסיה וארה"ב על הסכם לצמצום הגרעין בשטחן, וצירוף סין לסנקציות נגד איראן בעקבות פעולותיה להשגת פצצה גרעינית. הישגים אלו הוכיחו עד כמה העולם המערבי אכן חושש, ועושה רבות נגד ההתחמשות של גורמים רבים בכלל, ושל שלטון האייתולות באיראן בפרט.

האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שישראל מסרבת לחתום עליה, אינה אמנה שדורשת את הפסקתם של פרויקטים גרעיניים או הריסתם, אלא בסך הכל קוראת לצמצום ראשי הנשק, ולדאגה כי מדינה בעלת אמצעים גרעיניים לא תעזור למדינה אחרת להתחמש. כמו כן, הסעיף באמנה שהכי לא מכובד על ידי החברות הוא איסור האיום בנשק גרעיני על מדינות אחרות. נראה כי אמנה זו הינה לפרוטוקול בלבד, אם כי ממשל אובמה מנסה לשנות את המצב. עד לאחרונה, אף מדינה לא ידעה בדיוק כמה ראשי נפץ גרעיניים מחזיקה מדינה אחרת, ואף לא סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית), ואילו כעת ארה"ב הודיעה כי היא מחזיקה 5,113 ראשי נפץ גרעיניים, ירידה של 84% מאז 1967.

צריך להראות לעולם שישראל נותנת כתף רחבה כנגד התפשטות הגרעין. בנימין נתניהו
 

אם כך, מדוע ישראל מעדיפה להיות בצד של פקיסטן, הודו וצפון קוריאה ולא לחתום על האמנה? ממה היא מפחדת? הרי מדיניות העמימות שלה כבר מזמן לא באמת מצליחה לשמור על האפקט. בנוסף,הודות למרדכי וענונו, האתר בדימונה אינו סודי כמו שהיה פעם. אם כל העולם יודע את מה שאנו מסתירים, מדוע אנו ממשיכים כאילו להסתיר? מעבר לבעיית ההסתרה, טמונה בעיה נוספת באי הסכמת ישראל לחתום על האמנה, בעיה אתית אמיתית שעוד עלולה לחזור אלינו כבומרנג. חז"ל אמרו פעם כי "נאה דורש, נאה מקיים", כלומר, מה שאתה דורש מאחרים, דרוש ועשה בעצמך.

ההישג בוועידה נגד ההתחמשות האיראנית הוכיח כי לא רק אנחנו מפחדים אלא גם העולם כולו. אך כאשר אנו אלו שעומדים בראש הדוחפים לסנקציות, כדאי שנשים לב לכך שכבר נשמעים קולות בקשר לכך שישראל לא חתומה על אמנת הגרעין. הרי לא יתכן שאנחנו נבקש ממדינות אחרות לטפל במדינה שאנו זהים לה בהתנהגותה. ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ ארדואן, כבר הצביע על הבעייתיות הזו. אובמה אומנם הצליח לחמוק משאלת עיתונאים אמריקאים בנושא זה, אך נראה שהנושא מתחיל ליצור גלים קטנים אשר עלולים לבשר על בואה של סערה חדשה, כך שגם הילרי קלינטון מתחילה לדבר על מזרח תיכון נקי מגרעין.

אין ספק כי סערה זו לא תהיה דומה לסנקציות שמתכננים לאיראן, אך ייתכן שלעולם קצת נמאס מישראל המתבגרת, ומכך שהיא עושה שטויות בלי לתת דין וחשבון. יתכן שבקרוב נמצא את עצמנו עסוקים בניסיון לפתור משבר דיפלומטי נוסף אשר יגדיל את הפערים והקרעים בינינו לבין העולם. אמנם אנחנו לא איראן ואיננו מאיימים להשמיד את העולם, אך בעיני רבים אין זה משנה. אם כך, אולי מוטב לראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על האמנה ולהראות לכל העולם שישראל אינה מפחדת או נרתעת וכי גם היא נותנת כתף גדולה ורחבה כנגד התפשטות הגרעין.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©