הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שאפו. אבל
 
צירופה של ישראל ל-OECD הוא הזדמנות לתקן כמה מתחלואי החברה כמו אחוזי האבטלה במגזר החרדי והערבי, פערי השכר והריכוזיות במשק
מאת עומר גלילי | 20.05.2010
 

שאפו לישראל על כך שנבחרה להיות חלק מארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, אחד הארגונים הבינלאומיים החשובים ביותר. אומנם תפקידו העיקרי הוא לקבל החלטות בנושאי כלכלה, חברה ואיכות הסביבה ולשתף ברעיונות את המדינות המפותחות, ולמרות שאין לו שום סמכות מחייבת הוא נחשב לאחד החשובים בעולם בנושאים אלו. כיום חברות בארגון 31 מדינות כולל המצטרפות החדשות, ישראל, סלובניה ואסטוניה.
 
זה לא היה קל. בדרך היו שם 15 שנה של חיזורים, ניסיונות שיפור והרבה עבודה מצד ישראל עד שבמאי 2007 הארגון הזמין אותנו להצטרף ואכן עשה זאת שלוש שנים לאחר מכן.
לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר האוצר, יובל שטייניץ, ולצמרת המשרדים הממשלתיים מגיע להיות מאושרים ומסופקים, לאחר שהצליחו לצמצם פערים רבים שה-OECD הצביע עליהם בביקורת שערך. למרות שישראל ביצעה לא מעט שיפורים ושינויים בתחומי הכלכלה ואיכות הסביבה בהתאם לדרישות הארגון, נראה כי עדיין לא הצליחה למצוא תשובה הולמת בנושאים חברתיים.
 
שלוש הבעיות העיקריות שצוינו על ידי ועדת הבדיקה של הארגון הבינלאומי כטעונות שיפור הן אחוזי האבטלה הגדולים במגזר החרדי והערבי, פערי השכר והריכוזיות במשק. בעיות אלה מציבות בפני ראשי המדינה אתגרים לא קלים, לא מכיוון שאינם ניתנים לפתרון אלא דווקא בגלל שהתשובות ידועות, וכל שנותר הוא לחכות לראש הממשלה שיוציא אותן לפועל. כך למשל, ניתן לטפל בבעיית האבטלה על ידי צמצום קצבאות הילדים המנופחות שמועברות לחרדים ולערבים באופן ישיר ומגבירות את האבטלה. בלעדיהן, לא תהיה לאותן קבוצות ברירה אלא לצאת לעבוד.

הצהיר שיפעל לצמצום הריכוזיות במשק. בנימין נתניהו
 

את הכספים שיחסכו ניתן יהיה להוציא על יזמות ועידוד התחרות והפיתוח, כך שהריכוזיות (בה עסקים רבים נשלטים על ידי גוף אחד) הקיימת בארץ תפחת. העברת כספים והטבות לחברות שרוצות להתחרות בשוק מסוים תוכל לסייע לכולם, ובראשונה לצרכנים, כיוון שתחרות תוביל לירידה במחירים. היתרון השני הוא עידוד הקמת קבוצות וחברות חדשות שיאפשרו עוד תעסוקה, כולל מהמגזר החרדי והערבי. אם ישראל תצליח להוציא את שתי המשימות הללו לפועל, ותאמץ בכך את מסקנות הארגון, היא תוכל בקלות לצמצם בצורה משמעותית את נושא פערי השכר במשק.

ישראל עברה שיפורים בנושא הכלכלי, ומצבה בעיקר לאחר המשבר הנוכחי הוכיח כי בישראל קיימים יחסי כוחות טובים ומאוזנים בין המגזר הציבורי למגזר הפרטי. עובדה שרובו המכריע של המשבר (כי מי יודע מתי אכן הוא הסתיים?) עבר בצורה טובה ושום סכנה אינה נשקפת באופק. כעת נותרו עוד כמה משוכות לא קלות אך אפשריות כדי שנהיה לא רק בין 15 המדינות המובילות בעולם הכלכלי, כפי שנתניהו הציג, אלא שנוכל להיות המדינה מספר אחת בהתנהלותה הכלכלית-שוויונית שמקיימת זיקה ישירה לחברה ולמשאבי הטבע הנמצאים בה. אומנם עבודה קשה מחכה, אך זאת רק ההתחלה. הרי מיד ביום קבלתה של ישראל ל-OECD, הצהיר נתניהו שיפעל לצמצום הריכוזיות במשק. כל שנותר לנו הוא לקוות כי הוא אכן יצליח במשימה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©