הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אכלו אותה
 
הצעת החוק האוסרת שימוש בפוטושופ בתעשיית האופנה, נלחמת בתכתיבי אידיאל היופי וזורה תקווה לחברה בריאה יותר
מאת ירון קלנר | 01.06.2010
 

אי אפשר לדמיין את מספר הנשים שפיתחו הפרעות אכילה בעשרות השנים האחרונות. כמובן שישנם גברים שלוקים באנורקסיה, בולמיה או סתם חושבים שהם שמנים, אך מספרם זניח בהשוואה למין הנשי, שבהכללה גסה ניסה לצמצם את עצמו למימדיה של קיית' מוס, אחת המייצגות הבולטות של מראה ה"הרואין שיק".

הן דוגמניות רזות עד כדי גיחוך, בעלות אנטי בטן ונטולות חזה, שהמראה הנערי שלהן שיקר לכולנו, הצרכנים השבויים. הן מופיעות על שלטי החוצות ברחובות ובכבישים, בפרסומות בטלוויזיה, וקופצות על מסך המחשב במהלך הגלישה באינטרנט. הן בכל מקום, מדגמנות איך נכון להיראות, מסבירות בגופן הכחוש שלא משנה כמה אנחנו אוכלים, זה יותר מדי.

בשלב מסוים גילינו שרובן לא אמיתיות. בסך הכל מודל לחיקוי מזויף שנוצר באמצעות הפוטושופ, אידיאל שאפילו היפיפיות שמתפרנסות מזה לא יכולות להשיג. למרבה הצער, גם הידיעה לא ממש עזרה. לראות אותן על שערי המגזינים פשוט יותר חזק מההכרה שמדובר בשקר, ממש כמו שצפייה בפרסומות מצליחה לרמות גם את מי שזוכר שמנסים למכור לו משהו. נשים המשיכו לפתח לעצמן אידיאל בלתי אפשרי של רזון, שמחזיק בבלעדיות על היופי, ולמעשה מרחיק אותו מכולן.

דוגמניות רזות עד כדי גיחוך, מסבירות בגופן שלא משנה כמה אנחנו אוכלים, זה יותר מדי
תצלום: sxc

בדיוק ברגע הזה נכנסים ח"כ רחל אדטו מקדימה וח"כ דני דנון מהליכוד. לפי הצעת החוק שלהם, יהיה אסור להשתמש בפוטושופ או דומותיה על מנת להפוך את הדוגמנית הרזה לכחושה עוד יותר. גם יהיה אסור להשתמש בדוגמניות בתת משקל. השימוש במילה "דוגמניות" הוא רק מכורח ההרגל, מכיוון שתעשיית הדוגמנות הנשית מפותחת בהרבה מזו הגברית. החוק יחול על שני המינים באופן שווה, כמובן.

תעשיית היופי היא אחת מהתעשיות הקפיטליסטיות ביותר. היא מבוססת על צריכה בלתי פוסקת של בגדים, תכשיטים, איפור וכו', שגורמת חוסר סיפוק תמידי לצרכנים. הם חייבים לרדוף אחרי האופנות המתחלפות ולהתאים עצמם לתכתיבי הטעם האינטרסנטים. הרעיון הקפיטליסטי נפרס במלוא תפארתו בלב ליבה של התעשייה. בעלי ההון שולטים בשוק ויוצרים באוכלוסייה צרכים מזויפים, עוד ועוד קניות שנועדו לצמצם את הפער בין המראה החיצוני האישי לבין תפיסת היופי הקולקטיבית.

הצעת החוק חשובה משתי סיבות: ראשית, כיוון שהיא מגבילה את יכולתם של מי שיכולים לשקר. שנית, מאחר שייתכן שתצמצם את כל נזקי התעשייה, דהיינו, הפרעות אכילה, נידויים חברתיים על בסיס מראה חיצוני או סתם אי שביעות רצון תמידית. האיסור נשמע לכאורה קטן, אך הוא מתקרב למהפכה. נכון שתעשיית היופי לא תתמוטט בעקבות החוק ונכון שנשים וגברים ימשיכו לצאת עמוסים בשקיות מחנויות הבגדים, אבל העיקרון הוא שחשוב. לא עוד שוק חזירי ופרוץ בו החזק עושה כרצונו, כולל משקר ומרמה אלא תעשייה שנועדה להרוויח כסף במסגרת מגבלות ראויות.

כל שנותר הוא לתקן את העיוותים האחרים, כדי שאפשר יהיה לצרוך אופנה במצפון שקט. בינתיים, בין הרג בעלי החיים או תשלום נמוך מדי לעובדים בעולם השלישי, איסור על הצגת דוגמניות רזות באופן קיצוני הוא התחלה טובה למדי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כ"כ מסכימה
Y 03.06.2010
 
 
2. הבעיה מתחילה
נ 04.08.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©