הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי ערך מוסף
 
רוני לוין בדק את קורא הספרים האלקטרוני החדש "עברית", ומצא שהוא בעיקר תורם לאיכות הסביבה
מאת רוני לוין | 05.06.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לחשוב שקורא הספרים האלקטרוני יגרום לאנשים לקרוא יותר ספרים, זה כמו לחשוב שמסך דק יגרום לאנשים לראות יותר טלוויזיה, או שנורת פלורסנט תגרום לאנשים להדליק יותר את האור. אדם שמסתובב עם מכשיר שנושא בתוכו 2,000 כותרים, לא קורא יותר ספרים, הוא פשוט אדם שממסתובב עם מכשיר כזה.

ישנן הרבה בעיות שמעורר הקורא האלקטרוני החדש מבית "ניופאן" ו"סטימצקי", בעל השם הלא אטרקטיבי "עברית": לא ניתן לגלוש עימו באינטרנט, הוא תומך במספר מצומצם מאוד של פורמטים, המסך שלו בגווני אפור בלבד, המחיר שלו ביחס לקוראים אלקטרוניים אחרים יקר, 1400 ₪ (כאשר הקונה "מקבל" בחזרה 400 ₪ לרכישה בחנות המקוונת עברית) והספרים הדיגיטליים באתר יקרים יותר מכל האחרים. בנוסף, לאנשים שחשוב להם שיראו אותם קוראים את הספר הנכון, אין מה לצאת מהבית עם ה"עברית", גם ככה אף אחד לא יודע מה יש להם שם.

אולם, יותר מכל מפריעה העובדה שהקורא האלקטרוני לא מגיע עם ערך מוסף, הוא מתפקד אך ורק כקורא ספרים. ה"אייפד" וה"קינדל", שמחירם כמעט זהה, סקסיים ומגוונים יותר, עניין שמעניק ל"עברית" יתרון אחד בלבד, העברית. למרות כל אלה לא מדובר בכישלון קולוסלי, ישנה גם חצי הכוס המלאה. נראה ש"ניופאן" הצליחו להחתים את רוב הוצאות הספרים המובילות, ולא ויתרו גם על הקטנות והאיכותיות שרק יודעי חן מכירים: כתר, עם עובד, ידיעות ספרים, אחוזת בית, קשת, עליית הגג, בבל, מטר, פן, גרף, רימונים, אסטרולוג, סימנים וטל מאי כבר בפנים.

למי שחשוב שיראו אותו קורא את הספר הנכון, אין מה לצאת איתו מהבית. "עברית"
 

עדיין חסרות ברשימה כמה הוצאות כדי שניתן יהיה לקבוע שמדובר במסה קריטית: הספרייה החדשה, רסלינג, מאגנס, שוקן, מודן, כרמל, נהר וכמובן ההוצאה הגדולה ביותר, כינרת זמורה ביתן דביר. אולם על רקע השותפות של "ניופאן" עם המתחרה הגדולה של "צומת ספרים", "סטימצקי" והעובדה שהחברה עצמה מתחרה של רשת "באג", בעליה של "צומת ספרים", החוסר הופך למובן.

בעקבות כל אלה נראה שהמכשיר נשען בעיקר על היכולת הצנועה לתקשר עם הקוראים בשפה העברית, יותר מאשר לנסות באמת להתחרות במפלצות טכנולוגיות כמו של "אפל" ו"אמזון". אם רק היו חושבים טיפה קדימה ומוסיפים למכשיר יכולת אחת כגון, קבלת מהדורות דיגיטליות של עיתונים יומיים, דפדפן אינטרנט, מסך כפול שיהפוך את הקריאה לדומה לזו של ספר רגיל או מאפשרים למכשיר לשמש גם כג'י.פי.אס, היה ניתן להעביר ללקוח תחושה שהוא מקבל מוצר עם ערך. כרגע הוא מושך בערך כמו המונדיאל בערוץ 1: היית מעדיף לראות אותו בערוץ אחר, אבל הוא היחיד שמשדר את זה. 

במקרה הטוב הקורא האלקטרוני יכול לשפר טיפה את חווית הקריאה, ניתן להגדיל בו את הפונט לאנשים שראייתם פגומה, להאזין לספרים מוקלטים לאנשים שמעוניינים לצרוך ספרים בזמן הפילאטיס, ולחפש מילים למי שמעוניין לעשות את הפעולה המוזרה הזו. אבל נראה שבינתיים היתרון המשמעותי של ה"עברית" הוא לא בחוויות הקריאה, גם לא במלחמה בין הרשתות הגדולות לסופרים ולא ביכולת לאחסן אלפי כותרים, היתרון המשמעותי הוא בתרומה שלו לאיכות הסביבה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©