הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מפה לאוזן
 
היום, כשאנחנו לומדים לנצל כמה שדות של קשב בו זמנית, ברור היה שיצמח ענף ספרי השמע. רוחץ כלים? נוהגת לעבודה? אפשר להעשיר את המוח בהאזנה לטולסטוי ולרם אורן. יוליה ברודסקי מצאה סימנים של טרנד בחיתולים
מאת יוליה גזית | 09.06.2010
 
יש נסיעות שהן כל כך ארוכות, שגרתיות ומשעממות, שהדבר שהכי בא לך להעביר איתו את הזמן זה ספר טוב. במקרה הטוב אתה מתחיל לקרוא אחד עד  שמגיעה הבחילה, ובמקרה הרע אתה הנהג ואז האופציה לקרוא ספר כלל לא באה בחשבון. בחוץ לארץ, ששם נסיעה מחוץ לעיר, ולעיתים גם בתוכה, היא בזבוז זמן אמיתי, חשבו על רעיון  מעניין - ספרי אודיו (שמע).

כבר ב-1930 הקליטו ספרים להשמעה בארצות הברית, למען העיוורים והאנאלפביתים. אך למעשה, ספרי האודיו הפכו מסחריים רק ב-1952  למרות שלא זכו להצלחה גדולה באותה תקופה. כמובן שאז הם היו מוקלטים על סרטי הקלטה מגנטיים ובהמשך על קלטות. כיום ספרי אודיו, הניתנים להורדה גם דרך האינטרנט, פופולאריים בשפות שונות כמו אנגלית, רוסית ויפנית.

יש כאלו העשויים לראות בספרי האודיו סוג של רגרסיה. בכל זאת מדובר בחזרה לימים בהם סיפורים הועברו מפה לאוזן, ולא על ידי קריאה עצמית, או לשלב בו הורינו היו מקריאים לנו סיפור לפני השינה. אך ישנם אנשים שיראו בספרים אלו דווקא עניין של התקדמות טכנולוגית, אשר נועדה בין היתר לייעל את ניצול הזמן, בעידן בו כל דקה חשובה.

כמו חבר שמספר לך בפרטי פרטים על סרט שראה
תצלום : sxc

הספרים מוקלטים לרוב באולפנים מקצועיים ומתחלקים לשני סוגים: כאלו המוקראים על ידי שחקן אחד אשר עושה שימוש באינטונציה מסויימת כדי להעביר את האווירה האופפת את הסיפור. ישנם גם ספרים המוקראים על ידי מספר שחקנים, לרוב גבר ואישה, אשר מגלמים את הדמויות ומוסיפים לכך מוסיקה, ולעיתים אפקטים קוליים.

ומה קורה בתחום הזה בישראל? ליאת שנפ, מקימת החברה "סוניקבוקס" המקליטה ומפיצה ספרי אודיו, אופטימית. היא טוענת שלמרות שהתחום נמצא עדיין בחיתוליו בארץ, נראה כי הוא מתחיל לתפוס תאוצה, וכי המודעות אליו גדולה מבעבר. החברה, שפועלת משנת 2006, מקליטה בעיקר ספרות מקור (כי קשה להדביק את הקצב עם כל ספר זר שיוצא לשוק) של סופרים ישראלים ידועים כמו רם אורן, אשכול נבו, סמדר שיר ושולמית לפיד, וכן ספרות לילדים ולנוער. הספרים מופצים באינטרנט ובחנויות המוכרות.

למרות האופטימיות, אין ספק שבישראל מכירים בספרי האודיו פחות. אולי כי הטרנד עדיין לא מספיק מוכר, הנסיעות לא מספיק ארוכות או שמא לא מדובר בכזו מציאה. "הורדתי פעם שני ספרים‬‫ בשביל להקשיב בנסיעות ונמאס לי די מהר", מספרת מאזינה לשעבר. "זה היה מתיש, כי נראה לי שאני קוראת יותר מהר ממה שהקריין מקריא‬, ופשוט רציתי להתקדם מהר יותר".

בלחיצת כפתור

דניאל טוקר לעומתה, לא התנסה בספרי אודיו בעבר, וחשב שזה דווקא יכול להיות נחמד, אך אחרי מחשבה מועטה חזר בו "אולי הייתי משתמש, אבל לא כתחליף לספר רגיל‬. כשאתה קורא ספר אתה בונה לעצמך בראש איך הכל נראה. אני מעריך שכשמקריאים לך החוויה שונה". הוא משווה את ספרי האודיו לחבר שמספר לך בפרטי פרטים על סרט שראה, אך אחרי הכל, זה לא כמו לצפות בו בעצמך. גם קרן רובין אינה מתחברת לרעיון." אין משהו אישי באדם שמקריא לי כמו שהוא מקריא לכל מי ששומע את הקלטת‬." היא קובעת. "זה חייב להיות באינטונציה מסוימת כמו שאני רואה אצלי בראש".

לעומת זאת ישנם רבים ששומעים ספרים אילו בשקיקה, נהנים מהמחירים הנמוכים הנובעים מהחיסכון שבהדפסת ואחזקת הספרים, מעריכים את הזמינות של ספרי האודיו שניתנים להורדה בלחיצת כפתור דרך האינטרנט, ומחכים שהענף יתפתח גם בעברית. יבגני מנויים האזין כבר ל-15 ספרי אודיו בשפה הרוסית. הוא טוען שאם האיכות של ספרי אודיו בעברית תהיה דומה לספרים שקרא ברוסית, הוא ישמח להאזין גם להם.

"בעיניי היתרון המהותי הוא באפשרות לא להיות מוגבל. ניתן לעשות דברים במקביל - לנסוע באוטובוס, לבשל, לעשות ספורט. אתה בעצם מעסיק רק את חוש השמיעה וזה הופך אותך לפנוי לגמרי". משתף מנויים ומדגיש שהוא עדיין קורא ספרים, אך הדבר נובע בעיקר מכך שלא כל ספר יוצא כאודיו. אם תחזיותיה של שנפ יתממשו, נתחיל לראות יותר ויותר אנשים יושבים עם אוזניות באוטובוס, כשבמקום מוסיקה רועשת, בוקע מהם קול רדיופוני שמקריא את ספרו האחרון של רם אורן או רון לשם.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
6 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. זה טוב לספרי הדרכה... לא לסיפורת
אלי 10.06.2010
 
 
2. הלוואי ובמקום מוזיקת ערסים יבקעו מהחלונות
מיכל 10.06.2010
 
 
3. מחכה בקוצר רוח
אמיר 10.06.2010
 
לזה אני קוראת
ורד 11.10.2010
 
 
4. מעניין
עידו 10.06.2010
 
 
5. כתבה מעניינת ביותר
מיכאל 11.06.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©