הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחזית מופרעת
 
חצי הגמר, לא פחות, מנבא יואב מלכה לנבחרת דרום אפריקה, בעיקר בגלל יתרון הביתיות
מאת יואב מלכה | 11.06.2010
 

נבחרת דרום אפריקה בכדורגל תהיה הנבחרת המפתיעה של מונדיאל 2010, מבחינת הישג ספורטיבי, כמובן. האצטדיונים הביתיים החדשים והמחודשים, והטירוף שדבק באזרחי המדינה בשל קדחת הכדורגל תהיה רוח גבית ל"באפנה באפנה" (הבחורים). או במילים אחרות, העפלה לחצי הגמר וסיום הטורניר במקום שלישי או רביעי. בדיוק כמו שקרה לנבחרת דרום קוריאה במונדיאל  2002.


תחזית זו נחשבת לחלומית בלשון המעטה, ומופרעת ביותר במילים בוטות. אולם אם לוקחים בחשבון את התכונה הקיימת במדינה בחודשים האחרונים, חצי הגמר הוא המקום האידיאלי לסיים את הטורניר. ככה זה כשאזרחי המדינה לובשים חולצות כדורגל בימי שישי (בעיקר של נבחרת דרא"פ), ממציאים במיוחד לאירוע את ריקוד "הדיסקי", מקשטים את בתי הספר ושמשות כלי הרכב האחוריות בדגלי המדינה, ממרקים את החצוצרות המיוחדות (ה-”וו-ווזלות") ורוכשים כרטיסים למשחקים המכריעים בצורה מאסיבית עד כדי קריסת מערכות המחשוב והכרטוס.

היסטורית המונדיאלים מאירה פנים לדרום אפריקאיים, לפחות לגבי הצלחה בשלב הבתים הראשוני בטורניר. שכן, בכל תולדות גביע העולם נבחרת המדינה המארחת עברה את השלב הראשון, כשב-12 מונדיאלים (מתוך 18), היא הגיעה לפחות למעמד חצי הגמר. כך היה ב-1930 עם נבחרת אורוגוואי (זכייה גביע), ב-1934 עם איטליה (זכייה בגביע), ב-1950 עם ברזיל (הפסד במשחק האחרון בבית הגמר), ב-1958 עם שוודיה (הפסד בגמר), ב-1962 עם צ'ילה (מקום שלישי), ב-1966 עם אנגליה (זכייה בגביע), ב-1974 עם גרמניה המערבית (זכייה בגביע), ב-1978 עם ארגנטינה (זכייה בגביע), ב-1990 עם איטליה (מקום שלישי), ב-1998 עם צרפת (זכייה בגביע), ב-2002 עם דרום קוריאה (מקום רביעי) וב-2006 עם גרמניה (מקום שלישי).

בעלי שמות לא סקסיים במיוחד. נבחרת דרום אפריקה
תצלום : Chris Kirchhoff, MediaClubSouthAfrica.com

עם זאת, סגל השחקנים של "הבחורים" מודל 2010 אינו משתווה לאלו של הנבחרות הגדולות לאורך ההיסטוריה. מקצועית ותדמיתית. סיבוניסו גאקסה, אנלה נגקונגקה, ת'אנדואיסה קובוני, סיפיווה טשבאללה וסיאבונגה נומבתה הם שמות פחות סקסיים וקליטים מג'וזפה מאצה (איטליה), בובי צ'רלטון (אנגליה), אולי הנס (גרמניה), דייגו ארמנדו מראדונה (ארגנטינה), זינאדין זידאן (צרפת) ולוקאס פודולסקי (גרמניה).

אולם המתכון להגעה לשלבים הגבוהים של הטורניר איננו מתבסס רק על שחקנים שזכו בתארים אירופאים עם קבוצות הליגות האנגלית, הצרפתית, הגרמנית או האיטלקית. צריך גם להכניס לקדרה את נושא הזהות, במיוחד כשהטורניר נערך על אדמתם. שכן, התבשיל של נבחרת המגיעה גבוה כשמרבית משחקניה משחקים בליגה המקומית הינו מתוק ומשמח יותר, ומשאיר טעם של עוד. בדומה לזה שרקחו הדרום קוריאנים ב-2002, הגרמנים ב-2006, רוקחים הדרום אפריקאים ב-2010 (שישה שחקנים בלבד משחקים מחוץ לדרום אפריקה).

המוקש באופוריה מגיעה דווקא מהקווים של דרא"פ. שם יעמוד מאמן שהוכיח את יכולותיו בזירת הבינלאומית רק עם נבחרת אחת עד כה, המייצגת את ארץ הולדתו, ברזיל (מתוך הארבע השונות שאימן במונדיאלים). קרלוס אלברטו פריירה הניף כמאמן את גביע העולם ב-1994, הודח עימה בשלב רבע הגמר במונדיאל 2006, אך לא הצליח לעבור את שלב הבתים עם נבחרות חלשות יותר כמו כוויית (ב-1982) וסעודיה (ב-1998). ועדיין לא הוזכרו כישלונותיו להעפיל לטורניר כמאמן נבחרות גאנה (ב-1970 וב-1974), איחוד האמירויות הערביות (ב-1986) וסעודיה (ב-1990).

סימן שאלה גדול מרחף מעל הנבחרת של המדינה האפריקאית הראשונה המארחת מונדיאל. מהבחינה המקצועית כמובן. או במילים אחרות, זהו המבחן של פריירה בן ה-67, להוכיח כי הוא מסוגל להצליח במונדיאל גם עם נבחרת שאיננה ברזיל. על פי רצף המשחקים ללא הפסד שהשיג מאז שמונה למאמן דרום אפריקה (12, ושבעה ניצחונות), ורוח הלחימה שמקרין בכלי התקשורת, נראה שלא יאכזב את הקהל המקומי, יעלה מהבית המוקדם בו יתחרו איתו גם נבחרות מכסיקו, אורוגוואי וצרפת, ויגיע עם הנבחרת המארחת עד חצי הגמר. נשמע מופרך? אולי. אבל עד ה-6-7 ביולי, ימי משחקי חצי הגמר, יש מספיק זמן להשתכנע. היזכרו במסעה של נבחרת דרום קוריאה במונדיאל 2002.

עוד בנושא מונדיאל 2010 :

>> כתום עולה >> זיכרונות שלא יתפוגגו >> מפצחת הגברים >> זה הזמן >> כמו ווינדוס שבע על אטארי

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה
ירון קלנר 11.06.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©