הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לעוף בכוח הדמיון
 
"מופע הפלאים של ד"ר פרנסוס" מאת טרי גיליאם יוצר סיפור מרובה משמעויות על טוב ורוע, ומצליח להתגבר על מות הית' לדג'ר באמצעות תסריט רווי בפנטזיה משובחת
מאת יערה צידון | 18.06.2010
 
חלק ניכר מיוצרי הסרטים המצליחים בימינו מאמצים לעצמם איזשהו שטאנץ. כך יש להם תבנית קבועה לסרטיהם, גם אם העלילה מעט שונה, והקאסט התחלף. אם נלך לסרט של ג'ון וו, נדע לצפות לאקשן אפוף בהילוכים איטיים. אצל דיוויד לינץ' תמיד נעקוב אחר שביל האבנים הצהובות, ואם נראה סרט של אוליבר סטון, נחכה לראות את האינדיאני, שיהיה שם גם אם הקשר בינו לבין העלילה מקרי בהחלט. לא כך הדבר אצל טרי גיליאם.

סרטיו של גיליאם שונים זה מזה כל כך, עד שלנו לא נותר אלא לצפות, בלי לחכות לידוע מראש, ולהתמסר לבדיה. ואומנם קשה למצוא קווי דמיון מהותיים, פרט לגבול המטושטש בין מציאות להזיה, בין "12 קופים", "מונטי פייתון והגביע הקדוש", "פחד ותיעוב בלאס ווגאס" ו"פישר קינג". אך ישנו דבר משותף מהותי המקשר ביניהם. אלה סרטים באמת טובים.

גם בסרטו החדש של גיליאם, "מופע הפלאים של ד"ר פרנסוס", הפנטזיה לא הייתה מביישת את דמיונו של ילד הפוחד ממפלצות בארון. אומנם העלילה נשמעת מוכרת מסיפורים אחרים, אך התוצר הוויזואלי והמשחק המופלא של הצוות, המתים והחיים כאחד, מצליחים לסחוף את הצופה לסיפור על מאבק בין טוב ורע, ובין האדם ליצריו ההרסניים.

מדובר בשטן המכור להימורים. "מופע הפלאים של ד"ר פרנסוס"
 

אותו סיפור, שנדמה כי שמענו כבר קודם, כולל את ד"ר פרנסוס, בן למעלה מאלף השנים, אותו מגלם כריסטופר פלאמר המצוין, אשר עומד בראש תיאטרון נודד וכושל. הקהל של מופע הפלאים אינו צופה בהופעה סטנדרטית ואף לא באחיזת עיניים, כי אם בדמיון שלו עצמו. את העולם הדמיוני הזה, השוכן מבעד למראה הממוקמת על במת המופע, מקיים ד"ר פרנסוס באמצעות כוח המחשבה. כך הוא נודד ממקום למקום עם בתו המלאכית ולנטינה (לילי קול), עוזרו אנטון (אנדרו גארפילד) ועם הגמד פרסי (וורן טרויר).

לנו הצופים מתברר כי הכוח וחיי הנצח של ד"ר פרנסוס ניתנו לו על ידי השטן, כשבעסקה האחרונה ביניהם, הוא הבטיח למסור את צאצאו לכשיגיע לגיל 16. ואכן, יום הולדתה של ולנטינה מתקרב, והשטן בא לדרוש את המגיע לו. אך מדובר בשטן שקצת מכור להימורים כנראה, כי הוא שוב עורך התערבות עם ד"ר פרנסוס, אשר עומד בפני סכנת אובדן היקר לו מכל.

אך העלילה מסתבכת עוד יותר, כאשר הקבוצה מצילה זר מסתורי בשם טוני, אשר מתאהב בולנטינה ומשבש את מאזן הכוחות בקבוצה, באמצעות אישיותו הכובשת והמניפולטיבית. מצד אחד, הוא עוזר רבות לפרנסוס בניסיונותיו לנצח בהתערבות עם השטן. מצד שני, זהותו הלא ידועה מעלה תהיות וחוסר אמון, כך שהקו הברור, לכאורה, המפריד לרוב בין דמות "טובה" ל"רעה" מיטשטש ומתעתע בצופה לכל אורכו של הסרט.

מסר סוריאליסטי

את טוני, או לפחות וריאציה אחת שלו, מגלם באופן מופלא הית' לדג'ר הכריזמטי, אשר מת במהלך תקופת צילומי הסרט. מותו הפתאומי של מי שמילא תפקיד כה מרכזי, הותיר את סיומו של הסרט בסימן שאלה. אך ג'וני דפ, ג'וד לאו וקולין פארל, חבריו של לדג'ר, ושחקנים מוכשרים ומהפנטים לא פחות, נכנסו לנעליו הגדולות והמיותמות, והוסיפו פנים לטוני. אולי זה נשמע מעט הזוי ומופרך לפני הצפייה בסרט, אך יש לכך הצדקה בעלילה, והדבר אפילו מוסיף לשיאו של הסרט, ומנציח מסר סוריאליסטי ביחס למוות של השחקן המבטיח הזה, שעזב את העולם קצת מהר מדי.

רמת המשחק בסרט, כמו גם הבימוי, מצליחים ליצור חווית קסם הדומה לזו של סרטים כמו "יוקרה" ו"אמן האשליות". אם מנסים בכוח, אפילו ניתן למצוא דמיון ל"הרפתקאות הברון מינכהאוזן" של גיליאם משנת 1988. ואכן, נשיאת שמו של האדם העומד מאחורי ד"ר פרנסוס, מעלה השוואות אוטומטיות לא רק ליוצרים אחרים אלא גם, ואולי בעיקר, לגיליאם עצמו. אולי זו הסיבה שבגללה לרבים קשה לפרגן לסרט הזה, שבהחלט יותר טוב מרבים מהמקבילים לו בז'אנר, אך לא בטוח כלל שהוא עולה או משתווה לסרטיו הקודמים של היוצר.

אז נכון שלא מעטים אלו ש"מופע הפלאים של ד"ר פרנסוס" ייראה להם הזוי ומפוזר מדי. ואומנם יהיו מי שייצאו בהפסקה ולא ישובו, כי לא יבינו מה רצה מהם, וכנראה גם לא ירצו להבין. אך גיליאם הצליח ליצור סיפור יפה, לו משמעויות רבות על טוב ורע, מוסר, חולשות האדם, ומהותם של שקרים. כל אלה בלי תלת מימד, אקשן מטורף, הילוכים איטיים או אינדיאנים שלא קשורים לעלילה. ד"ר פרנסוס יכול לספק לנו חוויה שנעה על גבי האפקט המיוחד הכי חזק שיש, אפילו יותר מאלו הקיימים בסרט -  הדמיון.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אהבתי מאוד
יוליה 19.06.2010
 
חברים של לדג'ר
יערה 19.06.2010
 
 
2. עכשיו אני רוצה לראות את הסרט
הילה משה 27.06.2010
 
 
3. ביקורת מצויינת
דני 22.07.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©