הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כן, רובין הוד הזדקן
 
הגירסה של רידלי סקוט לסיפורו של הגנב השרמנטי אפרורית, מסובכת מדי ונטולת רומנטיקה. ראסל קרואו מגלם דמות רצינית ועייפה, שדומה למקסימוס מ"גלדיאטור"
מאת רחל ביו | 27.06.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אין אחד שלא מכיר את האגדה על רובין הוד, הגנב החינני והכריזמטי שלקח מהעשירים ונתן לעניים. אגדה זו היוותה במשך שנים השראה לבימאים ליצור גרסאות רבות של האיש ופועלו המבורך. ביניהן הגרסה ההוליוודית המפורסמת "רובין הוד: נסיך הגנבים
" בכיכובו של קווין קוסטנר שגילם רובין הוד רומנטי, חכם ומשעשע. גרסה מצוירת של "דיסני" בה רובין הוד הוא שועל ערמומי. גרסת הפארודיה, "רובין הוד גברים בגטקעס", המצחיקה עד דמעות. וגם גרסה טלוויזיונית של ה-BBC ששודרה בהצלחה במשך שלוש עונות.

כל אלו נאמנות לסיפור המקורי על האציל הצעיר שיצא להילחם בארץ הקודש, חזר לאנגליה, גילה שירד מנכסיו
והחליט, בלית ברירה, לחבור לחבורת פרחחים ביער שרווד, על מנת להילחם בשחיתות הגוברת במדינה
.
לעומת זאת, הסרט החדש, בכיכובו של ראסל קרואו ובבימויו של רידלי סקוט, מציג סיפור אחר, קדום יותר. סקוט, עם התסריטאי בריאן הלגלנד, מספר את סיפור התהוותו של רובין הוד: מאין בא וכיצד צמח. מי שמחפש רובין הוד קליל, משעשע, כריזמטי, כובש ורומנטי לא ימצא אותו בסרט זה, שהוא יותר סרט פוליטי מאשר סרט פעולה.

רובין לונגסטרייד הינו בן למעמד ביניים של איכרים, אשר יוצא לארץ הקודש להילחם בשורות צבאו של הרודן האכזרי, המלך ריצ'ארד "לב-הארי". הצבא של המלך הינו צבא כושל ומדורדר מבחינה מוסרית - החיילים שותים, משקרים ומהמרים. בדרכם חזרה הביתה, לאנגליה, הם נלחמים בצבא צרפת בקרב עקוב מדם בו נהרג המלך. בדרכו חזרה עוטה רובין את שריונו וזהותו של סר רוברט לוקסלי, המבקש ממנו לפני מותו להביא את חרבו לאביו, אותו לא ראה כעשר שנים.

סצנות הקרב אומנם יפות ומושקעות, אך תלושות לחלוטין מהסרט. "רובין הוד 2010"
 

בעקבות מותו של ריצ'ארד לב הארי, מתכנן מלך צרפת לכבוש את אנגליה בעזרתו של האציל האנגלי הבוגדני, סר גודפרי, בעוד אחיו של המלך ריצ'ארד, המלך ג'ון, מנסה לבסס את שלטונו חסר הרחמים באנגליה הכואבת. משמע, ישנם בסרט הזה כמה סיפורים שלא מתקשרים זה לזה וחסרה בו אחידות. בינתיים ממלא רובין אחר בקשתו של סר לוקסלי, ומבשר לאביו ולאלמנתו מריאן (קייט בלאנשט המצוינת) על מותו. האב מבקש ממנו להעמיד פנים כי בנו לא נהרג בקרב, ולמלא את מקומו בתור בעלה של מריאן, כדי שזו תזכה להגנה ותוכל לשמור על רכושה. אך הכול מסתבך כאשר מזימותיו של מלך צרפת יוצאות אל הפועל.

הסרט הארוך, בן 140 הדקות, לעיתים מייסר, שכן קשה לעקוב אחר כל העלילות הסבוכות שבו. מעבר לכך, סצנות הקרב אומנם יפות ומושקעות, אך תלושות לחלוטין מהסרט. הן מאוד מוכרות, וניתן היה למצוא אותן בכל סרט מלחמה אחר. סצנות אלו לא מחדשות הרבה לסיפור ולא מקדמות אותו, ובאותה קלות היה ניתן לוותר עליהן. בנוסף לכך, קרואו מגלם רובין הוד רציני, עייף וזקן. מה שיוצר חוסר אמינות מסוים. זהו רובין הוד שבע קרבות שמחפש קצת יושר וצדק, ועם זאת תשובות בנוגע לעברו. אי אפשר להתעלם מהדמיון של דמות זו למקסימוס, אותו גילם קרואו בסרט "גלדיאטור", בשיתוף הפעולה האחרון שלו עם סקוט.

גם סיפור האהבה בין רובין למריאן אינו הוליוודי מתקתק אלא סיפור אהבה מפוכח, על התקרבותם של שני אנשים מבוגרים ובעלי ניסיון בחיים. אין בסרט סצנות אהבה מתוקות כמיטב המסורת ההוליוודית, אבל יש דיאלוגים חדים ושנונים. נקודת האור היחידה בסרט היא מריאן. קייט בלאנשט מגלמת אותה היטב ועושה עמה חסד רב. זו מריאן לוחמת הנושאת שריון, קסדה וחרב שמצטרפת לצבא הגברים. זו אשה שלא צריכה גבר לצדה אלא מספיק חזקה כדי להגן על עצמה ועל משפחתה. הסרט מיועד בעיקר לאנשים בעלי ראש פתוח שמוכנים לקבל גרסה רצינית, אפרורית ונטולת ברק של רובין הוד, שמנפצת את המיתוס שהוליווד יצרה עד כה. זוהי גרסה מתקדמת יותר, המהולה במסרים פוליטיים על מנהיגים וכיבוש.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©