הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חסד נעורים כושל
 
בתמיכתם הרבה של האוהדים ואמצעי התקשורת באנגליה, דיוויד בקהאם היה מועמד להפוך משחקן מפורסם למאמן. ליואב מלכה אין ספק שכמו במקרה של אבי נמני ומכבי תל אביב - לו המעבר היה מתרחש, הכישלון היה מובטח
מאת יואב מלכה | 02.07.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


מה משותף לאבי נמני ולדיוויד בקהאם? שניהם היו שחקני כדורגל טובים, שניהם היו קפטנים בקבוצות בהן גדלו - מכבי תל אביב ומנצ'סטר יונייטד, בהתאמה- ושניהם נזרקו מהן בקיץ 2003 על ידי מאמניהם לקבוצות אחרות. נמני הפך למאמן בפועל ולא מוסמך, בטרם פרש ממשחק בלחץ קהל האוהדים ואמצעי התקשורת. גם בקהאם היה בדרך לשם. מהלך נכון, חכם או ראוי? כלל לא בטוח.

נמני כבר נמצא עמוק בקלחת. לאחר שחזר למכבי תל אביב משתי עונות הגלות בבית"ר ירושלים (2003/04- 2004/05) בלחץ האוהדים הצהובים -כחולים, לא היה קשה לנחש שההחלטות המקצועיות שמתקבלות במועדון עוברות דרכו. וכזכור, אז, בעונות 2005/06-2007/08, הוא עדיין לא פרש ממשחק פעיל אלא רץ עם סרט הקפטן אחרי הכדור, מסר אותו, בעט בו ושימש כ"מאמן על המגרש".

מאמני הקבוצה באותן עונות, ניר קלינגר ואלי כהן, נזהרו בשפתם כשנשאלו שאלות על נמני, ולרוב תשובותיהם נשמעו כליקוק מודע ומתמשך. אז מה אם שניהם ידועים במקצועיות ובמשמעת החזקה שלהם, ואז מה אם האחרון מכונה "השריף". העיקר לא לעצבן את הקפטן ואת צבא האוהדים הנאמן לו. שניהם, אגב, כבר מזמן לא במועדון. לא בטוח שנמני גרם לעזיבתם, אבל אז נראה כי רק "מספר 8" יקבל את השקט המקצועי כמאמן, מהקהל הלוחץ שיושב בשערים 11-12 בבלומפילד.

רק "מספר 8" כמאמן יקבל את השקט המקצועי מהקהל משערים 11-12 בבלומפילד
 

העובדות לא איחרו לבוא. שמונה משחקים בלבד הספיקו לרן בן שמעון להניח את המפתחות ולעזוב את הקבוצה בסתיו תשס"ט או במילים אחרות, בתחילת עונת 2008/09. את מקומו על הקווים תפס, כצעד בלתי נמנע ומאוד צפוי,  נמני, שכבר הספיק לפרוש באופן רשמי בשלהי עונת 2007/08, למרות שאת מרבית המשחקים ראה מהספסל כ"מנהל ספורטיבי" לצד המאמן הרשמי, ניר לוין.

נמני נקרא לתפוס את המשבצת המרכזית אחרי עזיבתו של בן שמעון. "אבי יהיה המנהל המקצועי של הקבוצה הבוגרת, והסמכות העליונה בכל מה שקשור לקבוצה הבוגרת", היו דבריו של היו"ר, אביב בושינסקי, במסיבת העיתונאים שהודיעה על עזיבתו של בן שמעון בנובמבר 2008. נמני נענה לתפקיד, למרות שטען כי "אני יכול רק להפסיד ולא להרוויח, המועדון מעל כולנו". בנוסף, מונה למאמן מוסמך, מרקו בלבול, כי מישהו עם תעודה הרי חייב לשבת על הספסל במשחקים.

המהלך לא הביא הצלחה ותארים למועדון בעונה הראשונה אלא את המקום השישי. בעונה האחרונה, נמני, כמאמן בפועל, עם עוזרו, איציק עובדיה, ועם לוין שישב לעיתים על הספסל, רק בגלל התעודה, סיימו במקום השלישי ובמהלך החודש ישחקו בליגה האירופאית. סוג של הישג למועדון הצהוב.
 
אולם נראה כי ההצלחה הזו היא חד פעמית והמתכונת שנמני נמצא כדמות המקצועית המוסמכת במועדון, למרות שממונים תחתיו מאמנים, לא תבשר טובות וגדולות בעונות הקרובות. אולי כישלון והתרסקות עם פרויקט ה"גלאקטיקוס 2", שנבנה הקיץ, ישכנע את האוהדים ואת נמני כי הזיווג בין השניים לא עובד, ועדיף שכל אחד יפנה לדרכו בשלב זה, "בשביל טובת המועדון".

לבצע ניתוק

עם בקהאם המצב לא שונה. קפטן נבחרת אנגליה לשעבר הוצע לתפקיד מאמן נבחרת אנגליה בכדורגל על ידי העיתונאים האנגלים, כשדחיפה לכך קיימת גם מצד קהל אוהדי הנבחרת. למרות שכבר שש עונות הוא לא לבש את מדי אחת מקבוצות הפרמייר-ליג באנגליה אלא את אלו של ריאל מדריד הספרדית, הלוס אנג'לס גלקסי מארצות הברית ושל מילאן האיטלקית, הקהל האנגלי לא שכח לו חסד נעורים. במיוחד את שעריו וצורת משחקו בנבחרת.

או שאולי נוכחותו של בקהאם על ספסל נבחרת אנגליה במונדיאל הנוכחי כשחקן פצוע בבגדים אזרחיים, לצד מאמן בעל תעודה מוסמכת, למרות שעדיין לא הכריז על פרישה ממשחק פעיל, גרמה לבאז בקשר למועמדותו לתפקיד המאמן. כן, בדיוק כמו נמני.
במקרה הזה מדובר אומנם במאמן פאביו קאפלו האיטלקי, ולא בבלבול, בן שמעון, לוין, עובדיה או יוסי מזרחי הישראלים. בנוסף, כלל לא בטוח שלבקהאם מקשיבים במסדרונות ההתאחדות האנגלית, כמו שקורה עם נמני במסדרונות הקרוואנים בקריית שלום בתל אביב.

אולם, זה לא נראה טוב. כן, בדיוק כמו עם נמני. הרי בקהאם יכול היה לצפות במשחקי הנבחרת שלו במונדיאל מיציעי הכבוד באצטדיוני דרום אפריקה.
אסור לשחקן כדורגל, שקיבל מאוהדיו את התואר "כוכב", לשבת על ספסל קבוצתו לצד מאמן מוסמך. במיוחד כשזה קורה בעודו שחקן כדורגל פעיל. השילוב של לחץ, מתח ובלבול, כשמכיוון הספסל נמצאת עין מפקחת ומבקרת את המאמן ואת השחקנים, מוביל לכישלון בטוח.

בקהאם, כמו נמני, חייב לבצע ניתוק מוחלט מנבחרת אנגליה, לפחות בשנים הקרובות. וההתאחדות האנגלית פעלה נכון כשהחליטה להמשיך עם קאפלו כמאמן הנבחרת. פרישה מסודרת, קורס מאמנים, קבלת תעודת מאמן ואימון קבוצות קטנות וגדולות חייבות להיות הסדר המקצועי של בקהאם בטרם יקבל את המושכות להוביל את הנבחרת הלאומית של ארצו. במידה ולא יפעל כך, הוא לא יצליח כמאמן נבחרת אנגליה, ואסור לו להישמע לרחשי קהל האוהדים ולקחת את התפקיד במידה ויוצע לו. לא עכשיו, ולא בעתיד.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©