הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נהנית?
 
רחל טליאז קוראת תיגר על הכתרתם של "ספרי טיסה" כספרות נמוכה, ושל קוראיהם כנמוכי מצח
מאת רחל ביו | 10.08.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


קיץ
. השמש יוקדת, ואם הכל צריך להיות קליל ונעים, גם לספרים אסור לגרום לנו למאמץ מוחי מיותר. לאחרונה, קראתי ספר של רם אורן מתחת לשמשייה בחוף הים, כשעל ראשי כובע וגופי מכוסה בשכבות של קרם הגנה. חברה טובה, שרגילה לראות אותי מתעמקת בספרות ברמה גבוהה, הבחינה בספר הקליל המונח בחיקי ועיקמה את אפה: "ממתי את קוראת ספרי טיסה?" היא שאלה בזלזול, ואני נדהמתי, לא מנימת הזלזול אלא מעצם השיוך של הספר לסוגה נחותה.

נראה כי במשך השנים התחדדה ההגדרה של ספר טיסה. קל מאוד לזהות את הסוגה הזאת. אלו ספרים קצרים יחסית שפונים לכל הגילאים, בעלי עלילת מתח או הרפתקאות פשוטה למדי. הדמויות בהם הן לרוב חד מימדיות, והסוף בדרך כלל ידוע מראש. אלו ספרים שלא צריך לחשוב יותר מדי במהלך קריאתם אולם בכוחם למשוך את תשומת ליבנו, וכיף להעביר איתם את הדקות המתמתחות בעת טיסה או בישיבה על שפת הבריכה.

ניתן למצוא דוגמאות רבות לספרים כאלו בארץ ובעולם. הנה שתי דוגמאות ייחודיות: הראשונה סיפרם של איל קיציס וטל פרידמן "ספר טיסה", בו מתוארים הרגלי הטיסה והנופש של המטיילים הישראלים לסוגיהם. כל הקורא בספר במהלך טיסה יוכל להזדהות עם המקרים המתוארים בו וללמוד כיצד להתנהג, ויותר חשוב, כיצד לא להתנהג במהלכה.

כשהשמש יוקדת גם לספרים אסור לגרום לנו למאמץ מוחי מיותר
תצלום: sxc

דוגמה נוספת היא של הסופר והפילוסוף הבריטי
, אלן דה בוטון, אשר עבר לגור בנמל התעופה הלונדוני, הית'רו. דה בוטון התבונן במשך שבוע במתרחש סביבו, שוחח עם הנוסעים והעובדים בשדה התעופה, וקיבץ את חוויותיו בספר
"A Week at the Airport". האם "ספר טיסה" באמת נחשב לספר נחות יותר? האם בכלל ראוי לסווג ספר על פי הערכה שכזו? כל סופר עובד קשה על כתיבת הספר שלו ולא משנה אם זה ספר מתח או סאגה משפחתית קורעת לב.

כתיבת ספר דורשת השקעה, מחשבה
ושעות ארוכות של התבודדות וויכוחים פנימיים לגבי עתיד הדמויות והמשך העלילה. כל סופר שעמל במשך חודשים ארוכים, לא ישמח לשמוע כי ספרו נחשב לפחות טוב מספר אחר, רק בשל סגנונו. בכלל, הסופרים עצמם, גם אלו שמאוד מזוהים עם כתיבת ספרי טיסה, נוהגים לברוח מהסיווג לסוג מסוים של ספרות. מבחינתם, ספר הוא ספר ומטרתו אחת היא: לגרום לעניין, לאתגר מחשבתי, ולהנאה אצל הקוראים.
יתרה מזאת, האם זה באמת כל כך רע לקרוא "ספר טיסה"?

כל מי שרוצה לקרוא, אך אין לו את הזמן להשקיע בקריאת ספרות גבוהה, יכול לקרוא ספר מסוגה זו ועדיין להיחשב כאיש תרבות משכיל
, מכיוון שספרים אלו הם עדיין ספרים בסופו של יום. האם זה באמת מעיד על בורותו של הקורא, ועל השתייכות לרמת השכלה מסוימת? לא בטוח. קריאת ספרים היא עניין של בחירה והעדפה. לפעמים ישנה העדפה לספרים קלאסיים חשובים או לספרים שנכתבו על ידי סופר מכובד, ולעיתים נבחר בספר קליל התואם את מצב רוחנו. הרי אין זה משנה מה תהיה הבחירה, העיקר שהקריאה תלווה בהנאה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©