הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלומות מבולבלים
 
ליאונרדו דיקפריו מגלם ב"התחלה" גנב יוצא דופן שמקבל הזדמנות פז להחזיר את כל מה שאיבד בתמורה למשימה מסובכת. התוצאה - סרט רב שכבות, מסחרר ותזזיתי
מאת מתן גרוס | 12.08.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


טוב, ממה מתחילים? אז גם אני הלכתי לראות את הסרט "התחלה". במשך 148 דקות הסתחררתי מהקצב המהיר של הסרט, התפעלתי מהמשחק המשובח וגם התבלבלתי, כי "התחלה" הוא לא סרט רגיל בשום מובן שהוא. אתה יודע כיצד הוא מתחיל, אבל לא בטוח שאתה באמת יודע מה הסוף. אולי יוצרי הסרט שתלו בך, הצופה, את הספקנות והבלבול הזה, כדי שתתמודד עם הפרשנויות הרבות והדרכים השונות להסביר את המתרחש על המסך?

יש לי וידוי. בשנייה הראשונה שהסרט "התחלה" הסתיים, חשבתי לעצמי: "נחמד, גדוש ודחוס, אבל לא נפלתי מהרגליים". רק למחרת נפל לי האסימון. די התקשיתי למצוא אסימון לצורך זה, כי רוב האסימונים בעולם נעלמו במהלך הצפייה בסרט, אך המחשבה השתנתה. מדובר בסרט שאסור לפספס! מי שאוהב סרטים שמתפתחים בקצב מהיר בוודאי ימצא את מבוקשו ב"התחלה". מי שמחפש סרט אחד עם משמעויות רבות - יגיע בו למקום הנכון.  מי שמעוניין בהרהורים פילוסופיים בעת הצפייה – יקבל  לכך הזדמנות ומהר. מבולבלים? גם אני!

"התחלה" הוא סרט מדע בדיוני מרתק של הבמאי כריסטופר נולאן ("ממנטו" "האביר האפל", "באטמן מתחיל", ו"יוקרה"). את הגיבור הראשי, דום קוב, מגלם ליאונרדו דיקפריו. קוב הוא גנב מסוג מיוחד. בשונה מגנבים אחרים, הוא שולף חלומות. ההתמחות שלו היא בגניבת חלומות ומחשבות מבני אדם מטעם תאגידים כלכליים גדולים, כאשר הקורבנות נמצאים במצב לא מודע, שרויים בתוך חלום, ומוחם פגיע ביותר. כדי לבצע את משימותיו, על קוב עצמו להיכנס לתוך מצב של חלום. לרוב מופיעים בחלומות שלו אשתו המתה מאל (מריון קוטיאר), שהוא חשוד ברציחתה, ושני ילדיו הקטנים.

עדיף לשתות משקה אנרגיה לפני הצפייה כדי לא להישאר מאחור. "התחלה"
 

המצוינות יוצאת הדופן של קוב בעבודתו הופכת אותו לשחקן מרכזי בעולם הריגול התעשייתי, אך גם לפושע מבוקש שאיבד את כל מה שאהב אי פעם, את כל חייו הקודמים לפני שהפך למרגל. הוא גם אינו יכול להגיע לארצות הברית, בה נמצאים ילדיו.
קוב עומד בפני הזדמנות נדירה: לקבל את כל מה שאיבד בעבר, בתנאי שיצליח במשימה האחרונה שהוטלה עליו - לעשות את הדרך ההפוכה מזו שהוא מורגל אליה. לא לשלוף רעיון אלא לשתול רעיון בתוך מוחו של אדם אחר. משימה בהחלט יוצאת דופן. כמו שודד המתבקש לתפוס בכוח אדם כדי להחדיר מטבעות זהב דמיוניים לתוך הארנק שלו.

עם יד על הלב, מי לא חלם אי פעם שתהיה לו היכולת לשתול אהבה בליבו של הדייט המתנדנד שלו או לשתול את התשובות הנכונות במוחו שלו לקראת מבחן גורלי? או אולי לשתול קצת חמלה בליבו של בוס כועס?
המיליארדר, איש העסקים האסייתי סאיטו (קן ואטאנבי), מעמיד לרשותו של קוב צוות המונה אדריכלית, זייפן וכימאי המומחה לסמי הרדמה. הוא מטיל עליו לשתול רעיון בתודעה של רוברט פישר ג'וניור (קיליאן מרפי) בנו של בעל החברה המתחרה הגוסס, כדי שהבן לא ירצה להמשיך בדרכו של אביו, וכך הוא עצמו, סאיטו, יצליח להשתלט על החברה.

הצפייה ב"התחלה" היא קצת כמו נסיעה בו זמנית בסחרחרה ובגלגל ענק. סיפור משתקף בתוך סיפור, וחלום ומציאות שתולים זה בזה, כאילו פוצחו והודבקו מחדש על ידי האקר מיומן. אגב, זו לא הפעם הראשונה בה נושא השינה מעסיק את נולאן. גם בסרטו "אינסומניה" חוקר המשטרה, וויל דורמר, נשלח לאלסקה המוצפת באור לאורך כל היממה, סובל מנדודי שינה, ומאבד את צלילותו.

דיקפריו וקן ואטאנבי (מועמד לאוסקר על משחקו בסרט "הסמוראי האחרון") משחקים באופן מאוד משכנע. גם משחקה של אלן פייג' ("ג'ונו") ראוי לשבחים. ראוי גם לציין את הצילום המקצועי הכולל תנועות מצלמה מהירות המשאירות את הצופה פעור פה.  יתכן שהסרט היה יוצא נשכר מעריכה מהודקת יותר, שהייתה גם מקצרת אותו מעט. למרות זאת, "התחלה" הוא סרט מיוחד, רב שכבתי, מסחרר ותזזיתי, ומומלץ לצופים בו להחזיק חזק בכסאות. עדיף גם לישון טוב לפני הצפייה, ולחילופין, לשתות משקה אנרגיה כדי לא להישאר מאחור.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ענק
רם 08.09.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©