הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין צדיקים בסדום
 
ענבר בר יהודה יצאה מובכת מהסרט "זוהי סדום" וממליצה לא לקחת חלק בנהירה ההמונית כל כך אל בתי הקולנוע
מאת ענבר בר-יהודה | 13.08.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לא שמתי לב שהקייטנות נגמרו
. לא שמתי לב שהקיץ בשיאו, ולא הבנתי שעוד קצת סבלנות, ויהיה אפשר ללכת ברחבי הקניון בלי להיתקל בילדים ונערים מעצבנים שמתרוצצים בכל מקום. ובכל זאת הופתעתי כשהיכה בי גל חום ענק ומטורף שמסמל את השיא ויחד איתו הדבר שמתברר שכל עם ישראל המתין לבואו. ולא, זה לא המשיח. זו אפילו לא עזיבת המדוזות המוקדמת שהייתה השנה. מדובר בצאתו המיוחלת לאקרנים של הסרט "זוהי סדום", מבית היוצר של "ארץ נהדרת".

הסרט מגולל את סיפורה של עיר החטאים התנ"כית, סדום, ושל הצדיק היחיד שהתגורר בה, לוט. את לוט מגלם דב נבון, בעל המראה הלא מועיל-לא מזיק, שהתפקיד יושב עליו בול. אבל הסרט עצמו, איך לומר במילים יפות? מסמל את נפילתה של "ארץ נהדרת" מגדולתה. בתחילת דרכה היא היתה חיה, בועטת, חוצפנית ומיוחדת, וככל שהעונות התקדמו, התוכנית הידרדרה ועסקה פחות ופחות בקומדיה וסאטירה, ויותר בהפיכה למדורת השבט. המעבר מיום ראשון לשישי קיבע את מעמדה הן כתוכנית איכות בידורית והן כתוכנית לכל המשפחה.

"ארץ נהדרת" הכילה את השמנה וסלתה של הבידור הישראלי. אייל קיציס וטל פרידמן - מגדולי המצחיקים הישראלים. אלי פיניש ומריאנו אידלמן שנמצאים, לפחות אצלי אם לא אצל כולנו, ברשימת זוגות הקומיקאים הישראלים הגדולים, ויחד איתם נבון הגאון, אורנה בנאי ועלמה זק. בהמשך הצוות השתנה. נבון עזב, והצטרפו מאור כהן ויובל סמו. וממש עכשיו, בעונה האחרונה, שברה בנאי את הכלים ועזבה את "ארץ נהדרת" ואת הזכיינית, ועברה לתוכנית של גורי אלפי וליאור שליין, כשבמקומה הגיעה הצעירה והחדשה - שני כהן.

דב נבון במראה לא מועיל-לא מזיק, וטל פרידמן בתפקיד אשת לוט הבוגדנית. "זוהי סדום"
 

אך את כל הכישרון האדיר הזה לא הצליחו לתרגם יוצרי הסרט "זוהי סדום" לסרט מצחיק. הסרט עמוס בהומור נמוך מסוג-פיפי-קקי. ולא מדובר רק ברמיזות מיניות אלא מיניות בולטת ומתפרצת שבשום אופן אינה מתאימה לכל המשפחה. אולי בגלל זה הוא מאכזב אותי. ליוצרי הסרט יש מידה מסוימת של אחריות חברתית כלפי הציבור. "ארץ נהדרת" מיצבה את עצמה כמדורת השבט המותאמת לכל המשפחה, ולכן כנראה נמנעו לאורך השנים ממערכונים פוגעניים או מיניים.
 
צאתו של הסרט בשיא הקיץ
וללא הגבלת גיל מראה כי אנשי "ארץ נהדרת" ידעו בוודאות שתהיה נהירה המונית אליו של משפחות וילדים
. ואכן, בארבעת הימים הראשונים של יציאתו לאקרנים נשברו שיאי המכירות. נמכרו 100 אלף כרטיסים. כשישבתי באולם הקולנוע ישבו מאחוריי זוג הורים עם ילד בן שלוש, וזוג נוסף עם ילדיהם בני שמונה ועשר, ישב מלפנינו. גם ממרום גילי הסמקתי והובכתי משאלתו של בן השלוש: "אבא, מה עושים עם הכבשים האלו שם?" ומהתפעלותם של השניים האחרים מבדיחת הנאד-נוד מים.

נראה כי על מנת לחפות על תוכן נמוך ואף מעליב או על היעדרותה הבולטת עד מאוד של בנאי, הביאו יוצרי הסרט את נבון בתפקיד מרכזי ואף ציוותו לו כאשת לוט בלתי נשכחת את פרידמן. אבל הגלייתם הבולטת של האסים החדשים יחסית של "ארץ נהדרת", סמו וכהן, לתפקידי משנה לא משעשעים במיוחד כמלאכיו של אלוהים, נראית כהעדפה בולטת של וותק על פני כישרון. חבל, כי יש בארץ יצירה איכותית שלא זוכה לסיקור מספק, ויש בארץ הומור ישראלי שלא חייב לרדת כל כך נמוך. והכי חבל - שכולנו נוהרים לראות את הסרט זה. למזלי, כעובדת בבית קולנוע יכולתי לצפות בו בחינם, אבל האמת שככה סתם, אפילו כרטיס מוזל לא הייתי קונה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ביקורת טובה
רותם מישען 16.08.2010
 
 
2. לא שכחת מישהו??
אחת שיודעת 16.08.2010
 
 
3. מסכימה עם כל מילה
רחל 16.08.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©