הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
על הגריל
 
תשעה מאמנים ייבחנו העונה בליגת העל בכדורגל בזכוכית מגדלת. יואב מלכה בטוח שזה יעשה רק טוב למשחק שהפך בשנים האחרונות לכדור שינה
מאת יואב מלכה | 23.08.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


עונת 2010/11 בליגת העל בכדורגל היא עונת המאמנים. לא השחקנים, לא קבוצות הצמרת, ולא העולות החדשות - ישנות. או ליתר דיוק, תשעה מאמנים מתוך 16 שייבחנו העונה בזכוכית מגדלת. מעמדו של המאמן הישראלי פחת בשנים האחרונות. שחקנים בכירים לא הקשיבו למרותם, כמוהם אנשי הנהלה במועדונים הסיתו נגדם וחתרו תחתם, הם הפכו לכלי קל לניגוח מצד האוהדים, והלחץ על בעלי הממון לפטר אותם הפך מלחישות במסדרונות חדרי המועדונים לפעולות הלכה למעשה.

נראה שהגדלת הליגה ל-16 קבוצות עשתה טוב לא רק לשחקן הישראלי ברמה הבינונית ומטה, בקבלתו את הבמה המרכזית שלא בהכרח מגיעה לו אלא גם למאמנים שמקבלים הזדמנות נוספת לחזור לימיהם הגדולים מהעבר הרחוק או לתקן את עברם הקרוב. מאמנים, שבליגה של 12 קבוצות לא בטוח שהיו מקבלים משרות אימון בליגה הראשונה, כמו גם את הסבלנות הנדרשת מבעלי הממון בכל מועדון. בעונה שעברה יתרון ההגדלה לא נראה לעין. ככה זה כשמרבית בעלי הממון במועדונים המשיכו לתת קרדיט למאמנים שהדריכו אותם בעונה הקודמת, בין אם בליגת העל או בין אם בצמרת הליגה הלאומית.

אולם, העונה המצב שונה. לפחות למראית עין, במבט התקשורתי. שילוב של מאמנים רעבים להצלחה ובעלי ממון שמעוניינים להצדיק את השקעתם. ובמילים אחרות, שמונה מאמנים ישראלים ועוד אחד אנגלי נמצאים על הגריל.
ניתן לחלק את המאמנים לשתי קבוצות - כאלו שינסו להחזיר ימיהם כקדם בקבוצות קטנות, וכאלו בינוניים שלא בטוח שהיו מקבלים הזדמנות לאמן בקבוצות גדולות בעתיד הקרוב, לו הליגה הייתה מצומצמת בקבוצות, ומאמני ליגת העל היו ממשיכים בשגרת הפחד מלהפסיד ולאבד את מקום עבודתם, והופכים  את  המשחקים לשעמום אחד גדול.

שמפניות יהיו התשובה לאוהדי חיפה שקראו לו לחזור לבית שאן. יעקב שחר ואלישע לוי
תצלום : מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

בשביל להבין עד כמה המצב הוא נדיר, יש לחזור ארבע שנים בזמן, ולדמיין את יוסי מזרחי כמאמן מכבי תל אביב, את אורי מלמיליאן עומד על הקווים של בית"ר ירושלים, את אלישע לוי כמאמן ראשי במכבי חיפה, את דרור קשטן כמאמן בני יהודה, את ניר קלינגר כמאמן הפועל באר שבע, את ג'ון גריגורי כמאמן מ.ס אשדוד ומנהל מקצועי באקדמיה לכדורגל במועדון, הראשונה בארץ, את גיא עזורי כמאמן בהפועל אשקלון, את ניצן שירזי כמאמן הפועל חיפה ואת אלי כהן בהפועל עכו.

עבור חלקם, כמו עזורי וכהן הישארות בליגה תיחשב כהישג. אחרים, כמו קלינגר, שירזי וגריגורי, אפילו לא יתביישו כשיגדירו אותם כמאמנים שעשו עבודה מצוינת אם יסיימו את העונה במרכז הטבלה. אולם, אחרים, כמו מזרחי, מלמיליאן, לוי וקשטן, ייכשלו אם לא יהיו במשך כל העונה בצמרת. ממזרחי ולוי אף מצפים שיניפו את צלחת האליפות. כשאפילו גביע, העונה, כפרס ניחומים והישג סביר אצלם בעונות אחרות, לא בא בחשבון.

מזרחי ירצה להוכיח כי הוא מסוגל להתקדם צעד נוסף כמאמן, לקחת אליפות עם קבוצה שהיא לא בית"ר ירושלים של ארקדי גאידמק, ולצאת מהסטיגמה שדבקה בו של מאמן קבוצות קטנות. מלמיליאן לא יוותר כה בקלות על ההזדמנות להוכיח כי הוא מתאים וראוי להוביל את קבוצת נעוריו, גם כשהמצב הכלכלי במועדון לא מזהיר. חגיגות שמחה ושמפניות נפתחות יהיו התשובה הטובה ביותר של לוי לאותם אוהדי חיפה שקראו לו לחזור לבית שאן, כשקיבלו את פניו בשדה התעופה לאחר שחזר ממינסק עם הדחה מהליגה האירופאית.

להחזיר עטרה ליושנה

קשטן יעשה הכל כדי שישכחו לו את הימים האפורים בנבחרת ישראל, וירצה להחזיר את עטרה ליושנה כשהוכתר כמאמן - גאון של קבוצות ישראליות. השילוב של מחיקת החרפה המקצועית בחמש השנים האחרונות בקריירה האישית, ולעשות זאת בעיר כמו באר שבע, שיש לה זיכרונות טובים מקלינגר, תחזיר לו את המחמאות שקיבל לאחר שזכה באליפות עם מכבי תל אביב ב-2002/03.

פיתוח האקדמיה ועונה מעל לבינונית עם אשדוד תוכיח כי ההשקעה בהבאת גריגורי לצפון אזור לכיש לא הייתה לשווא. עזורי ירצה להוכיח כי כישלונו בהפועל באר שבע נבע רק עקב לחץ אוהדי הקבוצה. שירזי יענה לכל אלו שטענו כי הוא חתר תחת המאמן הקודם, שלומי דורה, כי אימון הפועל חיפה הגיע לו בזכות. ואלי כהן לא ירצה שיקטלגו אותו כמוריד ליגה סדרתי, כזה שקבוצה שלוקחת אותו נגזר עליה מראש, עוד לפני שריקת הפתיחה לאימון הראשון, לרדת ליגה.

כולם נמצאים בתחילת קריירת האימון שלהם או באמצעה, כך שאומנם תוצאותיהם העונה לא יהיו קריטיות לגבי עתידם, אך להם אסור לפספס הזדמנות כזו להוכיח כי הם עדיין נמצאים על הסוס. אסור לשכוח שתהיינה קבוצות שיירדו לליגה השנייה, כאלו שלא יעמדו במטרותיהן, ואחרות שסבלנותן תפקע, ומאמניהן יפוטרו. עם זאת, עמידתם של תשעה המאמנים בקווי הבמה המרכזית תעשה רק טוב לכדורגל הישראלי, ותחזיר את הטעם המתוק והעניין שאבדו לליגה הבכירה בישראל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©