הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יתפוצץ לנו בפנים
 
אלירן מלכי חושב שעצומת האמנים לגבי היכל התרבות של אריאל, היא מעשה נבזי, שבו הפוליטיקה גברה על האמנות כדי לנגח את מי שלא מיישר קו עם השמאל
מאת אלירן מלכי | 30.08.2010
 
במכתב שנשלח להנהלות תיאטרון "הבימה", "הקאמרי", "בית ליסין", "תיאטרון חיפה", "תיאטרון באר שבע" ו"החאן" נכתב "אנו מבקשים להביע שאט נפש מהכוונה של הנהלות התיאטרון להופיע באולם החדש באריאל. אנו קוראים להנהלות לקיים את פעילותן הענפה בתחומי שטחה הריבוני של ישראל שבגבולות הקו הירוק". על המכתב חתומים לא פחות מאשר מיטב השחקנים והיוצרים הישראלים, כן בדיוק, שחקנים ויוצרים ישראלים.

במעשה הנבזי הזה, צירפו עצמם "אמנים" אלו לשורה של עסקנים פוליטיים, שמאמינים שמהיצירות שלהם יוכלו ליהנות רק אנשים שחולקים אותה דעה פוליטית כמותם. ואני אומר, אם כבר אז כבר. גם אנשים ממוצא אתיופי ורוסי אסור להם ליהנות מהיצירות. אפילו אפליג ואציין כי יש לתלות שלט מחוץ למקומות בילוי שאוסר הכנסת אוכל, שתייה, כלבים ומתנחלים. למה לא, אם כבר גזענות, אז לפחות שתהיה מוצהרת.

אני לא רואה הבדל בין החרם שעושים האמנים, לכאורה, לבין החרם שארגונים פרו פלסטיניים עושים על המוצרים של ישראל בכל העולם. יש מקום לביקורת בתרבות, ואף רצוי שתהיה. "ניקוי ראש" למשל, החלו את הביקורת בשנות ה-70 על ממשלת רבין ומשם הביקורת באמנות עברה שינויים רבים. אני מברך על כל סוג של ביקורת, אך צריך גם להגיד מתי הביקורת חוצה גבולות, ומגיעה למקומות פוליטיים מביכים.

צריך לדעת מתי הביקורת חוצה גבולות ומגיעה למקומות פוליטיים מביכים
ידיעות אחרונות - 29.08.2010

כיום, אריאל מונה קרוב ל-20,000 תושבים. יש שם אזור תעשייה המתפרס על שטח של 800 דונם, כמחצית מתושביה הם עולים חדשים שנקלטו בה ואפילו פועל בתחומה מרכז אוניברסיטאי מכובד המציע מסלולי תואר ראשון ושני. אבל את מי זה מעניין, כל עוד אפשר לקטלג את אריאל בתור התנחלות, ולהעניש את התושבים על החלטות הממשלה, אז למה לא.

אם עד עכשיו ספגנו חרם מצד אמנים מחו"ל, ופטרנו את עצמנו בהצמדת המילה אנטישמיות לכל פעולת חרם כזאת, עכשיו נחצה קו חדש. לא יעלה על הדעת שהפוליטיקה תשתלט על האמנות ותנגח את כל מי שלא מיישר איתה קו בדעותיה. האם הצעד הבא יגרום לאמנים עם ראייה ימנית לקיים חרם על ערבים? האם אני צריך להסתיר את דעותיי פן ימנעו ממני לצרוך את התרבות שאני כל כך אוהב?

באולם התיאטרון החדש והמפואר שעתיד לקום בחודש נובמבר באריאל בהשקעה של 40 מיליון שקל ויכיל 540 מקומות ישיבה, האווירה תהייה עכורה. אבל זה בסדר, כי כל עוד תנועות פוליטיות שמאליות עושות את הפרובוקציה הזאת, אנו מקבלים את זה בהבנה. נדמה כי כל דבר שהתנועות האלו יעשו יהיה בסדר. נורא כיף לחבק את תנועת "אומץ לסרב" מאשר את ארגון "אם תרצו". בריונות יש בכל מקום, חבל רק שאנו בוחרים לשנוא רק צד אחד.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת הגיבה כראוי לפרשה: "דבר חמור זה יוצר קרע בחברה, המפלה בין קהלים על פי השקפתם הפוליטית של היוצרים והאמנים. התרבות הינה גשר חברתי, ויש להשאיר את הוויכוח הפוליטי מחוץ לחיי התרבות והאמנות".
יש לעצור את כדור השלג עכשיו, כי אם לא, אני לא רוצה לדמיין בכלל מתי הוא יתפוצץ לנו בפנים. אסור לנו לישון על המשמר. יש להעלות את הנושא לדיון בכנסת, ולהבין את מלוא המשמעות של החרמת התרבות בשטחים מסוימים בארץ בגלל דעות פוליטיות. דבר זה הוא הרוצח השקט הנמצא בתוך החברה שלנו, ויש למגר אותו בהקדם. 

סקר בנושא זה >> (בחלק התחתון של ערוץ חברה)
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
10 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ומה תגיד על זה שסופרים מכובדים גם חתמו?
מיכל 31.08.2010
 
 
2. חרם
יפעת 31.08.2010
 
 
3. תתפלא
מור 31.08.2010
 
וואו...
אלירן 31.08.2010
 
המלחמה שבפנים
נצר 01.09.2010
 
תתפלאי את בעצמך
איציק הבת 01.09.2010
 
מור תתפלאי....
שיר 01.09.2010
 
 
4. לישר קו
הדר 31.08.2010
 
מסירות נפש
נצר 01.09.2010
 
 
5. תתפלאי
דני 01.09.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©