הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גורל משותף
 
עם סיפור קטן ורגיש מצליח הסרט "לונדון ריבר" לגשר בין העולם המוסלמי למערבי ולהעביר את מערבולת הרגשות שמעורר הטרור
מאת רחל ביו | 07.09.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


"לונדון ריבר" של הבמאי הצרפתי ממוצא אלג'יראי ראשיד בושארב, הוא סרט קטן ורגיש המותיר את הצופה בבלבול ובמערבולת של רגשות. עלילת הסרט מתרחשת בלונדון ביום מתקפת הטרור בעיר ביולי 2005. שני הורים משני קצוות של החברה שומעים על הפיגועים ודואגים לילדיהם שמתגוררים בלונדון.

היא, אליזבת, אלמנה תושבת האי גרנזי (מאיי התעלה) ממתינה לבתה שתצלצל אליה ותגיד לה שהכל בסדר. כאשר בתה לא מטלפנת, והודעותיה נותרות ללא מענה - היא מחליטה לנסוע ללונדון לחפש אחריה. הוא, אוסמנה, אפריקאי מוסלמי המתגורר בצרפת, לא ראה את בנו מאז היה בן שש ויוצא לחפשו מכיוון שהבטיח לאמו של הבן לבדוק מה שלומו.
"לונדון ריבר" מציג בצורה אינטליגנטית ופשוטה הורים המצויים במצב מורכב. הם מחפשים בתוך הכאוס את שני ילדיהם שלא ראו כמה שנים.

האב אומנם מודה כי אינו מכיר את בנו, אך האם בטוחה כל כך שהיא מכירה את בתה, ג'יין, ולכן מופתעת כל פעם מחדש לנוכח הגילויים המסעירים המערערים זאת
. היא לא רק מחפשת רק פיסית את בתה אלא גם מנטלית. היא מחפשת אחר אותה בחורה שגידלה. מה קרה לה? וכיצד השתנתה והתרחקה מהחינוך שקיבלה בבית. תחילה החיפוש של השניים מוצג בנפרד, אך כאשר מתגלה הקשר בין ילדיהם שהיו בקשר רומנטי וגרו יחד, ולאחר שההלם הראשוני, בעיקר מצידה של אליזבת, דועך, החיפוש הופך למשותף.

קשה שלא להזדהות עם הבלבול והאכזבה הניבטים מעיניה, בלת'ין בתפקיד אליזבת
 

זהו סרט שמציג לונדון כאוטית הנשלטת על ידי הקהילה המוסלמית. האם מגלה את הקהילה הזו, אך מכיוון שכל מה שמעניין אותה הוא למצוא את הבת, היא לא מביעה את דעתה עליה ולא מעירה הערות גזעניות. למעשה, בכך נמנעת הצגה סטריאוטיפית של הקהילה המוסלמית, ויש התרכזות בדרמה האנושית. שני ההורים נותרים בסיטואציה מבולבלת, קשה ובלתי אפשרית. הם לא יודעים היכן ילדיהם ומה מצבם. הרגשות המוצגים בסרט: פחד, כאב, בהלה, בלבול, חרדה, דאגה ואפילו קצת תקווה הם כנים ומחלחלים גם אל הצופה.

אין דבר יותר קשה מאשר לחפש מישהו יקר שאינך יודע מה עלה בגורלו. התסריטים הקשים אשר חולפים בראשך באותו רגע וטורדים את מנוחתך, כמעט משתקים אותך.
שני השחקנים המובילים את הסרט הם ברנדה בלת'ין והשחקן יליד מאלי סוטיג'ואי קויאטה. בלת'ין משכנעת בדמותה של אליזבת הדואגת והנרתעת תחילה מהגבר השתקן שנכנס בצורה מפתיעה לחייה. היא מציגה דמות צדקנית, מאופקת, אך נוגעת ללב. קשה שלא להזדהות עם כאבה, עם הבלבול שלה ועם האכזבה הניבטת מעיניה. קויאטה, שמת לפני ארבעה חודשים בגיל 73, מביא לתפקיד האב את נוכחותו הביישנית והשקטה.
 
הוא כמעט ולא מדבר במהלך הסרט, אבל בזכות הליכתו האיטית והמדודה והבעות פניו הצופה יכול להבין מה עובר עליו
.
"לונדון ריבר" הוא סרט נוגע ללב ומרגש המציג סיטואציה כאובה בצורה אמינה. ישראלים יכולים להזדהות במיוחד עם עלילת הטרור המוכרת בארץ ועם קשת הרגשות הרחבה הנלווית לה. זהו סרט אינטליגנטי על טרגדיה המחברת בין שני אנשים ששמים בצד את כל הדעות החברתיות והפוליטיות שלהם, ומתאחדים למען מטרה אחת וגורל משותף.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©