הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכורי הפייסבוק, התאגדו
 
זו לא אשמתכם, אתם בסדר. הוא לא רידד את היכולות שלכם ולא ניתק אתכם בכלל מהעולם האמיתי. ניצן ארד קוראת לשנות את היחס הצבוע לרשת הזו שבסך הכל מאפשרת לה לשמור על קשר
מאת ניצן ארד | 11.09.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אני מודה שאני בערך טריליון שנות אור אחרי כולם, אבל אני רוצה לכתוב על הפייסבוק. זה לא אומר שאין לי, חלילה, פייסבוק, או שאני לא מחליפה סטטוס בכל שעה עגולה, לפעמים רק כדי לציין שהיא עברה זה לא אומר שאין לי 54 אלבומי תמונות בספירה אחרונה, שלחלקם קוראים חתונה ויום הולדת ולחלקם קוראים פשוט ישיבה בבית של מיכל על הספה או שטיפת כלים. זה כמובן לא אומר שאין לי חווה וירטואלית, בית קפה וירטואלי וחנות וירטואלית, שזה אירוני, מאחר וברחתי כל עוד נפשי בי מחיי כמלצרית, זבנית ופסלתי על הסף חקלאות.

לאחרונה קראתי טור של יאיר לפיד, איתו יש לי יחסים ארוכי שנים של שנאה -אהבה, על אותו הפייסבוק. בדרכו הזחוחה השמורה לדיבור על חיי המפורסמים להם הוא כה בז (מלבד הרגעים שהוא יושב ב"בראסרי" על המרפסת עם חברים וממש מופתע כשמצלמים אותו), הוא מספר על כך שבדיוק גילה את הפייסבוק אחרי שהבין שמישהו פתח עמוד בשמו, והוא לא מבין מדוע מישהו יטרח לעשות את זה, הרי הוא כל כך לא מעניין, למרות שאלפים הצטרפו לעמוד (אחרי שלחצו על הכפתור הידוע "אהבתי") בוודאי חושבים אחרת. בקיצור, כל הנושא גרם לי לנסות לפענח את המקום שיש לפייסבוק בחיי, כל כך הרבה זמן אחרי שהוא נפתח.

בעצם, קטונתי מלנסות לפענח את זה, הרי אין ספור תזות נכתבו על הקהילה הווירטואלית הזו ועל הדור המנוכר, ועל הצורך בהתעדכנות בלתי פוסקת ואובדן הפרטיות. ניכר כי משתמשי הפייסבוק מתחלקים לשניים: המוצהרים (כמוני), שיצאו מהארון עוד בתחילת הדרך, ואלו שפתחו לאורך הזמן פרופילים, ומצהירים כי הם לא מבינים את הצורך באתר (בעודם מחטטים בתמונות של אחרים)או מחפשים כתבות על איך מי שמעדכן את פרופיל הפייסבוק שלו הוא אובססיבי (בעודם מדביקים את הכתבה באובססיביות בפרופיל שלהם).

לא מבין מדוע מישהו בכלל טרח לפתוח עמוד בשמו. העמוד הרשמי של יאיר לפיד
 

ובכן, הבנתם את הרעיון. כולנו פה, חברים, אין בפני מי להתבייש. אני אפילו כיוונתי את דף הבית שלי לאתר חדשות כדי להכריח את עצמי לעיין בו בדרך לפייסבוק, כדי שלא ארגיש שטחית לגמרי (למרות שרוב הזמן אני משאירה את דף הפייסבוק פתוח כדי שלא אצטרך לעבור דרך שטויות כמו חדשות). אני יכולה לומר שלפחות לגביי, הפייסבוק לא מהווה תחליף לחיים האמיתיים. אני לא יושבת בחשכת ביתי, בינות לערימות שקיות של אוכל, בוהה באישונים מורחבים במסך.

הפייסבוק מלווה את החיים האמיתיים שלי ואת החברים האמיתיים שלי. אם מישהו מאחל לי מזל טוב, הוא כנראה יחגוג איתי בערב. אם אני יושבת ליד המחשב עכשיו, במשרד חדש, רחוקה מחבריי לעבודה הקודמת, אני לא מרגישה בודדה או עצובה, כי הם בדיוק פה, במסך השני, שואלים אותי אם בא לי לראות אותם הערב. הפגישה תיערך באמת, ומחר כבר יהיה לה תיעוד בפייסבוק. 

לאחרונה, הייתי בחתונה על צוק ברמת הגולן, למול שקיעה מרהיבה, של חברתי הטובה שהתחתנה עם בחיר לבה, לאחר שהוא פנה אליה בפייסבוק, בעולם וירטואלי שאיפשר לשני אנשים, שלחלוטין, ובלי שום ציניות, נועדו להיות יחד, להיפגש. מה שלא היה מתאפשר כנראה בעולם ללא פייסבוק. החתונה נערכה, למען הסר ספק, בעולם האמיתי והקשה והמרגש. והתמונות המדהימות עלו לפייסבוק למחרת. ואפילו שהזוויות של התמונות היו מחמיאות ומרזות, ואפילו שכולם עשו עליהן "לייק", לא היה שום דבר שישווה לדבר האמיתי, שאין לו תחליף, ואין יומרות להחליפו.

אז מכורי פייסבוק התאגדו! זו לא אשמתכם, אתם בסדר. הפייסבוק לא רידד את מחשבותיכם, לא ניתק אתכם מהעולם האמיתי, לא הפך אתכם ליצורים מנוכרים וחסרי יכולות חברתיות, לא בלבל אתכם לגבי הערכים או החברויות האמיתיות שלכם. הוא בסך הכל מאפשר לכם להרגיש שאין צורך לנתק קשרים, שאפשר להתאהב במישהו שלא בהכרח צריך להכיר בבליינד דייט משמים בקפה שמתחת לבית, שאתם לא לבד, ושהחיים האמיתיים, בסך הכל, לא נוראים. כי תמיד יהיה מישהו שיהיה לו סטטוס יותר עצוב משלכם, וזה, חברים, גם משל לעולם האמיתי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
13 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. בדיוק היום חשבתי על זה
עדי רותם 12.09.2010
 
ענק!!!
גל 13.09.2010
 
מלחמה אבודה
מציאותי 13.09.2010
 
 
2. פייסבוק זה ממכר כמו סמים
אדם 12.09.2010
 
אהבתי
אור 13.09.2010
 
 
3. I like (:
Inbar 12.09.2010
 
 
4. תודה לך ניצן ארד
טרה ליטוין 12.09.2010
 
 
5. צודקת לגמרי!
הילה 12.09.2010
 
 
6. באיזה עמוד?
אפרת 13.09.2010
 
 
7. לא צריך לדווח על כל פלו....
עינת 13.09.2010
 
 
8. שוב ריגשת!
אני 13.09.2010
 
 
9. זה לא כזה ביג דיל
דני 16.09.2010
 
 
10. תותחית
דווקא אוהבת חקלאות 03.11.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©