הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ואהבת לרעך כמוך
 
בספר "מכתבים לטליה" דב אינדיג הדתי וטליה הקיבוצניקית החילונית מגשרים על הפער, ומכירים את הצד השני דרך התכתבות סבלנית וסובלנית
מאת רחל ביו | 21.09.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אחת החברות הטובות שלי היא דתייה. יש לנו טעם זהה בסרטים, בבגדים ובמוסיקה
. למרות זאת, ישנם מקרים רבים בהם אני לא מבינה את אופן התנהגותה ודרך חשיבתה. זה מובן ומקובל, כי אנחנו לא חייבות להיות זהות כדי להיות חברות. השוני בינינו הוא טוב בתנאי שהוא לא משפיע יותר מדי על הקשר שלנו. על מנת לגשר על הפער היא נתנה לי לקרוא את הספר "מכתבים לטליה", שמתאר חליפת מכתבים בת שנתיים שהתרחשה בין דב אינדיג ז"ל, תלמיד ישיבה, לבין טליה (שם בדוי), נערה חילונית המתגוררת בקיבוץ.

כוונתה לא הייתה לגרום לי לחזור בתשובה אלא לאפשר לי להבין את הצד שלה. אני מודה שכאשר קיבלתי את הספר הייתי סקפטית, וחששתי שהוא יהיה מלא במשפטים ובדעות שמטרתם היא כפייה דתית, אולם טעיתי. זוהי תכתובת בין שני אנשים שמגיעים ממקום שווה. מכתביהם מלאים בכנות אמיצה וחכמה. הקשר ביניהם נוצר מתוך סקרנות להכיר זה את מנהגיו של זה ותו לא. אינדיג וטליה הצליחו לגשר על הפער בזכות סבלנות, סובלנות והיכולת להקשיב וללמוד. אז למה שאנחנו לא נוכל?

חליפת המכתבים התחילה בעזרתו של אביה של טליה, שהכיר את אינדיג משירות המילואים. האב מציע לטליה הסקרנית לשאול את אינדיג את שאלותיה בנוגע לדת וליהדות, והוא מסכים להשיב ולהסביר לה. ככה נוצר דו-שיח שיוויוני, כן, חכם ומרתק בו שניהם לא מפחדים לחשוף, להסביר ואף לתקוף לפעמים את הצד השני בשל פערי הידע ביניהם. מצאתי את עצמי קוראת את מכתביו של אינדיג, חושבת ומעלה שאלות שאת חלקן מעלה טליה בעמודים בהמשך הספר.

טעיתי כשחשבתי שאדם דתי מקיים את המצוות בצורה עיוורת רק כי ככה כתוב
תצלום : צחי סרפיאן

טליה החילונית שואלת שאלות
פשוטות כמו למה אסור להדליק חשמל בשבת? אך גם שאלות נוקבות ובוטות כגון איך ניתן להאמין באלוהים אחרי השואה? ואינדיג מסביר לה בסבלנות ובצורה עמוקה ומנומקת. הוא לא מתרץ, לא מחנך ולא מטיף.
יחד איתה הוא מתמודד עם השאלות ומנסה לספק תשובה שתניח את דעתה וגם את דעתו. לא מדובר באנשים צרי אופקים אלא בשני סקרנים שצמאים לדעת ולהרחיב את ראייתם. טליה לומדת מאינדיג בדיוק כפי שאינדיג לומד מטליה על אורחות העולם החילוני המוכר לו מעט (למשל מהרומן "דוקטור ז'יוואגו" אותו קרא).

אולם השניים לא רק מתכתבים. אינדיג, בליווי חברו החוזר בתשובה, חגי בן-ארצי, מגיעים פעמיים להרצות בפני קבוצת הנערים החילונים והקיבוצניקים על אורח חייהם ואמונתם. ההרצאה מעוררת תגובות סותרות, חלקן אוהד וחלקן עוין. אולם זהו טיבו של השיח הסובלני. למרות המחלוקות, טון הדיבור נותר שקט ולא מתלהם. השפעתו של אינדיג ניכרת בצורה קיצונית על מיה, חברתה של טליה אשר מתקרבת לדת ואף חוזרת בתשובה. העניין אומנם מאיים על טליה שמפחדת לאבד את חברתה, אך ההתכתבות עם אינדיג מרגיעה אותה, ועוזרת לה להתקרב למיה ולהבין אותה ואת מניעיה. חליפת המכתבים בין אינדיג לטליה נעצרת בכאב גדול. אינדיג, המשרת בצבא בתור טנקיסט, נהרג בתחילת מלחמת יום הכיפורים (דמותו מונצחת גם בספר "תיאום כוונות" מאת חיים סבתו).

זהו ספר מעניין שנקרא בנשימה אחת, ופותח את הקורא לעולם חדש. עולם עמוק שנסתר מעיניהם של החילוניים. זהו עולם של מחשבה הקודמת לכל פעולה. אם בעבר חשבתי שאדם דתי מקיים את המצוות בצורה עיוורת כי ככה כתוב, הרי שטעיתי, ואינדיג מספק במכתביו הסברים לכל פעולה. כתוצאה מכך, דעתי על הציבור הדתי השתנתה לטובה בעקבות הקריאה. בגלל שהספר לא בא לחנך ולהטיף, והקריאה בו זורמת ונעימה. הקורא מגלה בצורה סובלנית את הצד האחר, הדתי והציוני שאוהב את ארץ ישראל בדיוק כמוהו.

בסיום הקריאה הרגשתי שהייתי שמחה לפגוש אדם כמו אינדיג ולנהל עמו דיון אמיתי. הוא היה אדם אינטליגנט ומלומד, מלח הארץ שאוהב את ארצו ומולדתו ומעריך רבות את הוריו ניצולי השואה. לימוד התנ"ך הוא לא משימה עבורו אלא דרך חיים, והוא מנסה להעביר את התחושה הזו במכתביו. הייתי שמחה ללמוד ממנו ולקבל ממנו עצות לחיים טובים יותר, חיי שלווה, הרחק מהלחץ והבלגאן המאפיינים את חיי. בימים אלה, כאשר העיתונים מדווחים על תקריות בין חילונים לדתיים, הספר אקטואלי מתמיד, וניתן ללמוד ממנו שיעור בסבלנות וסובלנות שהערך המרכזי בו יהיה "ואהבת לרעך כמוך".
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©