הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שקרים בקופסאות
 
"שמורה היטב" (בעזרת הפוטושופ), "משופצת" (רק המטבח, אבל מי שם לב) ו"עם מרפסת שמש" (בתוך הס-ל-ו-ן). יערה צידון על המילון של בעלי המכלאות (המכונות דירות)
מאת יערה צידון | 26.09.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


ישנם דברים שאנחנו כנראה מתוכנתים לשכוח כדי להיות מסוגלים לחזור עליהם. פירסינג, לידות, למידה למבחנים, ספונג'ה ועוד. בכל אחד מהם כרוכה מידה מסוימת של התלהבות שמהולה במידה רבה של סבל. לא כך הדבר במקרה של חיפוש אחר דירה. עם הזמן והמעברים, החיפוש נחרט כמאורע טראומטי ממנו אנו מנסים בכל כוחנו להימנע. ההתלהבות הופכת למינימלית והסבל נהיה המרכיב העיקרי, אם לא היחיד, במשוואה.

זה מתחיל בהתלהבות רגעית. מיקום חדש, אולי עבודה או בן זוג חדש, ובעיקר חלומות על עתיד טוב יותר המגולם במזוזה שונה משלנו על מפתנו של יעד לא מוכר, בו הכל אפשרי לכאורה. אך מיד עם בדיקתו הראשונית של לוח מודעות מקוון יותר או פחות, כדי לבחור את משכננו החדש או ליתר דיוק המחודש, מתגלה היצע דירות מזעזע ממנו צריכים לבחור. אולי הדבר קל כשעוברים מגומחה בגודל 17 מ"ר עם אסלה שצמודה לכיור במטבח, אז באמת כל שינוי הוא בגדר שידרוג, אך כשעוזבים דירה שבאמת אוהבים זה נהיה קצת יותר קשה. על כן, תנוצל בימה זו כדי לחשוף ולמפות כמה מטקטיקות השיווק (השקרים - בעברית צחה) של מפרסמי הדירות .

"דירה חדשה" - אולי יהיו בה שני חדרים, אולי היא תכונה לופט, ואפילו יגידו לכם שהיא מתאימה לזוג או לשותפים. היא תיראה נפלא בתמונות. בדרך כלל אלו יתמקדו בברז המבריק בחדר האמבטיה או בגוף התאורה התלוי מהתקרה, וסביר להניח שמחירה הנמוך לכאורה יעורר בכם התרגשות רגעית. אך כשתחפשו אחר גודלה של הדירה תגלו כי הפוטוגניות שלה נובעת, כמו דוגמניות רבות, מגודלה המינימלי. היא לרוב לא תעלה על 35 מ"ר, והסיבה לכך היא שדירה חדשה בליבו של אזור המרכז היא פיקציה. זהו שם הקוד לדירה מחולקת.

כמו דוגמניות רבות הפוטוגניות שלה נובעת מגודלה המינימלי. דירה חדשה
 

אם אתם רוצים לשמוע את כל שיחותיהם ומעשיהם של שכניכם בחלק השני, לעבור במסדרון משותף, אולי גם לחלוק מכונת כביסה או מרפסת כי לאלו אין מקום בתוכה, ולהתגרש אחרי חודש שישנתם כמו סרדינים - אז זוהי הדירה.  שיעור בסיסי בחשבון לכיתה ב' יבהיר שגם תקבלו את כל זה במחיר מופקע, כי אתם משלמים מחיר מלא על חצי דירה (במקרה הטוב).

"שמורה היטב" - כאן מדובר בדירה ששמרו עליה כל כך טוב שגם הברז הדולף מ-1978 עדיין לא תוקן. לכו תדעו איזה נזק האינסטלטור היה יכול לעשות בביקורו, ואמא תמיד אומרת שלא מכניסים זרים הביתה. היא עשויה להיראות לכם ביתית ונעימה, ואתם אף עשויים להתפתות ולעבור להתגורר בה, אך מהר מאוד האמת לגביה תתגלה כמו ניטרול השפעות פוטושופ על צילומי אופנה. צינורות תקולים, מזגן גוסס, רצפות סדוקות שמסרבות לשתף פעולה עם המגב או מחסור בהארקה בדירה (חיבור חשמלי שמונע התחשמלות) ינחתו עליכם כמו רעם ביום בהיר. כל תיקון בה ימשך ימים, וכל דבר שתשדרגו כדי שתהיה ראויה למחיה יעלה הון. לא נורא, לפחות בעל הבית יהיה מרוצה, ויאמר לכם שהעליתם לו את שווי הנכס.

"דירה משופצת" - הפעם נתנו לאינסטלטור להיכנס, אולי גם לנגר. אבל פה זה נגמר. החליפו משהו מאוד מסוים בדירה: מטבח, ארון, מקלחון, גוף תאורה או תריס, וכעת אתם מוזמנים למשכן את הבית של ההורים שלכם כדי לממן את שכר הדירה של דירתכם החדשה, בה לפחות חדר אחד או איזה כיור אינו מט ליפול באופן חד משמעי. סביר להניח שהשיפוץ המינימלי לא התבצע מיוזמתו טובת הלב של בעל הבית אלא מקושי להשכיר את הדירה במצבה הקודם. נפלא, כעת, לאחר  התיקון, שכר הדירה יעלה בכאלף שקלים חדשים בלבד, ואתם תגורו לכם בבניין מתפורר ובלתי משופץ בעליל, לרוב על עמודים שלא עומדים בשום מבחן של רעידת אדמה, עם המטבח המשופץ שלכם.

רוב הסיכויים שאתם הולכים לגור בדירה חשוכה במרתף. בית פרטי
 

"מרפסת שמש" - בנושא זה עולה החשד שהשקר כבר הוטמע כל כך חזק, עד כי גם אנחנו, השוכרים, כבר שכחנו איך נראית מרפסת שמש אמיתית. למרות ניסיונותיהם של המשכירים להגדיר את המושג מחדש, מרפסת שמש היא לא חלון גדול בסלון, ולא, גם לא מרפסת שירות קטנטונת שממוקמת ליד המטבח או חדר האמבטיה לתליית כביסה. מרפסת שמש כשמה כן היא. מרפסת פתוחה, בה ניתן לעמוד או לשבת על כסא גן ולא על הספה בסלון, וליהנות מהשמש.

"בבית פרטי" - כשאתם מסתכלים על תמונות הדירה מומלץ לכם בחום לחפש אחר חלונות. אם תמצאו אחד תודיעו לי. כל עוד מופיעה האות ב' לפני הצירוף "בית פרטי" רוב הסיכויים שאתם הולכים לגור בדירה חשוכה, במרתפו של בית של אדם אחר שיעקוב אחר מעשיכם מקרוב, ויגביל את שימושכם בחצר. מכיוון שטוענים כי ויטמין D חשוב לבריאות, כדאי להימנע מדירה בה תתחננו לאור יום ומשב רוח. האופציה הנוספת היא שאתם הולכים לגור בעליית הגג, בה כל גרירת כסא אחרי שמונה בערב תגרור דרמות עם בעל הבית. אם אלו לא התרחשו כבר קודם כשעליתם במדרגות לדירתכם דרך הסלון המשפחתי של המשכירים, וסירבתם לאכול מתבשיליה של סבתם.

אם צלחתם את כל השטיקים והטריקים של בעלי הדירות ומתווכיהם, ובנוסף מצאתם איזו פנינה שתאכלס אתכם בכבוד בלי לקבץ נדבות ברחוב או למכור את אימכם, ועם אופציה לארח גם פה ושם אדם אחר מבלי שתצטרכו להושיבו על גג הבניין או ב"מרפסת השמש" שלכם על חבלי הכביסה, אז מזל טוב. עכשיו נותר השלב המהנה מכולם, למצוא מובילים, לארוז, לזרוק, לסייד, לנקות, לנייד, להרים, לסחוב, לפרוק, לסדר ולעצב. עד לפעם הבאה. אולי בגלל כל אלה אנחנו נמנעים מלקרוא לקופסאות שמכילות אותנו תמורת מחיר מופקע בית, וממשיכים לכנות אותן במילה הדומה לשמה של המכלאה לחיות המשק.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©