הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבן בפרצוף
 
דמיינו בבקשה מה הייתם עושים במקומו של דוד בארי, שדרס את הנער הפלסטיני בסילואן. אלירן מלכי חושב שמגיע לו צל"ש
מאת אלירן מלכי | 11.10.2010
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לפניכם מצב היפותטי לחלוטין - חיים הכט פותח עונה חדשה של התוכנית "מה אתם הייתם עושים?". במסגרתה הוא ממקם קבוצה של נערים ומאחוריהם עדר של צלמים הצמאים לתמונה של הכובש הישראלי שחודר לעבר מתחמם של הנערים המסכנים במכוניתו. המשימה שלהם היא ליצור הפגנה קלה ולא אלימה, ולראות איך הכובש הציוני מתפקד בשעת לחץ. היפותטי לחלוטין?
ממש לא.
התמונה המזעזעת בה נראית מכונית ומעליה ילד המתעופף באוויר עקב הפגיעה, היא תמונה שכנראה תהיה צרובה בתודעתנו עוד זמן רב. אבל עקב המהומה הרבה שהתחוללה בעקבות פרסום הסרטון, צריך לשים דברים על דיוקם.
 
בתוכנית הכט ודאי היה שואל "איך הנהג הזה, שבמקרה הוא מר דוד בארי, יו"ר עמותת אלע"ד, שפועלת למען התיישבות יהודית במזרח ירושלים וכמובן פעיל ימין, העז לבצע את פיגוע הדריסה המזעזע הזה?”
.
ובכן, מר הכט, אני יודע שאומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, ואני בחיים לא אצליח לשכנע בטור כזה למה בארי התנהג כמו שהוא התנהג, אבל אני כן יכול לשים אותך בנעליים שלו. נניח שאתה היית נוסע עם מכוניתך בדרך הביתה. בכסא שלידך יושב בנך האהוב, שבדיוק סיפר לך על כך שהמורה שלו הסבירה להם בשיעור חינוך למה האלימות בכבישים היא דבר מסוכן ויש לחצות אך ורק במעבר חציה.

ראה לנגד עיניו את החיילים שעברו לינץ' ברמאללה. דוד בארי
 

שיחתכם נקטעת על ידי חבורת נערים שנעמדת מסביב למכונית ומתחילה ליידות עליה אבנים. אתה מופתע לגלות שמאחורי הנערים הללו עומדים צלמים המעדיפים לתעד את האירוע מאשר לקרוא להם להפסיק.
אתה מביט על בנך שנתקף בבהלה, ורואה לנגד עיניך את תמונותיהם של החיילים שעברו לינץ' ברמאללה וגופותיהם הושלכו מהחלון על ידי פראי אדם. מאחוריך יש מכונית שחוסמת אותך, כך שדרך המילוט היחידה שלך היא דרך העבריינים הללו שמשליכים עליך ועל בנך אבנים. בינתיים, הזגוגיות של המכונית מתנפצות, ועליך לקבל החלטה או אבן בפרצופך.

נכון, יכול להיות שברמה התיאורטית, אם היה לבארי מספיק זמן לחשוב על כך, הוא היה מצליח להשתחל בין המכונית שמאחוריו לצד המדרכה, והנזק היחיד שהיה נגרם היה נזק ברכוש. אבל הכט, אם אתה רוצה להגיד לי שאתה היית מקבל את ההחלטה הזו בשבריר שניה, כשחיי בנך מונחים על הכף, אז הייתי קורא לך צבוע ומתחסד. מעניין מה היה קורה אם בארי לא היה פעיל ימין אלא שייך למפלגת "העבודה" או אפילו למרצ. יכול להיות שהכותרת שהצמידו לידיעה בעיתון "הארץ" לא הייתה "פעיל ימין דרס שני ילדים שתקפו אותו באבנים"? אולי היא הייתה "אזרח ובנו הקטן ניצלו בתקיפה של עבריינים צעירים"? כי בפעם האחרונה שבדקתי, גם לפעילי השמאל וגם לפעילי הימין יש לוחית זיהוי צהובה.

אבל כל עוד זה פעיל ימין, אז למה לא? מותר לכתוב עליהם הכל, כי הוא אשם, כי הוא בטח חיפש את הנערים האלו בנרות. מוזר שאף אחד לא עוצר לרגע ותוהה למה היו שם ששה צלמים. אתם חושבים שזה היה במקרה? עדר הצלמים דווקא מסגיר את האירוע כמארב למכוניות ישראליות שתוכנן מראש. אני חושב שלא צריך להעניש את בארי אלא להפך, עליו לקבל אות הצטיינות על פעילותו בשטח. אל לנו לשכוח שהוא נושא אקדח ברישיון והמצב היה יכול להיות קצת שונה אם הוא היה לבד במכונית. נכון, אני יודע שאם אתם הייתם בנעליו, הייתם פועלים אחרת. קרוב לוודאי שהייתם עוצרים את המכונית ויורדים לחלק סוכריות לנערים, לא?
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אתה מכוון אבל לא פוגע
עוז 12.10.2010
 
 
2. זה בדיוק העניין
מי שהוא לא פעיל ימין לא היה עושה את זה 13.10.2010
 
 
3. נו באמת, אתה לא אמיתי
מור 21.10.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©