הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיות כבני אדם
 
יערה צידון טוענת שנזק תודעתי עצום נגרם מפרסום תמונות של בעלי חיים שעברו התעללות, כי לאט לאט אנחנו מתרגלים לזוועה
מאת יערה צידון | 22.10.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


בשבועות האחרונים המצב הפך בלתי אפשרי. כל מי שגלש ב-ynet ומתחריו, יכול היה להיתקל בידיעות מזעזעות המתארות איך נרצחו בסאדיזם בעלי חיים חסרי ישע. מעודד או מדכא, גם הדשא של השכן המערבי מאיתנו לא ירוק יותר. גם שם כלבים, חתולים ושאר יצורים חיים שלא זכו ליכולת וורבלית ואגודלים שיכולים לתפעל ג'ויסטיק זוכים לחיי סבל והתעללות. לפחות אנחנו בחברה טובה.
אך הטור הזה לא יעסוק בזוועה הזו, במה שהיא אומרת עלינו כחברה, במקורו של הרוע הזה או בכך שהגיעו מים עד נפש, ושהגיע הזמן להרים את הכפפה ולכופף את הרשויות כדי שיעשו את עבודתן.

הוא גם לא יעסוק בהבדל בין חכם לפיקח, באופן שבו חינוך קצת יותר איכותי היה יוצר אזרחים טובים יותר בכלל, וגם אנשים טובים יותר בפרט. כל הנושאים שלעיל יישארו בגדר סיסמאות על שלטיהן של העמותות העוסקות בנושא, בהפגנותיהן כחלק ממאבק צודק ועיקש. במקום, יסופר כאן על תמונות הזוועה המעטרות כל ידיעה או כתבה שמכבדת את עצמה העוסקת בהתעללות בבעלי-חיים, כמו גם את עמודי העדכונים של כל מי שהצטרף לאיזו עמותה או שתיים למען בעלי-חיים בפייסבוק.
סוזאן סונטאג כתבה דבר פשוט וחכם. היא טענה שתמונות נועדו לעורר תחושות מסוימות אצל הצופה, אחת מהן היא מצפון. זה לא אומר שהוא יתעורר יש מאין אלא שתמונה יכולה לתגברו.

היא גם אמרה שככל שאנחנו נחשפים ליותר תמונות שפונות אל המצפון שלנו ומנסות לזעזע אותנו, כך נוצרת תחושת קהות. כל תמונה נראית דומה לקודמתה, והעובדה שראינו את המוצג בה קודם בווריאציה כזו או אחרת, מביאה למצב של נירמול. מה שנראה לנו כבלתי נתפס בהתחלה, לא נראה כל כך נורא אחרי מאה תמונות.
הן העמותות והן המדורים העוסקים במקרי ההתעללות בבעלי החיים מפרסמים את ידיעותיהם במטרה לעורר מודעות ומצפון, ולגרום לכך שהאימה הזו תוכר וכך תיפסק. מה שהם פיספסו זה דבר אחד קטן: בעצם הפרסום של תמונות המראות גוויות בעלי-חיים לאחר התעללות, מקבעים הלך רוח אחד, בדיוק את זה שהם מעוניינים לשנות: ערך חיי חיה לא שווה הרבה, ובטח שלא שווה לבן-אדם.
 

לשתף בפייסבוק ולאשר הגעה להפגנה לא באמת משנים את המצב
תצלום : sxc

למעט טעויות כאלה ואחרות או צילומים על ידי צלמים זרים, האם רואים מדי יום תמונות באינטרנט של קורבנות רצח באתרי החדשות ובפלטפורמות חברתיות? האם קמפיינים העוסקים בעצירת אלימות כלפי ילדים מראים ילדים חבולים או גרוע מכך, מתים? התשובה היא שלרוב לא. אז מדוע כשמדובר בגור חתולים שנרצח כשהוטח על קיר, השוכב בשלולית דם, התמונה מפורסמת בלי לחשוב פעמיים? פשוט. כי גם אותם כותבים ומפרסמים לא הפנימו בעצמם שערך החיים של בעלי-החיים לא נמוך מזה של בני-האדם. גם לא ערך המוות. הם מקדשים את הכותרות שמעניקים לתמונה, את המלל הנוסף לה שמספק לכאורה הקשר ודרך התייחסות.

האם יש באמת הבדל בין תוכן אלבום התמונות של צייד אלים עם ניצודיו, עליו ביקשו עמותות רבות לדווח לפייסבוק כדי שיוסר כי נראה נהנה מהציד, לבין סרט בו קרבות מאורגנים בידי פלשתינאים של כלבי תקיפה כנגד חזירי בר וצבועים, רק בגלל שהוא הוצג במסגרת כתבה המגנה את הדבר? שניהם מביאים לנזק פסיכולוגי, שניהם מזעזעים מבלי שהזעזוע של הצופה עוזר למישהו, שניהם תורמים להרגל לראות בעלי-חיים מתים, והאחרון מחריד עוד יותר. תמונות של חתלתולים בסלסלה עם כדורי צמר בטוח מעוררות יותר תחושות חיוביות כלפי בעלי חיים מאשר שניהם.

צריך גם לזכור שהאינטרנט הוא שדה פרוץ. מי שנחשף לתמונות האלו הם ילדים שאינם יכולים או צריכים לעכל את המראות המוצגים בתמונות האלו, ועד פסיכופטים, שתמונות אלו עלולות לתת להם עוד רעיונות. אבל כנראה שלפעמים המחאה מעוורת אפילו את המוחים, כך שגם הם כבר לא מכירים בנזק העולה על התועלת, בבחירתם בתמונה שתזעזע את אמות הספים. העיקר לפרסם תמונה שתמשוך את העין, שתעשה באז תקשורתי, ושעל הדרך תטשטש את העובדה שרוב העמותות מרימות צעקות בפני תורמיהן ותומכיהן שיעשו מעשה, במקום לעשות מעשה בעצמן.

במקביל, אותם צופים או קוראים המומים חשים שמעצם הזעזוע המקוון שלהם, הם באמת עשו משהו כדי לשנות את המצב. כאילו שלעשות שיתוף בפייסבוק, לכתוב תגובה נחרדת ותכליתית באתר חדשותי, ולאשר הגעה לאיזו הפגנה שלא מגיעים אליה בעולם האמיתי, באמת מספיקים לשנות את המצב. בינתיים, מר X, אדם עם פסיכוזה או סוציופטיות שרק מחכה להתפרץ, גולש באינטרנט, כמו כולם, רואה תמונה של בעל-חיים שנמצא כעת בטוח במקום טוב יותר, ומקבל טריגר להתפרצות הפרעותיו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. תמונות מזעזעות
הילה ריינשטיין 30.11.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©