הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהצנזורה מתה
 
מי מוסרי כאן? החייל שהעביר לאתר "ויקיליקס" את המסמכים שארה"ב ניסתה להסתיר או חיילים אמריקאים ועיראקים שביצעו פשעי מלחמה? לירון קלנר אין ספק
מאת ירון קלנר | 27.10.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


איזה מזל שיש אנשים אמיצים בעולם. יכול להיות שהחייל בראדלי מאנינגס הוא טיפש, וסביר להניח שהוא בגד במולדתו האמריקאית, אבל אין ספק שמעשיו חשובים מאין כמוהם. במו ידיו, עת צרב קבצים סודיים של הצבא ארה"ב, הוא שרטט מחדש את הידע האנושי על המלחמות האמריקאיות של העשור האחרון. כשאתר "ויקיליקס" פרסם את המסמכים הנוגעים למלחמה בעיראק שהגיעו אליו, ומדובר בכמעט 400 אלף מסמכים, הוא הראה לכל חובבי ההשתקות מדוע יש להמעיט בצנזורה עד למינימום.
 
לעזאזל, עשו שם מעשים מחרידים. אז למה לנסות לטאטא מתחת לשטיח?
יש שיטענו שהמסמכים הללו מגלים את המורכבות של המלחמה בטרור, את חוסר היכולת לנהל מלחמה נקייה ומוסרית. קשה להסביר כיצד שקר בנוגע למספר האזרחים שנהרגו בלחימה מצביע על כך. גם לא מדוע הרגו באמצעות מסוק אנשים שנכנעו. צריך להודות, קשה להסביר מדוע הוסתרו עד כה הרבה מהדברים הקשים ש"ויקיליקס" פרסם.

ובישראל כמו בישראל, מחפשים את הזווית המקומית. "ידיעות אחרונות" רוצה שהאו"ם יחקור את האמריקאים על פשעי המלחמה שהם ביצעו לכאורה, כשברור שסיכוייה של חקירה כזאת אפסיים. ארה"ב פשוט חזקה מדי בשביל לתת לאחרים לחקור אותה. אבל אף אחד לא באמת היה צריך את "ויקילקס" בשביל לחשוף את חוסר המוסר של ארה"ב, שנודעת לשמצה בפעולותיה במדינות זרות, החל בהתערבות הבוטה במתרחש מדינות אמריקה הלטינית וכלה במכירת נשק לאיראן בניגוד להחלטת הקונגרס של עצמה.

ארה"ב חזקה מדי. כך נראה ירי ממסוק בחפים מפשע בסרטון שהודלף לאתר
 

איתן הבר ניסה להעמיד את האמריקאים באור מגוחך בטור שלו ב"ידיעות אחרונות", כאילו שמטיפי המוסר הגדולים נחשפו במערומיהם. אך דבר והיפוכו הוא, כיוון שארה"ב היא דווקא מהתומכות של הצד הישראלי שטוען שהמלחמה בטרור בהכרח גובה קורבנות של חפים מפשע. גם אף אחד בעולם לא חושב שהמעצמה הגדולה ביותר מצליחה לנהל את מלחמותיה בצמר גפן. הרי פעילי השמאל הקיצוני בעולם מתעבים אותה, ואינטלקטואלים רבים מבקרים אותה. סביר להניח שארה"ב תמשיך להתנער מהאחריות שלה לנעשה, ותתייג את הדיווח החשוב של "ויקיליקס" כפגיעה בביטחון המדינה, אותן מילים שמהלכות קסם על כל ישראלי ממוצע.

אף על פי שרוב המעשים המזוויעים בוצעו על ידי עיראקים נגד עיראקים, האמריקאים הם שכשלו. הם אלה שהפילו את שלטונו של סדאם חוסיין, הם אלה שהביאו למצב הכאוטי שהתחולל במדינה במשך שנים, הם אלה שהיו צריכים להביא אליה סדר ויציבות כהלכה. בדברים אלו יש יותר משמץ של פטרוניות כלפי העיראקים, כאילו שהם לא יכולים להיות אחראים לעצמם, כאילו שהם ילדים מוגבלים שלא מבחינים בין טוב לבין רע. זה נכון, אבל טבע הדברים מוביל את הביקורת אל הבית הלבן. הרבה יותר קל לבקר דמות מוכרת כמו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מאשר את נורי אל-מאליכי, ראש ממשלת עיראק, האלמוני לרוב המערביים.

חשובים לא פחות, הם הבדלי היומרה של שתי המדינות. עיראק לא ממש שינתה את האוריינטציה המדינית שלה גם אחרי תקופת סדאם חוסיין. היא עדיין לא מתיימרת להשתלב בתרבות המערבית. לעומתה, ארה"ב משמשת בפועל מנהיגת המערב מאז תום מלחמת העולם השנייה. מי שחורט על דגלו ערכים של חופש ואמת, מוטב שיידע לספוג את הביקורת כשמתגלה שכשל בהם. האמריקאים אכן כשלו, וכעת יש לציין זאת בראש חוצות. אז גם אם מאנינגס הוא טיפש, ג'וליאן אסאנג', מייסד "ויקיליקס", הוא אמיץ. בזכותו, כל העולם יודע.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©