הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
להחרים
 
התגובה הבריאה היחידה להתקפות המכוערות חסרות התקדים של פרננדז, בניון ואחרים על עיתונות הספורט הישראלית היא דממה תקשורתית
מאת רם הראליואב מלכה | 31.10.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לעיתונות הספורט בישראל יש כוח לטוב ולרע. מחד גיסא, היא מייצרת תודעה ציבורית גדולה סביב נבחרת ישראל בכדורגל. ומאידך גיסא, מבקרת וצולבת, בצדק, לאור היכולת המקצועית הלא טובה כפי שקרה בשני ההפסדים הרצופים לקרואטיה ויוון. אולם, כשהביקורת נתקלת בזלזול והשפלה מצד המבוקרים, חובה על התקשורת לשקול את צעדיה בכל הנוגע להמשך הסיקור.
סביר להניח שלא הביקורות שנשמעו בתקשורת על מאמן הנבחרת, לואיס פרננדז, ועל השחקנים הם אלו שקבעו את תוצאות המשחקים. שכן, מדובר בבעיה שורשית עמוקה בישראל בכל הקשור בניהול הכדורגל.

אולם, נראה שהמילים שנכתבו ונאמרו על יכולתם של שחקני הנבחרת אכן השפיעו עליהם והם החלו להאשים את אמצעי התקשורת בהפסדים. 
מאחורי ההאשמות היו לא מעט שחקני עבר והווה שלא אהבו את ההתבטאויות של העיתונאים. הם טענו שהתקשורת יוצאת מפרופורציות וכל אחד מרשה לעצמו לכתוב את דעתו מבלי שיש לו בכלל ידע או ניסיון. במיוחד לא אהבו בסביבת הנבחרת את ההתנפלות על פרננדז, והקפטן יוסי בניון, לקח על עצמו את תפקיד "דובר השחקנים", כשיצא כנגד הביקורת במילים: "אנשים שבחיים לא שיחקו, כתבו דברים מצחיקים".
 
עם כל הכבוד לבניון, ויש כבוד, הוא לא יכול מוסרית שלא לכבד את אלו שנותנים לו חשיפה ציבורית, ולהאשים אותם ביכולת הלא טובה שלו ושל חבריו. 
בניון לא לבד. בוני גינזבורג, שוער הנבחרת לשעבר, שכיום מגיש תוכניות ספורט בערוץ אחד, טען כי הביקורת בתקשורת הייתה מוגזמת. קצת מוזר, שכן, גינזבורג, שחצה את הקווים מעמדת השוער לעמדת המסקר, מרשה לעצמו להתנשא על הגופים שסיקרו אותו במשך שנים, ושהוא כיום משתייך אליהם, ולטעון שרק מי ששיחק כדורגל מקצועי בעברו מבין ויכול להביע דעה מקצועית על הנעשה במגרשים. זו שיא החוצפה והצביעות.

לבניון טענה מגוחכת: רק מי ששיחק יכול לכתוב ביקורת
 

לאור דבריהם של בניון וגינזבורג נראה שלהבין את המשחק הבינלאומי, שנוסד אי שם באמצע המאה ה-19 באי הבריטי ושנקרא כדורגל, זה פרויקט לא פשוט. כזה שרק מי ששיחק בקבוצות מקצועניות, חס וחלילה לא חובבניות ולא עם חברים בשכונה, יכול להכיר ולהעביר ביקורת מקצועית אמיתית. אז לידיעתכם, בניון וגינזבורג, אתם טועים ומטעים. החוקים של ענף הכדורגל מאוד פשוטים, עד כדי כך שכל ילד וילדה המשחקים בשכונה מכירים אותם, וגם אם אין כאלו בנמצא, מספיקה קריאה קצרה של הערך "כדורגל" בוויקיפדיה כדי להבין את מהותו של המשחק. נכון שהכדורגל התפתח עם השנים ויש טקטיקות ותוכניות משחק, אבל קחו את הדברים בפרופורציות, זה עדיין לא שחמט.

ההתנהלות המזלזלת והקרה של בניון וגינזבורג מסמלת את מערכת היחסים בין ההתאחדות לכדורגל לתקשורת הספורט בשנים האחרונות, וההפך. מערכת יחסים בה נשמעים גידופים, האשמות וזלזול בשני צדי המתרס. השיא השלילי ביחסים הגיע במסיבת העיתונאים שכינסה הנבחרת לקראת המשחק נגד קרואטיה. אז, המאמן, פרננדז, בשיא חוצפתו אמר לכתבים "הכלבים נובחים והשיירה עוברת". כתבים שנותנים לו בימה, כתבים שמכוונים לפיו מיקרופונים ומכשירי הקלטה, כתבים שנותנים לו בכלל קיום תודעתי ציבורי בישראל.

הגדיל לעשות פרשן ערוץ הספורט, שגיא כהן, שפנה לכתב הערוץ המסקר את נבחרת ישראל, מוטי פשכצקי, במהדורת "חדשות הספורט", ואמר לו בתגובה לדבריו של פרננדז: "איך אתם, הכתבים נותנים לו להתבטא כך? הוא קרא לכם כלבים!" פשכצקי, ענה, לכאורה, בסוג של התנצלות "מי שמכיר את פרננדז יודע שזה לא היחס שלו לכתבים בדרך כלל". כהן הרים לפשכצקי להנחתה, אך הוא לא ניצל זאת, והעדיף להתחנף בצורה די מלוקקת להתאחדות לכדורגל. יתר על כן, תשובתו אף מביישת, ומעוררת תהייה לגבי המאיישים את משרת עיתונאי הספורט בישראל: היכן הכבוד העצמי שלהם? היכן כבודם למקצוע שלהם? מדוע אף אחד מהם לא קם בהפגנתיות, ענה לפרננדז כגמולו, ועזב את מסיבת העיתונאים? מדוע אף אחד מאמצעי התקשורת לא נותן את הדעת על כך?

עיתונות הספורט בישראל חייבת להתייחס לתקרית זו עם אנשי הנבחרת כפרשת דרכים, בכל הקשור לסיקורה של הנבחרת בפרט, והשחקנים הישראלים בכלל. חרם שידור על משחקי הנבחרת וסיקורה מצד התקשורת זו לא דרישה מוגזמת. כי אלו שנחשבים ככלבים עבור אנשי ההתאחדות לכדורגל, הם בעצם הבעלים שלהם. וכמו כל כלב נאמן, גם אנשי ההתאחדות חייבים לכבד את בעליהם, כתבי ופרשני התקשורת - מייצרי התודעה והחשיפה הציבורית שלהם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יש לנו נבחרת של כוכבים ש...
קובי 18.11.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©