הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מגמה שלילית
 
אחרי שלוש עונות נדירות בליגת העל בכדורסל ולמרות המיתוג החדש, עתידה נראה קודר. יואב מלכה מציע פיתרון
מאת יואב מלכה | 12.11.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


עונת
2010/11 בליגת העל בכדורסל הישראלי נפתחה ברגל שמאל. ולו רק בגלל היכולות המקצועיות של שחקני הקבוצות על הפרקטים באולמות ברחבי הארץ. אומנם, נחתם בהצלחה הסכם חסות עם מפעל הפיס, ובשלוש השנים הקרובות הליגה תיקרא "ליגת לוטו", אבל מה שווה המיתוג החדש שהשיג יו"ר מנהלת הליגה, אבנר קופל, כשימי שידורי המשחקים מתפרסים על שלושה ימים, והסיקור התקשורתי המגזיני של הליגה השתנה לרעה?

נראה ששלוש העונות האחרונות היו נדירות בליגת העל. העניין שהיה בהן, המתח במשחקים בין הקבוצות המובילות, והרעב של העולות החדשות הוסיפו הרבה צבע לענף האפור. העונה נדמה שהעסק חזר עשור לאחור, לימים שבהם רק משחקי גמר גביע המדינה היו מעניינים בגלל אי הוודאות והמעמד שטומן בחובו משחק אחד ומכריע.

המגמה השלילית החלה כבר בקיץ האחרון, כשמ.כ הבקעה והפועל יוקנעם/מגידו העולות לליגת העל ויתרו על השתתפותן בליגה למרות שהעפילו אליה באופן ספורטיבי. הסיבה: פערים כספיים בין סכומי ההשקעה של הנהלות הקבוצות לבין דרישות מנהלת הליגה. המשמעות: מכבי אשדוד, שהפסידה בשלהי העונה שעברה את העלייה למ.כ הבקעה בסדרת משחקי הפלייאוף, היא הקבוצה היחידה שעלתה מהליגה הלאומית לליגת העל.

מחד גיסא, ואם השיקולים הכספיים מוזזים לרגע הצידה, אשדוד עדיפה על מ.כ הבקעה. גם בגלל קהל אוהדיה הרועש יותר, וגם בגלל האולם הקטן והביתי שלה. מאידך גיסא, הוויתור המהיר של אנשי מנהלת הליגה על חוויית העידוד הקיבוצי הנוסטלגי של אוהדי יוקנעם/מגידו, והאווירה במשחקיה הביתיים לטובת הכסף של העידן הקפיטליסטי צריכים לעורר סימני שאלה להמשך מהות קיומה של הליגה הבכירה בישראל במתכונתה הנוכחית.

שכן, אם רק על הכסף לבדו עומד הכדורסל הישראלי, מדוע לטפח אצל ילדים ובני נוער, המשחקים במחלקות נוער של מועדונים בפריפריות, את האשליה שאם יהיו טובים יגיעו לבוגרים, יובילו את קבוצותיהם לליגה הבכירה, ושמשם השמיים הם הגבול? זאת בעוד שקבוצות בוגרות אלו לא יכולות לעמוד ברף הכספי של ליגת העל.

רק המפגש בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים צפוי להיות מעניין
 


כמו כן, מדוע לא להחליט כי מהעונה הבאה ליגת העל תהיה נחלתן הבלעדית של
10 קבוצות בלבד שייתנו חסות למחלקות הנוער בפריפריות, ובמקביל לקיים תחרות נפרדת לקבוצות הליגות הנמוכות? תחרות, בה הקבוצות המשתתפות יחולקו לארבע ליגות - ב', א', ארצית ולאומית - כשהקבוצה שמגיעה למקום הראשון בליגה הלאומית, שתהיה הליגה הבכירה, היא זו שתזכה באליפות המדינה.

הבעיות בקבוצות הקטנות הן לא סוף הסיפור העגום של הכדורסל הישראלי בעונת 2010/11 אלא הן מתרחבות לחוליה מרכזית בשרשרת - עיתונות הספורט בישראל המסקרת אותן. או ליתר דיוק, פריסת ימי השידורים הישירים לשלושה במקום לאחד, ושינוי קוסמטי לרעה בתוכנית סיכום המחזור האיכותית "חמישיות" המשודרת בערוץ הספורט. או במילים אחרות, החלפתו של העיתונאי השנון, אביב לביא, בשחקן העבר, גילי מוסינזון, שקופא מול הטלפרומפטר, ונראה כנטע זר בין העיתונאי ומנחה התוכנית המשופשף, עופר שלח, והפרשן הצבעוני והמקצוען, שימי ריגר.

בנוסף, בהשוואה לעונות האחרונות, החליטו בערוץ, להקדים את יום השידור של התוכנית משלישי ב-23:30 לשני ב-19:30. אומנם מדובר בשינוי מבורך, כשהעונה שידור התוכנית לא תלוי באי שידור משחקי ליגת האלופות האירופאית בכדורגל. אולם במצב כזה המהות של התוכנית, סיכום המחזור בליגת העל, לא מתקיימת במלואה. שכן, בסופה מתקיים משחק הכדורסל האחרון של המחזור בשידור ישיר.

עכשיו כשהליגה נמצאת בשיאה, העתיד לא נראה ורוד. המיתוג החדשני והמרענן של הליגה עם מפעל הפיס מבורך, אך חבל שלא ימצה את הפוטנציאל שלו עד תום עקב עניין מקצועי נמוך. עם זאת אפשר להתנחם בחצי הכוס המלאה - ההמשכיות בהכנת כתבות איכותיות ב"חמישיות", וברמת הדיון הגבוהה שנשמרה בה. כמו גם בציפייה לעניין ביציעים, במפגש הקלאסי בין מכבי תל אביב לפועל ירושלים בגמר גביע המדינה ובגמר הפיינל-פור של הליגה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. גילי מוסינזון מלא חן וידע בחמישיות.
רועי חורש 14.11.2010
 
 
2. מלא חן
משה ברדה 13.12.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©