הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רומן כתום
 
בגלל האוהדים של מכבי ראשון לציון שיצרו חברות מיוחדת עם השחקנים - גם כשהקבוצה מקרטעת בליגה, לא מדובר בסוף העולם
מאת עומר מנדס | 27.11.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


קשה לומר באיזה מקום בליגת העל בכדורסל תסיים מכבי ראשון לציון את עונת 2010/11. שכן, הקבוצה נבנתה כמעט מאפס. אולם לאוהדיה זה לא כל כך משנה. כי לאהוד את מכבי ראשון לציון בכדורסל זה כמו רומן. כזה שנשאבים אליו, וקשה לצאת ממנו.
משחק בית אחד של הקבוצה, אי שם בשלהי שנות ה-90 באולם גן נחום בעיר הספיק בשביל להתאהב. מאז אני מסתובב בכל הארץ עם עשרות אוהדים צהובים (שעם השנים הפכו לכתומים) שר, קופץ, בוכה, מתפלל, שמח, מתעצב, מתאכזב. זה הפך ריטואל שבועי.

חווית הצפייה במשחק של מכבי ראשון לציון מיציע 2 ב"בית מכבי" או בגוש ד' בגן נחום, לא דומה בשום צורה לחווית הצפייה מיציעים 3 או 4 בבית מכבי, שלא לדבר על לראות את המשחק ממסך הטלוויזיה. הסיבה פשוטה: היושבים (שבעצם עומדים) ביציע 2, או במילה אחת "השרופים" נמצאים קרוב לפרקט, וזה מעצים את התמיכה בקבוצה. גם האקוסטיקה באולם מוסיפה לחוויה, במיוחד כשהמשחק נמצא בשיאו. ומחיאות הכפיים של 2,000 אנשים נשמעות בעוצמה גדולה, ומעבירות צמרמורת בגווי הנוכחים, עד כדי כך שאפשר לחשוב שכמות האוהדים הוכפלה. ההרגשה חוזרת על עצמה, אגב, גם כשהקבוצה נמצאת בפיגור בדרך להפסד, רק במשמעותה השלילית והלא נעימה.

אבל לא רק בחוויית הצפייה ב"בית מכבי" נמדדת האהבה לקבוצה אלא בחברותא עם האוהדים. כמו משפחה. שכן, האוהדים בכתום נפגשים לעל-האש עם השחקנים בפתיחת כל עונה, יוצרים שלטים עדכניים בזמנם הפנוי ומכספם, וכשיש משחק באולמות רחוקים כמו בגן-נר או בנשר, מנצלים את המרחק ויוצאים בשעת בוקר מוקדמת כדי לטייל בנופי הארץ.
על הפרקט המצב קצת שונה מהיציע בעונה הנוכחית. עושה רושם שההנהלה החליטה על קונספט ה"קבוצה הצעירה והלוחמת". שכן, הקיץ הצטרפו שחקנים צעירים חסרי ניסיון משמעותי בליגה - טמיר אריאלי, שגיב דוד, ליעד פורמן וטל קרפלס - כמו גם שלושה שחקנים זרים חדשים - דניס קלמנטה, ריימר מורגן ודווין מיצ'ל, שמשלימים רביעיית זרים מבטיחה עם ארון מגי, שנשאר מהעונה שעברה.

אני מסתובב איתם בכל הארץ, שר, קופץ, בוכה, מתפלל, שמח, מתאכזב. השחקנים
תצלומים : אילן ברמי-רוזיליו

אולם בינתיים רק ממיצ'ל שכדרר במרבית העונה שעברה במדי הפועל חולון וממגי אפשר לדעת למה לצפות. בתחילת העונה האוהדים האמינו שתלכיד הקבוצה הבנוי מצעירים רעבים וזרים שרוצים לפרוץ לתודעה - יכול לעבוד. אבל במשחקי האימון, לפני הג'אמפ הראשון של העונה, שחקני הקבוצה הציגו יכולת מבזה, שאכזבה אותם מאוד. מאז עברו ששה מחזורי ליגה, ומכבי ראשון כבר עם שלושה ניצחונות, מתוכם ניצחון חוץ חשוב מאוד על האלופה הפועל גלבוע/ גליל, ושלושה הפסדים ביתיים: למכבי ת"א, לבני השרון ולאליצור עירוני אשקלון.

בנוסף, השחקנים מציגים הגנה טובה, הרבה מלחמה, הרבה רצון לנצח ואופי - דברים שהיו חסרים לקבוצה בעונות האחרונות. סל ניצחון בשנייה האחרונה כמו שקלע מורגן נגד גלבוע/גליל לא ראו האוהדים הרבה זמן.
עם זאת, הבעיות שהיו בקיץ לא נפתרו: אין משחק התקפה מסודר, שחקנים  מאבדים הרבה כדורים, הישראלים מספקים תפוקה נמוכה, וקיימת חוסר יציבות: בשבוע אחד שחקני הקבוצה מציגים משחק לוחמני עם אש בעיניים, ובשבוע שאחריו הם לא מחברים שתי מסירות מדויקות.

קיימת חוסר הוודאות לגבי היכולת המקצועית בהמשך העונה, אבל יש כמה דברים שבינתיים יכולים הופכים אותה להרבה יותר טובה מהמצופה. ראשית, הרכז שהגיע מהפועל יקנעם/ מגידו, אייל שולמן משתפר משבוע לשבוע, ומפתיע לטובה. עושה רושם שהוא הולך להיות מרכיב דומיננטי על הפרקט. שנית, מאמן הקבוצה, אפי בירנבוים, מחפש את השחקן הגבוה הישראלי שיקבל דקות על חשבונם של דארל טאקר ומגי. כשזה יקרה, הרוטציה של הישראלים תהיה הרבה יותר נוחה, יהוא אורלנד יוכל לשבת קצת יותר על הספסל, ופחות לזרוק זריקות משוגעות לשלוש נקודות. שחקן נוסף שמגלה ניצוצות של יכולת טובה הוא מורגן, שבתחילת העונה סווג יחד עם קלמנטה ככישלון על ידי האוהדים, שמקווים כי מדובר בהבלחה עונתית ולא חד פעמית.

אבל גם אם בירנבוים לא יצרף ישראלי גבוה, גם אם שולמן לא יהפוך לשחקן מרכזי וגם אם העונה הזאת, כמו העונות האחרונות של ראשון תרד לטמיון - האוהדים יהיו שם. יושבים ועומדים ביציע 2 בחולצות כתומות, עם הדגלים, השלטים, השירים, ואם צריך אז גם בצעקות מחאה. שכן, שחקנים ומאמנים יכולים לבוא למכבי ראשון לציון וללכת, אבל אוהד כתום יהיה שם כל הזמן. כי הוא לא בחר לאהוד, הוא פשוט היה שם ונשאב.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יפה מאוד
יותם 28.11.2010
 
 
2. כתבה מצוינת
אביב 28.11.2010
 
 
3. כתבה יפיפיה
עידן מרקו 28.11.2010
 
 
4. פששש איזה כתב :)
איילת 28.11.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©