הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פנטזיה מוסיקלית
 
במלאת 30 שנה למותו, מנסה עדי רותם לדמיין מה היה קורה לג'ון לנון אם היה ניצל
מאת עדי רותם | 09.12.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


ליברפול, חורף 2010, ערב הנצחה לג'ורג' הריסון. פול מקרטני ורינגו סטאר חמושים בנשותיהם, נכנסים לאולם לקולן של מחיאות הכפיים. מיד אחריהם נכנסים יוקו אונו ובעלה ומתיישבים בשורה הראשונה. כל הקהל מישיר מבטו אל הכניסה כשג'ון לנון נכנס באיטיות על כסא הגלגלים שלו. מדהים איך הטכנולוגיה המתקדמת של היום לא הצליחה להעמיד אותו על רגליו, 30 שנה אחרי ניסיון ההתנקשות בו בניו יורק. עם עזרה מכמה סדרנים מצליח לנון לרדת במדרגות ולהתיישב בשורה הראשונה. מארגני הערב דאגו לא להושיבו קרוב מדי לאונו כדי למנוע חיכוכים מבני הזוג לשעבר.

שלושת חברי הביטלס הנותרים מבצעים את While My Guitar Gently Weeps. הקהל מחייך במבוכה כשלנון מתחיל לשיר. עדיין שמור לו מקום של כבוד בשל תקופתו בביטלס, אבל הוא ממש כבר לא מה שהוא היה פעם. הזמן עשה את שלו והוא בקושי מסוגל לשיר. מאז ההצלחה האחרונה עם האלבום "Imagine" לנון לא הצליח לחזור למרכז הקונצנזוס המוסיקלי. יש שיגידו שזה בגלל דעותיו הפוליטיות המאוסות, אחרים יטענו שהפרידה המתוקשרת מאונו היא שהוציאה ממנו את הצבע והיצירתיות. הטיפולים הרבים שעבר גזלו ממנו את המיליונים שהרוויח והוא נאלץ לפנות לפרסומות.

לנון השפיע על אנשים יותר מכל סופר או פוליטיקאי
 

אצל רבים קיימת הנטייה לפנטז מה היה קורה אם? כמו איך היה נראה עולם המוסיקה אלמלא קורט קוביין התאבד? ומה היה קורה אם ג'ים מוריסון היה בין החיים? בדרך כלל אנחנו נותנים לדמיון לרוץ ולצייר עולם טוב יותר. תמיד קיימת הפנטזיה על איחוד היסטורי של לד זפלין (שלא יתאפשר בשל מותו של המתופף, ג'ון בונאהם) או על אלבום חמישי עם חומרים חדשים של ג'ימי הנדריקס. אך כמו תמיד, לצד הדמיון המזהיר קיימת המציאות המכאיבה: דיוויד בואי למשל הוא ממש לא מה שהיה פעם. המוסיקה שלו עברה שינוי סגנון דרמטי, והוא לא מצליח לשחזר את ההצלחה היצירתית של שנות ה-70.

השנה למשל, ראיתי את להקת הרוק האגדית ג'טרו טול בקיסריה והתאכזבתי קשות. הביצועים לשירים היו איטיים ולא מוצלחים, וניכר שהגיל עשה את שלו. הלהקה כבר אינה חבורה של וירטואוזים גאונים אלא מוסיקאים מבוגרים שמנסים להרוויח עוד קצת כסף מהכישרון שנשאר. בדיעבד, הייתי מעדיף לא להגיע לשם, ולהשאיר את ג'טרו טול בגדר אגדה.

לנון כמובן אינו בין החיים. השנה, לצד חגיגות יום הולדתו ה-70 מציינים בעולם 30 שנה למותו. העולם הפסיד את האמן הכי גדול בהיסטוריה. אדם שההשפעה שלו על אנשים גדולה יותר מכל השפעה של פוליטיקאי או סופר. לא ברור איך היה נראה העולם אם לנון לא היה נרצח, והאמת - זה לא כל כך משנה. למרות שזאת קלישאה, לנון היה אגדה מוסיקלית ותרבותית, והמורשת שלו עדיין חיה.

ג'ון לנון 1940-1980

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©