הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלום בכריכה רכה
 
לא מספיק לכתוב ספר, צריך לעבוד קשה כדי שאולי תראו אותו בעתיד גם בחנויות הספרים. אסנת יצחק עם כמה עצות לסופר המתחיל
מאת אסנת יצחק | 11.12.2010
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


כתבתם ספר? חשבתם שהסתיימה עבודתכם? תחשבו שוב. תהליך הוצאת ספר לאור הוא תהליך מורכב לא פחות מכתיבתו. מדובר בהוצאה לאור פיסית, דהיינו, לראות בגאווה את פרי עטכם על המדפים של חנויות הספרים, ולא באמצעות שיתוף הספר בספריה וירטואלית (שאגב, כרוך בהרבה פחות מאמץ).


אז כתבתם את הספר, אתם קוראים אותו וכל פעם מופתעים מעצמכם. בכל קריאה מתאהבים בו (ובכם) מחדש, מרגישים שזה הדבר הבא, ושאסור לכם למנוע אותו מהעולם. נסו בכל זאת להתאפק. הניחו אותו בצד, חיזרו אליו לאחר זמן מה, ותנו לעצמכם את הזכות לבקר את עצמכם. הזמן מביא עימו שינויים, אז אל תפחדו לתקן. אחרי שיש לכם מוצר מוגמר ושלם מבחינתכם, שתפו חברים וקוראים נוספים. לעתים דברים שברורים מאליהם לכם, ככותבים, לא יעברו לקורא באופן שרציתם.

אחרי שהשלמתם את המלאכה כדאי שתתרגלו לכך שמעכשיו ועד שייצא הספר לאור הוא יכונה כתב יד, אותו תשלחו לכמה שיותר הוצאות ספרים. שימו לב שלכל הוצאת ספרים יש דרישות משלה - החל מסוג הגופן, מכתב בקשה לעורך, מעטפה ריקה לתשובה שתוחזר, ועד דרישה לתשלום בתמורה לקריאת כתב היד. המלצתי היא - לכתוב בטבלה את דרישותיה של כל הוצאה ולהכין את כל המעטפות לשליחה בצורה מסודרת בעזרתה, אחרת תלכו לאיבוד.

ספר נחשב לחדש בשבועיים הראשונים, אחר כך לכו חפשו אותו בערימות
 

אחרי ששלחתם את כתב היד ייתכן שתרגישו הקלה מסוימת, אבל חכו, אתם עוד לא במחצית הדרך. הוצאות הספרים יחזירו לכם תשובה בפרק זמן של בין שבועיים לשלושה חודשים, התאזרו בסבלנות. כעת עליכם לדעת להפריד בין הוצאות הספרים: הגדולות יוציאו לאור את הספר שלכם רק אם מדובר במשהו ממש מוצלח. הן יממנו את כל הכרוך בהוצאה, הספר יופיע על המדפים של חנויות הספרים הגדולות אך כמעט ולא תראו כסף מהמכירות. למחברים מתחילים תיתכן אפילו תמורה של שני שקלים בלבד עבור ספר אחד.

הוצאות ספרים קטנות ועצמאיות ידרשו שתשלמו סכומים גדולים מאוד, כשהמחיר ישתנה בהתאם לכמות העמודים, האיורים ועובי הנייר. לדוגמה, על ספר של 24 עמודים כולל איורים תידרשו לשלם בין 22,500 שקלים ועד ל-38,000 שקלים. באופן הזה תקבלו בערך 40% ממחיר הספר שיימכר, אבל אף אחד לא מתחייב או מבטיח שתמכרו אפילו עותק אחד.
הוצאות ספרים כאלה ישכנעו אתכם בכל מיני דרכים שאתם סופרי המאה, וישלחו אתכם לרכוש את החליפה לקבלת פרס הנובל לספרות. זאת מכיוון שבעוד שהוצאות ספרים גדולות מתפרנסות מהמכירות של הספרים, הוצאות ספרים עצמאיות מתפרנסות כמעט רק מהכסף שלכם. נקודת אור באשר להוצאות ספרים אלו נראית למשל בספר "חוכמת הבייגלה" שיצא כולו במימון המחבר, נמכר באלפי עותקים והפך לרב-מכר.

המדפים בחנויות מתחדשים מדי יום בספרים חדשים. מדפי ספרי הילדים, לדוגמה, מתחדשים בכל יום ב-20 ספרים חדשים. ספר נחשב לחדש בשבועיים הראשונים, כשבמהלכם יונח על מדף ה"חדשים". בתום תקופה זו הוא יוסר מהמדף הגדול ויועבר לאנשהו, לכו חפשו אותו קבור בין אלפי הספרים בחנות
.

עצה ידידותית: כבר בתחילת התהליך הנמיכו ציפיות, נישמו הרבה אויר והצטיידו בסבלנות יתרה. אל תצפו להתעשר, אל תצפו לקבל דוכן משלכם בשבוע הספר, ואל תצפו לחתום על עותקים לזרים ברחוב. יחד עם זאת, אם החלום שלכם הוא שהקובץ שעל שולחן העבודה במחשב שלכם יהפוך לספר של ממש, כזה שתוכלו לדפדף ולגעת בו, גם המחיר שיימצא בכמה ספריות ביתיות בלבד שווה את זה. לכו על זה בכל הכוח, שפרו את היצירה שלכם, הילחמו, העבירו בקלילות תשובות שליליות, המשיכו הלאה, תשקיעו ותתאמצו. אני מבטיחה לכם - חלומות בהחלט מתגשמים לפעמים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. וואי נכון
חן כהן 20.12.2010
 
 
2. אוף זה כמעט מייאש
גיא 20.12.2010
 
 
3. כתבה מצויינת ואותנטית
רונית 21.12.2010
 
 
4. את מדברת מניסיון?
מאיה 24.12.2010
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©