הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הו הה מה קרה
 
משה ברדה בטוח שהכישלון של צסק"א מוסקבה בעונה האחרונה, בעיקר בזירה האירופית, לא הפתיע אף אחד. תהליך הגסיסה היה כתוב על הקיר
מאת משה ברדה | 14.01.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אימפריות נופלות. כך מלמדת ההיסטוריה. חלקן קשורות לעולם הספורט וחלקן לא, אבל המשותף הוא שהן נופלות בסופו של דבר. הסטטיסטיקה לא פסחה על קבוצת הכדורסל, צסק"א מוסקבה, שהייתה לכוח מקצועי וכלכלי מאוד רציני במשך שנים רבות בכדורסל הרוסי והאירופאי.
פרשנים רבים, ולא מעט חובבי הענף, עסקו לאחרונה בשאלה אם הדחתה של צסק"א מהיורוליג בשלב כה מוקדם - לאחר שבשמונה העונות האחרונות הייתה אורחת קבועה בשלבים המכריעים של המפעל - היא משהו בר חלוף או שמדובר בתחילתו של משבר.
 
העונה הנוכחית החלה עבור צסק"א, כמו בעבר: שחקנים עזבו ואחרים הצטרפו. עם זאת, ריחפה העננה של המשבר הכלכלי, שנתנה את אותותיה עוד בעונה הקודמת.
המצב הזה החל עם עזיבתו של אקס מכבי תל אביב, טרנס "המפסידן הסדרתי" מוריס את צסק"א, והמשיך עם החתמתו של המאמן המונטנגרי דושקו וויושביץ', שהגיע לאחר עונה מאוד מוצלחת כמאמן פרטיזן בלגרד. הישגיו: הדחת מכבי תל אביב בשלב רבע גמר היורוליג, העפלה לפיינל פור, סיום במקום הרביעי במפעל, והכל עם תקציב זעום של קצת יותר משני מיליון אירו. 

במילים אחרות, העונה היה בקבוצה ניחוח של רעננות ואופטימיות באוויר. אולם המינוי לא החזיק מים פחות מחצי שנה. השועל הוותיק הידוע גם בכינויו דולה הוביל את צסק"א למאזן מחפיר של חמישה הפסדים מול ניצחון בודד, וזה רק במסגרת האירופית. בסוף נובמבר כשהנהלת הקבוצה נפרדה מדולה, ומינתה במקומו את עוזרו דימיטרי שאקולין, לאוהדי הקבוצה הייתה תקווה לעתיד טוב יותר. ככה זה כשמנצחים את פאמסה ולנסיה במחזור השמיני. אבל ההצלחה לא נמשכה לאורך זמן, וההפסד לאולימפיה לובליאנה חרץ את גורל הקבוצה לעונת  2010/11 - סיום הדרך במפעל היורוליג בצורה המבזה ביותר - במקום האחרון בבית.

פציעות השחקנים המובילים של צסק"א תרמו לכשלון הקבוצה. ג'יי אר. הולדן
 

ניתן לנתח את הכישלון כקולוסלי. עד כדי כך שנראה כי הגורם שהביא למפלה המוחצת של קבוצת הפאר האדומה ממוסקבה לא ידוע בוודאות. בתחילה, טענו פרשני כדורסל רבים כי קידומו של יבגני פשוטין לעמדת המאמן הראשי בעונה שעברה (2009/10), במקומו של  אטורה "המעוטר" מסינה אשר עזב לריאל מדריד, היה מהלך מוטעה. שכן פשוטין החל את העונה בגמגום שהגיע לשיאו במשחק התבוסה למכבי תל אביב של פיני גרשון בהיכל נוקיה. אבל מרגע התבוסה, האדומים כחולים ממוסקבה התעלו על עצמם, ונעצרו רק אצל ברצלונה בחצי גמר היורוליג.

בהמשך טענו פרשנים כי היד חופשית שקיבל דולה העונה מהנהלת הקבוצה לא עשתה לה טוב. וויושביץ' צירף לא פחות משבעה שחקנים חדשים, כאשר הסגל שנבנה אמור היה להיות מעין מודל פרטיזן בלגרד של העונה שעברה, רק קצת יותר יקר. בין ההחתמות הבולטות היו אלו של ג'אמונט גורדון האמריקאי שהגיע מציבונה זאגרב, ומילא את מקומו של זוראן פלניניץ' הבוסני (אשר עבר לחימקי מוסקבה) ושל הענק הסרבי בובן מריאנוביץ' שמתנשא לגובה של 2.22 מטרים, ומילא את מקומו של האתלט הבריטי פופס מנסה בונסו.

נקודה נוספת בסיפור המעניין הזה היא פציעותיהם של שחקנים מובילים בקבוצה, שחלקם עדיין נחשב לאליטה של שחקני אירופה. ביניהם, מתיאס סמודיש שחזר בתחילת העונה מפציעה ארוכה, ומאז נראה כצל של עצמו; רמונאס שישקאוקס הליטאי אשר לא היה כשיר במאת האחוזים, בלשון המעטה, ובקושי שיחק; הגארד הרוסי, סרגי ביקוב, הסנטר המבטיח, סשה קאון, ואפילו הגארד הוותיק, ג'יי אר. הולדן. הרשימה לא נעצרת כאן, אבל דבר אחד בטוח: הרעיון  לרענן את הסגל המזדקן בצעירים לא עבד. נראה שהשחקנים הוותיקים לא התאימו לשיטה, ואילו הצעירים לא היו בשלים מספיק להשלים את החסר, כשחלקם לא היה טוב מספיק לתפקיד.

אי אפשר שלא להכניס למשוואת הכישלון את הפצצה שהוטלה בתחילת העונה על המועדון הרוסי, עם עזיבת הספונסר הראשי שלהם, חברת האלומיניום הגדולה בעולם "רוסל", שאנשיה יפסיקו לתמוך כלכלית בקבוצה החל מהעונה הבאה. במילים אחרות, קיומה של הקבוצה בעונה הבאה מוטל בספק. תמונת ההווה של צסק"א מוסקבה בהירה וברורה: ההדחה בשלב הבתים הראשוני לא הייתה הפתעה, ונראה שמדובר בתהליך גסיסה מתמשך. העתיד? לוט בערפל. אל תתפלאו אם בעונות הבאות תוזכר רבות  האימפריה החדשה של הכדורסל הרוסי בעידן המודרני, חימקי מוסקבה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©