הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנרכיסטים עם עכבר
 
הם מוסיפים מידע מוטעה לוויקיפדיה, נלחמים בצנזורת רשת בלתי לגיטימית, ומפילים לא מעט אתרים ממשלתיים. תכירו: פרויקט התגמול שמסעיר את העולם הווירטואלי
מאת ענבר בר-יהודה | 17.01.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


חדי העין שבתוכנו או שורצי בלוגים כמוני, בטח שמו לב שלאט לאט נוצר באינטרנט סוג של טרור שנוי במחלוקת. אני יודעת שטרור הוא מילה חזקה. בראש הישראלי היא מקושרת למלחמה, להרוגים ולדם. אך זהו טרור מסוג אחר, של מלחמה אחרת. מלחמת חופש המידע וחופש הפעולה באינטרנט. כמובן שהפעולה הכי בולטת בתחום היא הדלפת המסמכים של ויקיליקס.

בחודשים האחרונים קבוצה מחו"ל בשם אנונימוס יזמה פרויקט קטן משלה המכונה "פרויקט תגמול". אנונימוס הוא שם כולל בו משתמשות כמה קבוצות ברשת שפועלות לעיתים נגד הממסד או חברות פרטיות, בדרך כלל בצורה לא הכי חוקית, תוך שמירה על זהויות חסויות. לרוב, הפעילות של הקבוצות הללו לא מזיקה אלא מסתכמות בתעלולים. למשל, הוספת תכנים טיפשיים לעמודי ויקיפדיה. כשחושבים על זה שנייה אחת לעומק, זה אולי דווקא לטובת הגולשים שבדרך הקשה יבינו שלא תמיד כדאי לסמוך על ויקיפדיה כמקור מידע אמין. אך הצד השני של מטבע האנונימיות מאפשר גם פגיעה חמורה יותר, כגון הורדת תכנים מאתרים או שיבוש יזום של כמה מהם.

אנו טועים לחשוב שמדובר בקבוצת חנונים מלוכדת שיושבת באיזה מרתף בבית אמריקאי טיפוסי, וזוממת לילה אחר לילה כיצד תשתלט על העולם. ממש לא כך הוא. אלו הן קבוצות נפרדות של אנשים ברחבי העולם, שמתאגדים רגעית סביב נושאים שבהם הם מאמינים, מתעניינים או פשוט נראים בעיניהם כמשעשעים. תחשבו איזה כוח אדיר זה לפעול, לעשות, להרוס, מבלי שתתגלה. היכולת להסתיר את זהות החברים היא הכוח המרכזי של אנונימוס, ולכוח אדיר זה נוסף ריכוז האקרים כישרוניים שפועלים דרכה.

זו לא קבוצת חנונים שיושבת במרתף וזוממת בלילות להשתלט על העולם . אנונימוס
 

אנונימוס בשביל האדם הקטן משמשת סוג של כלב שמירה בתחום האינטרנט. דוגמה לכך הוא פרויקט צא'נולוגי, שיצא נגד דרישת הכנסייה הסיינטולוגית להוריד מיוטיוב את הסרטון שעוסק באיבוד השפיות של טום קרוז. בעיני קבוצות אנונימוס, בקשה זו היא צנזורה בלתי לגיטימית, וככזו יש להכריז עליה מלחמה. אנונימוס היא חלק מקהילת chan4 הידוע בעיקר בטקטיקות הפחדה ואיומים.

יריית הפתיחה הייתה בספטמבר 2010. אז הפילה קהילת chan4 את אתרי איחוד חברות הסרטים בארה"ב, MPAA, תעשיית המוסיקה האמריקאית, RIAA וחברת עורכי הדין ההודית Aiplex באמצעות התקפות מתואמות שכוללות מניעת שירות. בשיטה זו, מאות אלפי משתמשים מתקיפים אתר באותו רגע על ידי הגשת בקשות מידע, כשלרוב משתמשים הגולשים בכמה אפליקציות על מנת לסנכרן את התקפותיהם.

ההתקפה החלה לאחר שנודע שחברת עורכי הדין השתמשה באותה התקפה בדיוק על מנת להפיל כמה אתרי שיתוף קבצים מובלים, ביניהם "the pirate bay". בהמשך, באמצע אוקטובר, המשיכה הקהילה להפיל אתרים ממשלתיים, צרכניים ומסחריים ברחבי העולם במסגרת פרויקט תגמול. בין היתר הפילו את אתר משרד הפטנטים הבריטי. בתחילת נובמבר היה זה משרד זכויות היוצרים האמריקאי שזכה לכבוד המפוקפק הזה, והפך להיות המטרה הכי גדולה שבה פגעה הקבוצה.

הבטיחו להפסיק

בסוף אותו חודש, ראשי מפלגות הפיראטים הבריטיות והאמריקאיות פנו במכתב לראשי קבוצת האנרכיסטים, וביקשו להפסיק את הפרויקט: "אנו קוראים לכם להפסיק באופן מיידי את ההתקפות, ובמקום זאת לבדוק אפשרויות חוקיות להבעת התיסכול שלכם מתעשיית זכויות היוצרים... פרויקט תגמול פוגע באלו המבקשים לשנות את חוקי זכויות היוצרים אבל רוצים לעשות זאת במסגרת החוק". בתגובה, ראשי הקבוצה הבטיחו להפסיק לאלתר את ההתקפות, ובמקום זאת להגיש רשימת דרישות לארגוני זכויות היוצרים במטרה לשנות את החוקים כך שיתאימו לעידן המודרני.

אך הבטחות לחוד ומציאות לחוד. בסוף אותו חודש בית המשפט השבדי לערעורים החליט לדחות את הערעור של מייסדי פיראט ביי, בעקבות קנס וזמן מאסר שהוטל על המייסדים, ורק הקטין את זמן המעצר אך הגדיל את גובה הקנס. אירוע זה גרם לקבוצת האנרכיסטים אנונימוס להחליט שהם ממשיכים את פרויקט תגמול, ולהפיל את אתר ה-IFPI, הפדרציה בינלאומית לתעשיית הקולנוע המאגדת בתוכה את האולפנים הגדולים. הקבוצה גינתה את שליחתם של ארבעה המייסדים של אתר שיתוף הקבצים הגדול בעולם "פיראט ביי" למאסר כ"אחד הפשעים הגדולים ביותר נגד חופש הביטוי".

בהחלטה זו שברה הקבוצה את הבטחתה למפלגות הפיראטיים, וגרמה לקרע בקהילת שיתוף הקבצים. בתחילת דצמבר רשמה הקבוצה עליית מדרגה, כשהפילה את אתר חברת כרטיסי האשראי הבינלאומית מסטרקארד, והשיגה לעצמה מקום של כבוד בחדשות הערב. המתקפה אומנם לא נתנה לקבוצה מידע אישי על הלקוחות, אך יצרה הד גדול ולא מעט חששות.
נראה כי יותר מתמיד אנחנו נמצאים על פרשת דרכים, שלא ברור מהי הדרך הנכונה ללכת בה. המלחמה היא כבר לא רק בין האנרכיסטים לשומרי החוק אלא גם פנימית. ימים ספורים לפני סוף 2010 הותקף אתר chan4 במתקפה דומה לזו שתקפה את אתרי זכויות היוצרים. יכול להיות שגם קבוצות האנרכיסטים הכי גדולה, צריכה יד מכוונת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©