הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שייצא לו עשן מהאוזניים
 
דנה ברבי מתגעגעת לימים נטולי מחשבים, סלולרים וגאדג'טים, בהם הנשים היו נעתרות רק לאחר חיזורים ממושכים ומלאי רומנטיקה
מאת דנה ברבי | 28.01.2011
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


יום רגיל בחיינו מתנהל בעוד המחשב הנייד פתוח ובו הפייסבוק, הדואר האלקטרוני, היו-טיוב והמסנג'ר משמיעים קולות וצפצופים. בו זמנית אנו אוחזים במכשיר האייפון או הבלאקברי, גולשים באתר אינטרנט, שולחים מסרונים ומנהלים שיחות טלפון שמעצימות את ההוויה הטכנולוגית. מה יקרה אם למשך שעה אחת לא נענה להודעות ולטלפונים? אנחנו צריכים הכל כאן ועכשיו, אנחנו צריכים שיענו לנו בצורה מיידית כי הפכנו לחברה שלא יכולה לדחות סיפוקים ורוצה רק את הפתרון המהיר.

עם ההתפתחות המסיבית של הטכנולוגיה, התפתחה בישראל תופעה חברתית בולטת, שכולה מלווה בחוסר ביטחון. מכל שיחה נורמטיבית בין שתי רווקות בבר תל אביבי אפשר לשמוע את המשפט: "למה הוא לא התקשר?" ולמרות שהחברה מנסה להרגיע, היא נשברת: "אבל יצאנו לפני ארבע שעות, הוא אפילו לא שלח הודעה!". אני רוצה לנסות לענות על השאלה הזאת: הוא לא התקשר כי הוא היה במקלחת, אכל, ישן או סתם כי לא בא לו. התלות באמצעי התקשורת הפכה אותנו לתלותיים יותר משהיינו.

פעם, כשגבר רצה לצאת עם בחורה, הוא היה צריך לעבור מסכת של בושות. זה התחיל בלהגיע אליה הביתה לפגוש את ההורים, ורק אם המפגש היה מוצלח, הוא היה מקבל את מספר הטלפון הקווי שלה. כן, מכשיר הטלפון הנייח שיושב בחדר ומעלה אבק, זה שרק הדודה מתקשרת אליו ואף אחד לא עונה לה. כשהגבר היה מחייג אל הבחורה, הלחץ שאחד מבני משפחתה יענה לו היה משתק אותו, ולפעמים הוא היה אפילו סוגר את המכשיר בטרם נענה.

פעם הגבר היה צריך לעבור מסכת של בושות רק כדי לפגוש את ההורים
תצלום : sxc

אם הבחורה לא השיבה, הוא היה מתאפק ומחכה בקוצר רוח לשמוע את קולה אפילו יום שלם. כשהיו מצליחים לדבר, היו קובעים לצאת לאחר כמה ימים ואפילו שבוע. באותו רגע גורלי בו סוף סוף נפגשו, הניצוצות בעיניים והשמחה בלב יכלו להצית מדורה שלמה שתשרוף את כל המכשירים הסלולריים, המחשבים והגאדג'טים. היום הוא ישלח הודעה שעה אחרי הדייט, הם ייפגשו יום לאחר מכן תוך התכתבות אינטנסיבית שתגרום לכאבי ידיים שייפסקו רק על ידי נטילת משכך כאבים. הם ייצאו לעוד ארבעה דייטים באותו שבוע, יתחתנו אחרי חודשיים ויתגרשו אחרי חצי שנה.

אני קוראת להחזרתה של תקופת החיזור בה לגבר היה יוצא עשן מהאוזניים עד שזכה לחיוך, כי היום הכול הפך להיות יותר מדי קל ונוח. התלות והפחד של הנשים גרמו לתקשורת הווירטואלית הבלתי פוסקת עם בני הזוג העתידיים, ואילו הגברים יצרו "תשוקה גדולה במסווה של רומנטיקה" כמו ששר אביתר בנאי. לשלוח הודעת טקסט עם גינונים יפים ואהבה פורחת זה מסווה. לחכות להיפגש עם בחורה לדייט שני במשך שבועות זו רומנטיקה אמיתית.

בעתיד, יום רגיל בחיינו יתנהל בלי שנצא מהבית. הילדים ילמדו באמצעות המחשב במקום ללכת לבית ספר ולגלות כישורים חברתיים. את האהבות שלנו נחפש בכרטיסיות פרופיל של אנשים אלמונים איתם נצא לדייטים בעולם וירטואלי, נחזיק ידיים דרך סימנים, וכשירצו להקדיש לנו שיר רומנטי, יעשו זאת על ידי קבצי מוסיקה במחשב. נכיר ונתחתן אחרי חודש עם מי שהמחשב יקבע שמתאים לנו ב-100% ואת ילדינו נביא לעולם על ידי תוכנה חדשה. דבר אחד נראה בכל זאת ורוד בעתיד הזה: לפחות לא נסבול יותר מבעיות חניה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ברבי על הגל!
חיוש 02.02.2011
 
 
2. חזק!
דניאל 02.02.2011
 
 
3. צום טכנולוגי
דודו 10.02.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©