הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לבן בעיניים
 
מדי חודש מקבלים חברי קהילת "הקוראים המשפיעים" ספר שטרם יצא לאור, בימה לדון בו ויכולת להשפיע על עתידו. רחל טליאז נהנית
מאת רחל ביו | 31.01.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


יום ראשון בבוקר, השמש מבצבצת לה מבין העננים, מזג האוויר קריר
, והיא ניגשת למטבח להרתיח מים לקפה הראשון בעודה לבושה בפיג'מה ועטופה בשמיכת פליז. בזמן שהמים מתחממים היא פותחת את הדלת, ועל המפתן מונח העיתון היומי ולידו קופסה אדומה. היא מביטה בקופסה ומחייכת. זה היום בחודש בו מגיע "הספר הלבן" לכל חברי קהילת "הקוראים המשפיעים". העיתון נזרק על השולחן בזמן שהיא פותחת את הקופסה בהתרגשות, מנסה לנחש איזה ספר מונח בפנים. כמו תמיד, כריכת ספר לבנה ועליה רשום רק שם הספר ושם המחבר. לאחר מכן היא נכנסת לפורום "הקוראים המשפיעים" באינטרנט, ומכריזה כי הבוקר נפתח לה עם חיוך גדול כי הספר הלבן הגיע.

קהילת "הקוראים המשפיעים" מורכבת מקבוצת אנשים שנבחרו בקפידה על ידי הוצאת "ידיעות ספרים" ששולחת להם מדי חודש חבילה המכילה ספר מודפס ו"ספר לבן" - ספר שטרם יצא לאור, בחינם. הלבן נקרא כך בשל כריכתו שטרם עוצבה. בתמורה, אנשי הקהילה מתחייבים לקרוא את הספר, להיכנס לפורום ולכתוב בהרחבה את דעתם. ההוצאה רשאית כמובן לעשות בה שימוש. אם הדעה חיובית היא תפיץ אותה הלאה, אולי אפילו תפרסם אותה על גב הכריכה. גם אם הדעה שלילית, ההוצאה מבטיחה להתחשב בה. איך? לא ברור. במסגרת החברות יש כנסים, דיונים ומפגשים עם העוסקים במלאכת הכנת הספר.

על מנת להתקבל לקהילה יש להיכנס לאתר ולמלא טופס ארוך. בעיניי הוא עמוס מדי ומכיל יותר מדי פרטים מזהים שחלקם רלוונטיים יותר (איזה ספר השפיע עליך בשנה האחרונה? מה את/ה קורא/ת היום?) וחלקם רלוונטיים פחות (מקום עבודה למשל). בקהילה, שהקריטריון העיקרי לקבלה אליה אמור להיות אהבת הקריאה ויכולת הבעה, יש קריטריונים שלאו דווקא קשורים לנושא ועלולים ליצור אפליה - האם סטודנטית רווקה פחות טובה מאיש עסקים נשוי עם ילדים?

כמו שאוהבי קולנוע מעדיפים לצפות בהקרנת טרום הבכורה
 

לכל מי שאוהב לקרוא, ההצעה נשמעת טובה מדי - ספרים מתנה ויכולת לדבר עליהם. ואכן, חברי הפורום המכובד יעידו על ההשפעות החיוביות של הקהילה וחבריה עליהם. בראש ובראשונה, העובדה שקיימת קבוצת קריאה וירטואלית בה כולם מקבלים וקוראים אותם ספרים ואף מחליפים הגיגים, דעות, המלצות וביקורות. לעיתים, כאשר נתקלים בדעה שונה העניין גובר, ועולה השאלה "מה הוא ראה שאני לא ראיתי?" ככה גם מקבלים פרספקטיבה חדשה. הדיונים בפורום הם דיוני העשרה בנושאים כמו עיצוב הכריכה ועריכת ספרים. הם מעמיקים את יכולת ההסתכלות על ספר ומחדדים את הדעה עליו, שכן הם מספקים עוד קנה מידה מלבד העלילה והדמויות.

קבלת הספר לפני כולם מגדילה את הרצון להשתייך לקהילה, כמו שאוהבי קולנוע תמיד יעדיפו לצפות בהקרנת טרום הבכורה. כך מעניקה ההוצאה כוח השפעה לחברי הקהילה ומגבירה את הפרסום הסמוי של ספריה, שכן היא יודעת שאנשים מרבים לקנות ספרים שהומלץ להם עליהם מבעוד מועד על ידי חבריהם ומכריהם. יש גם מי שיאמר שכמות הספרים הגדולה יוצרת מעין התחייבות וקיבעון מחשבתי עקב קריאת ספרים של הוצאה אחת בלבד במשך שנה שלמה. ישנו חשש שהמגוון יהיה דל, אך ההוצאה אליה אני קשורה התחייבה למגוון גדול, ואכן אחת מחברות הפורום הודתה כי הרבה פעמים היא מצאה את עצמה מקבלת ספרים שסביר להניח שלא הייתה קונה או קוראת לולא נשלחו אליה בחינם. היא הוסיפה כי באופן מפתיע היא נהנתה.

למרות זאת, חשוב לקחת את העניין בפרופורציה, ואם בכל זאת מישהו לא התקבל לקהילת "הקוראים המשפיעים" ועדיין מחפש פלטפורמה טובה לשוק דעות, אז יש עוד אפשרויות. אחת מהן היא להשתתף בפורום ספרים רגיל. שם תמיד אפשר למצוא המלצות חמות, ביקורות קוטלות, הזמנות לאירועים, הסברים ודיונים מרגשים לא פחות. בפורום הספרים של ynet, למשל, יש דיונים הנקבעים מראש על ספרים, יש אירוח של סופרים, עורכים, מאיירים ומו"לים וגם מבצעים הדומים לזה של "הקוראים המשפיעים". תמיד יש עוד אנשים שאוהבים ספרים וכאלה שאוהבים לחלוק זאת עם אחרים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. בן גוריון אמר:
גלעד 21.06.2011
 
חחחח
אדי 22.06.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©