הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפקט הפרפר
 
הספר "מצרפי המקרים" סחף את יותם אלאלוף לחשוב על גורלות, ולתהות אם יד מכוונת משפיעה על חייו
מאת יותם אלאלוף | 31.01.2011
 

>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


לעיתים רחוקות קורה לנו שמשהו קטן, סתמי לכאורה, משנה לנו את המחשבה וגורם לנו לחשוב כיצד ומדוע דברים קורים. זה התחיל מהודעה קצרה בפייסבוק שבה קיבלתי המלצה, והמשיך בקניית ספר "מצרפי המקרים", סיפור דרמה בדיוני, שנראה כל כך רחוק בהתחלה מלהיות משמעותי. אחרי שקראתי ביממה את 274 עמודי המתח האלה, חשבתי אחרת.
הספר מדבר על גורלות; איך נקבע גורל ומהי הסיבה שבגללה מתרחשים דברים. "גורל הוא בסך הכול עוד משימה שבוצעה בהצלחה", כתוב על גב הספר, מפה והלאה כבר לא נשארת ברירה, הכניסה לתוך עולמו של הספר מחייבת. וזה ממש לא משנה אם אתם חושבים שגורל הוא שטות - ההנאה מהספר מובטחת.

הסיפור מגולל את סיפורם של שלושה גיבורים, שהכירו בקורס הכשרה שעתיד להפוך אותם להיות מצרפי מקרים. הקורס יכשיר אותם להיות אנשים שתפקידם הוא לדאוג שדברים יקרו. זה מתחיל משידוך בין בני זוג בעזרת טכניקות ייחודיות וממשיך בשינוי מהלכים היסטוריים. הספר מתנהל בצורה שגורמת לקורא לחשוב ולהרהר על חייו שלו עצמו בכל רגע ובין כל משפט ומשפט וכך, לא להשתעמם לדקה. העלילה יוצרת מעגליות מיוחדת שלא נותנת לרגע להבין מה יקרה בסוף. קיימות מספר רב של תבניות שיוצרות סוג של מבוך עלילתי לשלושת הגיבורים. ביום בהיר מופיע רוצח שכיר בסיפור, קורות חייו ופועלו של הרוצח, משנים את מהלך העניינים ומנדנדים את העלילה כמו ספינה בים סוער.

רצף בלתי סביר של ארועים הניב לי סיפור אהבה גדול ומפתיע
תצלום : sxc

הגעתו של הרוצח השכיר לקידמת המסך מוסיפה מימד לעניין צירופי המקרים, ומשלב זה,
הפסקה בקריאת הספר, נראית בלתי אפשרית. "וואו" זו המילה שעלתה לי בראש, לאחר שסיימתי לקרוא עוד פרק בדרמה המפתיעה והבדיונית הזו. בדיונית ככל שתהיה - לא יכולתי לברוח מהמחשבה על חיי. גם אני ניסיתי להבין דברים לא ברורים שקרו לי ברמה האישית, וגם ברמה הקולקטיבית. "מצרפי המקרים" גורם לקורא לחשוב שאולי לכל דבר יש סיבה, ואולי בכל דבר גדול שקורה יש התערבות חיצונית. בתור אדם שחווה שרשרת של צירופי מקרים שהניבו לי סיפור אהבה, גדול ומפתיע כאחד, חשבתי שוב על הרצף הבלתי סביר של האירועים, הייתכן שהייתה פה יד מכוונת?

ומעל כל הרעיונות הנפלאים, והמתח ששורר בכל הדרך, יש ב"מצרפי המקרים" מסר חד וברור. סופו לא משאיר מקום לספק בנוגע לכוונת הכותב. יואב בלום מוכיח יצירתיות מופלאה ושזירת עלילה שלא מתפשרת ושלא נמתחת באף רגע למקומות מיותרים. הוא ממשיך לתת רקע לתחום הלא מוכר של צירוף מקרים ויוצר תחושה לאורך כל העלילה כי זהו תחום אקדמי חי וקיים, תחום מחקרי שנמצא בעולמנו. הטשטוש בין אמת לדמיון הוא מהטובים שראיתי. אחרי הקריאה אני בטוח שכשתראו פרפר מזיז את כנפיו, תחשבו למה זה גורם וכמה דברים זזו עכשיו. רק כי פרפר קטן במקום רחוק, החליט לעוף.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©