הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו כלב שמקבל ממתק
 
אין דבר שהישראלים אוהבים יותר מהנחות, מבצעים והורדת מחירי התחבורה הציבורית. פלא שקיבלו בהבנה את התרגיל של ד"ר ספין בנימין נתניהו
מאת אסף קומורניק | 23.02.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


פרולוג

לצערנו, הוזלת תעריפי התחבורה הציבורית שאושרה לאחרונה בממשלה היא משחק סכום אפס. בתורת המשחקים, משחק סכום אפס הוא משחק שיש בו  מנצח אחד, והרווח של המנצח בא על חשבון ההפסד של האחר, בצורה מאוזנת - אם אני לוקח ממך, לך אין - אבל לי יש. המשחק הוא מטריצה של קבלת החלטות, ובהדגמה לחיים הפשוטים: ממש כמו ההתלבטות בין שתי מסעדות, ההתלבטות בין שתי מנות, וכמובן - ההתלבטות בין לאכול קינוח או לא או איזה קינוח. סוג של לאכול את העוגה ולהישאר רזה. 

הסתבכות העלילה

אז מה נעשה? נתחיל לגרד שכבות שכבות מהעוגה. כדי לממן את העאלק-רפורמה הזו, מקצצים בנימין נתניהו ויובל שטייניץ בצורה רוחבית 300 מליון שקלים מתקציבי המשרדים בממשלה - לא כולל ביטחון, חינוך ורווחה. נתניהו יודע מה קורה סביבו, וכדאי לו. הוא הקברניט של כל מה שאנחנו קוראים לו המדינה (או הפוליטיאה, אם אתם פילוסופים יווניים מהמאה החמישית לפני הספירה).

נכשכש בזנב, נגיד תודה ונכרסם את העצם. תחבורה ציבורית בפריפריה
 

נכון לסקרים שנערכו בינואר 2011 (בתקופת התרגיל המסריח של "העצמאות") נתניהו מאבד את קול העם. היחסים עם ארה"ב כבר נפלו מתחת לקרשים, אביגדור ליברמן עושה מה בא לו, החרדים בשלהם, מערכת החינוך נראית כמו הצרות שלי, תלמידים רואים מתמטיקה וחושבים זה סינית, ורואים סינית ולא יודעים מה זה בכלל. שלא נדבר על המתח בארצות האיסלאם וההשפעה המאוד שלילית לא רק על ביטחון ישראל אלא גם על הכלכלה שלה – באופן ישיר, ובאופן עקיף. בקיצור, יש מקום לשיפור.

קתרזיס

כמו כלב שמקבל ממתק כדי להתעלם מהמזרק שמחזיק הווטרינר, נתניהו זורק לנו עצם. "אוי איזה יופי, סוף סוף דואגים לתושבי הפריפריה" יגידו בחדווה תושבי הבועה ויטפחו לעצמם על השכם. "אוי סוף סוף מטפלים בבעיה שנוגעת לכולנו" יגידו תושבי הפריפריה וימשיכו לסבול מחוסר שוויון כלכלי, חינוכי ותרבותי. נתניהו הוא ד"ר ספין,  מומחה למניפולציות תקשורתיות והסטת דעת הקהל מנושא לנושא. והאזרח הישראלי? חולה עליו, חולה על זה. אין דבר שאנחנו אוהבים יותר מהנחות, מבצעי סוף עונה, סיילים, קבוצות רכישה והורדת מחירי התחבורה הציבורית. אז נכשכש בזנב, נגיד תודה ונכרסם את העצם.

מקומדיה לטרגדיה

אבל במשחק סכום אפס, לא כולם יכולים להרוויח. מתוך 300 מיליון השקלים שנועדו לסבסוד כרטיסי הנסיעה החודשיים, 150 מיליון יועדו לשיפור תשתיות וכבישים בארץ. שילוט קלוקל (כביש 431, מישהו?), כבישים משובשים, רצופי מהמורות, לא מסומנים כראוי ולא מוארים כהלכה יישארו כאלה, ורוב הכבישים האלה - תחזיקו חזק - גם ככה נמצאים בפריפריה. במשחק סכום אפס אנחנו פותרים בעיה אחת, אבל יוצרים או מתירים בעיה אחרת. השאיפה במקרה הזה היא לקיים את הרע במיעוטו, אבל אידאת הטוב היא כבר מזמן לא חלק מעולם הפוליטיקה, כמו שבוב דילן אמר – זה עולם שבו האפס הוא מלך. אז אולי נגיע יותר בזול לאן שנרצה להגיע, אבל נמות יותר מהר בדרכנו לשם. עוד מעט, עוד מעט. גשם כבד עומד ליפול.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. חזק ביותר
אחת שיודעת 25.02.2011
 
 
2. פוליטאה?
גילי 05.03.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©