הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שואה גלאט-כושר
 
יותם אלאלוף מתקומם על ההחלטה במגזר החרדי להימנע מביקורים באתרי הנצחה של השואה, בהם מוצגות נשים עירומות הצועדות אל מותן
מאת יותם אלאלוף | 01.03.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


נדמה כי פעמים רבות רבנים בקהילה החרדית מאבדים את ההיגיון הבריא שאמור להיות טמון בכל אדם. אנשי הדת שלנו, שמקשרים בין האדם לאל, צריכים להיות הרגישים ביותר לענייני קודש. הם צריכים להיות אלה שיודעים לקבל כבוד, ואלה שיודעים גם לתת אותו.

כתבה שהתפרסמה ב"מעריב" מתארת איך זכר השואה יכול גם הוא להיות לא כשר. נכתב כי אנשי חינוך במגזר החרדי, ואיתם רבנים יוצאים נגד ביקור של תלמידי בית ספר באתרים לזכר השואה, שמוצגות בהם תמונות של נשים יהודיות מושפלות, הצועדות עירומות לגיא ההריגה או לתאי הגזים. עקב כך, בתי ספר רבים במגזר החרדי החליטו שלא ניתן לבקר בהם מטעמי צניעות.

נראה שאין גבול לאטימות בעולם השחור והלבן של חלקים מהמגזר החרדי. קשה להבין כיצד אפשר לדבר על צניעות כאשר נשים יהודיות - שעד כמה שזה מפתיע, הן בעלות דת זהה לזו של החרדים - הובלו כצאן לטבח כשהן עירומות. רחמנא ליצלן, כבוד הרב, אולי הן הלכו כך כי היה חם באותו יום? אולי סתם רצו להשתזף בשמש הקופחת של גרמניה הנאצית? המדברים על צניעות בהקשר של  קורבנות רצח עם צריכים להתבייש, שהרי גם ככה היחס לו זכו אז בני העם היהודי, לא היה כאל בני אדם.

מי שלא נוח לו לראות את הזוועות - שיעצום עיניים
 

התחושה היא כי במגזר החרדי שוב חוששים מהאמת. גורמים במגזר טענו כי המדריכים באתרי ההנצחה מדברים על נושאים נוראיים כמו היכן היה אלוהים בשואה. נושאים שבמגזר זה היו מעדיפים כנראה שיושתקו. לצערם של מוסדות החינוך החרדי, זו שאלה שאנשים רבים שואלים, ואולי היא גם חייבת להישאל. אבל בדומה למקומות חשוכים אחרים, כאן נראה שהאמת היא נחלתם של החזקים בלבד, והעם הפשוט עדיף לו שיידע ויחשוב פחות.

אנשי האתרים להנצחת השואה הסכימו ליצור מסלול שיתאים להלך הרוח והאמונות במגזר החרדי. יש שיגידו כי אפשר לראות בכך דבר חיובי, אבל אני נפגעתי מכך באופן אישי. כילד שגדל על סיפוריו של סבי, ניצול שלוחת הגיהנום אושוויץ-בירקנאו, אני כועס על המוזיאונים שהחליטו לשתף פעולה וליצור מסלולי צניעות. זהו שיתוף פעולה עם חילול הקודש של זיכרון השואה, שעליו הם מגוננים בצורה יום יומית.

מוזיאון שמנציח את זכר השואה צריך לעשות זאת בגאווה; בשימור הדרך ולא בכניעה, דווקא בנושאים שפוליטיקה ודת לא צריכים להיכנס אליהם.
גם הגחמות הדתיות במדינת ישראל צריכות לעצור באדום. מי שלא נוח לו לראות את הזוועות שיעצום עיניים, ושם, בבני ברק ובמאה שערים, עושים זאת מצוין. סבי היה אדם מאמין, אך אחרי שטבחו במשפחתו הוא שאל מאין יבוא עזרו.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©