הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי העבריין?
 
תחקיר של "עובדה" חשף מרדף משטרתי לא חוקי, שהוביל למותו המיותר של אופנוען צעיר. אלירן מלכי כועס על עונדי התגים השיכורים מכוח
מאת אלירן מלכי | 03.03.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


הסיפור של שמואל אטיאס, שהוצג ב"עובדה", לא כזה מסובך: בחור צעיר רוכב על אופנוע לפנות בוקר, כשחברו נוסע לצידו. ניידת, שעמדה במחסום רמות, החלה לרדוף אחרי השניים ולהלחיץ אותם. אטיאס נס על נפשו על האופנוע. לשוטרים בניידת לא היה מושג למה האופנוען בורח, אך הם הגיעו למסקנה שאם הוא בורח כנראה שיש סיבה מספיק טובה לרדוף אחריו.

נהלי משטרת ישראל ברורים מאוד כשמדובר במרדפים: אין מרדפים. כל השוטרים, כולל המתנדבים, מודעים לכך. כמובן שבין הנהלים שנכתבים בחדרים ממוזגים לבין המציאות בשטח, ישנם לעתים מתנדבים בעלי ידע מקצועי לא מספק ושוטרים חמי מזג, שמשתכרים מעודף הכוח הניתן להם.

לאטיאס לא הגיע למות באותו לילה. המרדף המיותר אחריו הראה כמה משטרת ישראל יכולה להתמודד עם הפשיעה, בעוד העבריינות שנמצאת בתוכה מרקיעה שחקים. ההתעלמות המוחלטת מהנהלים ומקריאות הקצין התורן בקשר הביאו לכך שהשוטרים צדו את האופנוען המסכן בברוטליות, ללא שום סיכוי שיוכל לצאת משם חי. לא כששתי ניידות רודפות אחריו, בזו אחר זו  ואחת חוסמת אותו מלפנים. גופו של אטיאס התרסק אל תוך הפגוש של הניידת. אפילו בטבע, לטרף יש סיכוי גדול יותר להינצל.

לא היה לו שום סיכוי לצאת משם חי כששתי ניידות רודפות אחריו
תצלום : מתוך "עובדה"

לאינפנטיליות הלא מובנת של השוטרים הצטרפה אכזריות חסרת רחמים. אטיאס שכב חצי שעה עד שמישהו התעשת והזמין אמבולנס. השוטרים לא ניסו לעזור לו באותו זמן. חלילה, הם עסקו בדבר נורא ישראלי שכולנו רכשנו בצבא - כסת"ח (כיסוי תחת) שמסייע בחילוץ ממצבים לא נעימים על ידי שקרים וכיפוף האמת.

ברפואת החירום יש מושג הנקרא שעת הזהב, שקובע כי מרגע התרחשות של פציעה משמעותית ועד כניסתו של הפצוע לחדר ניתוח צריכה לעבור לכל היותר שעה. ככל שנצמדים יותר לשעת הזהב גדלים סיכוייו לשרוד. משטרת ישראל לא חסידה של המושג, היא לא מאמינה בשטויות האלה של הרופאים. השוטרים שלנו יודעים מה הם עושים, אחרת הם לא היו שוטרים.

"עובדה" עושה מלאכת קודש בכל פעם שהיא מציפה עוולות מצד מוסדות המדינה. היא מראה לנו עד כמה האזרח הקטן, הוא כל כך קטן, שחבורה עם תגים וללא שיקול דעת יכולה להרוג אותו, גם אם הוא צעיר רכוב על אופנוע, ולחבל בחייה של משפחה שלמה. אבל אנחנו לא אוהבים לראות דברים כאלה בטלוויזיה. תנו לנו לראות את חבורת הדבילים שתקועה בתוך הבית 24 שעות ביממה. כמו מסוממים, אנחנו נצביע להם במסרונים, ונצעק כמו מטורפים אם תהיה אזעקת אמת וניתקל בהם ברחוב. מי צריך את כל תוכניות התחקיר האלה? הן סתם מבאסות ואי אפשר לשלוח להן מסרונים. ומי זה שמואל אטיאס? הוא היה ב"האח הגדול"?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©