הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המטוטלת עמדה מלכת
 
הכנס "הסאטירה כשומרת המסך הדמוקרטי" לא עסק באמת בעידוד חופש הביטוי במדיה, כי אם במחול שדים פוליטי נגד הימין. אסף קומורניק מאוכזב מהפאנל ששכח מהי דמוקרטיה
מאת אסף קומורניק | 08.03.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


רשימת שמות המשתתפים המכובדים בכנס "הסאטירה כשומרת המסך הדמוקרטי" יצרה אווירה של התרגשות באולם שבבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל. הנה הזדמנות לבחון מזווית קצת אחרת את כוחם של המדיה והתרבות הפופולרית. ממש כמו בחתונה, בה האוכל הכי טוב מוגש בקבלת הפנים וכולם נוטפים חיבוקים וחיוכים, כך גם היה בכנס, שנפתח בהקרנת מערכון המציג את שר הפנים אלי ישי כמי שמגרש את ילדי העובדים הזרים ל"אוסקר". הקהל צוחק ומתמוגג מהצגתו של שר הפנים באופן המזכיר את הקולונל הנאצי האנס לנדה מ"ממזרים חסרי כבוד". בספרות קוראים לזה רמז אפי.

תיכננתי לספר על מהלך הכנס ולשים דגש על הדוברים, כמה יפים ונכונים היו דבריהם, וכמה היו מעודדי חשיבה. תיכננתי להרחיב על המערכונים של "ארץ נהדרת", וכמה הם באמת יכולים לגרום לנו לעצור לרגע ולחשוב על היופי שקיים במערכון הומוריסטי שמצליח לעקוץ בדיוק במקומות הנכונים. באמת שיש הרבה דברים טובים להגיד, אבל מעליהם מרחפת עננה שחורה. מהר מאוד הובהר ליושבים בקהל הלך הרוח של הדברים - לא הגעתם לכנס העוסק בשבחי הדמוקרטיה והסאטירה.

גבירותיי ורבותיי, ברוכים הבאים לכנס לניגוח אביגדור ליברמן והימין
. בתוכניתנו: הכפשת שרים, חוקים והחלטות ממשלה, קידוש התוכנית "ארץ נהדרת", והכתרת עיתון "הארץ" כאביר המושיע של מדינת ישראל הרקובה. הישארו עימנו, בהמשך נשרוף ספרים. אבל רק כאלה שתומכים בכיבוש. אומנם משתתפי הפאנל ישבו בבמה הנמצאת בחלקו הנמוך של האולם, אבל ההרגשה הייתה שהם ישבו הרבה מעל העם. את הלחישות בקהל ואי הנוחות לגבי חד צדדיות הנואמים יכלו לשמוע רק היושבים ביציעים. ממש כמו בספירלת השתיקה, כשהרוב דומם והמיעוט רועש, מתחילה להתעוות המציאות.

נבחרו בפינצטה. עוזי בנזימן, מולי שגב, מרדכי קרמניצר, תמר הרמן, הלל נוסק, עמנואל רוזן
תצלום: מורן חלפון

קשה להבין כיצד בדיון שמעלה על נס את הדמוקרטיה, נשכח יישומו הבסיסי ביותר: מתן במה למגוון דעות, מהחלשה והנחותה ועד החזקה והשלטת. הייתי מצפה מפרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, לקחת יוזמה ולקום בעצמו נגד ההצגה הלא מאוזנת שזכינו לראות. עמנואל רוזן, מנחה הטקס, נטף אג'נדה אישית והפגין את הטריק הכי ישן בספר לסתימת פיות, כשהתחמק מלענות לשאלות בתירוץ: "אני לא יכול לענות כי נגמר לנו הזמן". עוזי בנזימן, עורך "העין השביעית", התעקש להתעלם מקיצוניותם של המוסלמים ויצא נגד הצעת חוק הדורשת לקצץ 50% ממימון מוסדות לימוד המכריזים על כ"ט בנובמבר כיום אבל.

ניכר היה כי מולי שגב
, שחף מהוויה אריסטוקרטית וממגוון תארים אקדמיים שיקדימו את שמו, אינו שותף למחול השדים הפוליטי הזה. אך בלית ברירה נכנע גם הוא להגמוניה השלטת באולם. מי שמכיר אותי יודע בדיוק מה אני חושב על ישי, ליברמן וחבריהם. אין לי הרבה דברים טובים להגיד עליהם, אבל אני מודה יום יום על הזכות שלי להגיד אותם. דווקא מוסד המתיימר לנטות שמאלה, בשם חופש הביטוי וליברליזם, צריך לתת בימה גם לדעות שאינן עולות בקנה אחד עם שלו. הדיכוטומיה בין ימין ושמאל אינה זהה לדיכוטומיה בין חשוך ונאור, והפלגים הקיצוניים מכל צד מסוכנים באותה מידה.

פרופ' הלל נוסק הזכיר בסוף הרצאתו את החשיפה הסלקטיבית של צופים בתוכנית הסאטירה, אבל לא צריך להרחיק לכת לתקשורת ההמונים, כי אנחנו נתקלים בה בקרב חברי הפאנל עצמם. נראה שנבחרו בפינצטה משתתפים שמיישרים קו בדעותיהם עם אלו של המוסד המארח. איך אפשר לדבר במוסד אקדמי על דמוקרטיה, ולנגח שרים וחוקים בממשלה, בלי להציג את מגוון הדעות? המטוטלת נעה לא רק בין בידור לסאטירה, היא גם בין הדעה שלך לדעה שלי, אבל בכנס "הסאטירה כשומרת המסך הדמוקרטי" המטוטלת עמדה מלכת.

_______


הכנס "הסאטירה כשומרת המסך הדמוקרטי" התקיים ב-7 במרץ 2011, בביה"ס לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למינהל בראשון לציון.

השתתפו :

> מולי שגב
- עורך ראשי "ארץ נהדרת"
> פרופ' מרדכי קרמניצר - סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה;
לשעבר נשיא מועצת העיתונות
> פרופ' תמר הרמן - עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה והאוניברסיטה הפתוחה
> פרופ' הלל נוסק - ביה"ס לתקשורת המכללה למינהל
> עוזי בנזימן - עורך
"העין השביעית"

הנחה :

> עמנואל רוזן - מנחה "תיק תקשורת" ו"נדבר על זה בבית"

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. דיכוטומיה?
אתה יודע מי 11.03.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©