הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צביעות אמריקאית
 
למרות הבטחתו של ברק אובמה לסגור את הכלא הידוע לשמצה גואנטנמו בתוך שנה, המקום עדיין פועל באופן המבזה את זכויות האדם. ירון קלנר מביט בפניה המכוערות של ארצות הברית
מאת ירון קלנר | 16.03.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אתה חושב, מקווה ואפילו מאמין, אבל לפעמים מתברר שאפילו התקווה הליברלית של העולם, ברק חוסיין אובמה, לא פועלת על פי הסטנדרטים המצופים ממנה. למעשה, נשיא ארה"ב לא מגיע אפילו אל הרף שהוא עצמו הציב, וכלא גואנטנמו עדיין פועל על אדמת קובה, בניגוד להבטחת הבחירות שלו.

מעשיו של אובמה אינם כשל אריאל שרון, שהכריז לפני שהתמנה לראש הממשלה בפעם השנייה ש"דין נצרים כדין תל אביב", ופינה את גוש קטיף אחרי הבחירות. אובמה נבלם על ידי הקונגרס שלו, שסירב לקלוט את אסירי הכלא המושמץ בבתי סוהר שנמצאים על אדמת ארה"ב. בכך נותר על כנו החטא האמריקאי הכפול. כך תימשך החזקת אסירים ללא משפט, ללא זכויות ולפעמים אף ללא אישומים שמוגשים נגדם, וכן גזילת הקרקע של מפרץ גואנטנמו מקובה. גזילה שנולדה בחטא אימפריאליסטי לפני יותר ממאה שנה.

כלא גואנטנמו הוא מקום מושחת ורקוב. הוא סמל למאבק הצודק של המערב בטרור, שכמו הכיבוש הישראלי בשטחים, הסתאב ועבר לשימוש בשיטות שיפה להן השתיקה. גואנטנמו חשף את פניה המכוערות של ארה"ב. העינויים הקשים, ובכללם הדמיית הטביעה הידועה לשימצה, יחד עם הריחוק הגיאוגרפי, המשפטי והמוסרי מארה"ב, יצרו את הכתם שיהיה קשה למחיקה. כלא בשליטה אמריקאית שמשוחרר מחוקי המדינה? כתם. כלא שבו האסירים מעונים עד שיאמרו מה שמעניהם רוצים שיאמרו? כתם. כלא שעושה איפה ואיפה בכך שמתעלם מהערכים האמריקאים מעצם עיסוקו באזרחים לא אמריקאים? כתם.

כך נמשכת החזקת אסירים ללא משפט, ללא זכויות ולעתים ללא אישומים. כלא גואנטנמו
 


אובמה הבין את זה. הוא הביט בכלא במשקפיו הליברליים והבחין בכיעורו. כישלונו בעניין לא מעיד על מהפך ערכי או בגידה בבוחר אלא על מצבו הסבוך בפוליטיקה הפנים אמריקאית. אולי זו עוד אנקדוטה שתשמח את הימין הישראלי, שמתעב את הנשיא האמריקאי ורואה ברכה בכל מפלה שלו. אותם גורמים, בישראל כמו בארה"ב, בוודאי לא רואים בעייתיות בגואנטנמו. בטרוריסטים צריך להילחם בכל האמצעים. בלי בג"ץ ובלי בצלם. הקם להורגך השכם להורגו, הרי הם לא היו מהססים לשסף את גרוננו. אלא שבכך הם שומטים את הצידוק המוסרי שבגינו המלחמה בטרור מוסרית מלכתחילה.

אילו הכלא היה משיג את מטרתו, אולי דינו היה אמור להיות אחר. אך הוא נכשל והטרור ממשיך להשתולל. אומנם נכלאו בו הוגיהם המתועבים של הפיגועים ב-11 בספטמבר, אך מי מבטיח שבין האסירים והעצורים הרבים שעברו בו לא היו חפים מפשע שההכרה בחפותם התעכבה עקב ההתעלמות מהצורך במשפט הוגן וחוקי? האם מצדדי הכלא יעזו לומר על כך שכשחוטבים עצים עפים שבבים?

כהונתו של אובמה כנשיא ארה"ב היא מעניינת מאוד עקב הפער בין תפיסת עולמו לבין היכולת ליישם אותה בשל קונגרס שמרן יחסית אליו. גם כשהרוב היה בידי הדמוקרטים טרם בחירות האמצע, הפער מהנשיא היה גדול. אבל הפוליטיקה, שמרתקת פרשנים וחוקרים של מדע המדינה, לא מעניינת ולא יכולה לעניין את נפגעי הפער הזה. אלו הם אסיריה נטולי הזכויות של הצביעות האמריקאית ואזרחיה שבשמם מתרחש הפשע הזה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©