הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפנים האחרות של עמנואל רוזן
 
יותם אלאלוף לא מבין איך הלוחם למען עיתונות הוגנת, כותב טור באתר ספורט בו הוא מרשה לעצמו להשתלח כאחרון האוהדים
מאת יותם אלאלוף | 17.03.2011
 

עמנואל רוזן, שעם השנים קיבל מעמד ציבורי של עיתונאי בכיר, הוא בין היתר אוהד של הפועל תל אביב בכדורגל. וכמו אוהד טוב ופופולרי בישראל 2011, יש לו טור קבוע באתר הספורט "ONE" שמתעסק בקבוצה שאותה הוא אוהד. יתכן כי רבים יגידו שהדבר בסדר, ואין שום בעיה או ניגוד עניינים. שהרי למרות היותו עיתונאי מהשורה הראשונה של עיתונאי ישראל, כך לפחות מתקבלת האשליה, הוא גם אדם רגיל, שכמו חלק גדול מאיתנו, חובב כדורגל.

אלא שמירידה לעומק טוריו האדומים של רוזן מתגלים ציטוטים שמתאימים יותר לחברי ארגון אוהדים קיצוני כזה או אחר. למשל, לאחר שאבי נימני פוטר ממכבי תל אביב בכדורגל כתב רוזן: "גולדהאר חכם יותר מאוהדי הקונפטי הפתטי". בהזדמנות אחרת נהנה לכנות את אוהדי מכבי חיפה "בכיינים" בכך שהקדיש להם את המשפט: "גם הקהל הירוק בכיין".

תוסיפו לזה את הציטוטים "יש לי בקשה קטנה ליוסי אבוקסיס. אל תגיד שההפסד היה לא צודק. את ההתבכיינות הזו תשאיר לאלישע לוי ולמוטי איווניר" ;"בוזגלו נדבק השבת במחלת הפתטיות הצהובה"; "בצד הפתטי של תל אביב, ניצחון סוחף כזה היה משחרר כבר הצהרות על המיקום המדויק של חגיגות האליפות"; "אם קרית שמונה היא הנפש, מכבי תל אביב היא הגועל נפש" - ותקבלו טור שמתאים לאתר האוהדים של הפועל תל אביב.

החליט לסגור חשבונות עם "אוהדי הקונפטי הפתטיים". אוהדי הפועל תל אביב
 


נראה שהוא כותב כדי לעצבן ולמשוך אליו אש או כי סתם הוא מחליט לפצל עצמו לשניים ולהפוך להיות אוהד קטן עם טור גדול. מה שבטוח, הטורים רחוקים מלהיות כאלו שמצפים מרוזן או במילה אחת, עיתונאיים. נראה שהוא מתאים את עצמו לתרבות הרייטינג והמסחור בתקשורת הפופולרית הישראלית בשנת 2011. בכנס שנערך בבית הספר לתקשורת של המסלול האקדמי המכללה למינהל "הסאטירה כשומרת המסך הדמוקרטי" שבו נכחתי, רוזן, שהיה מנחה הכנס, השמיע ביקורת גדולה על גורמים בממשל. ואני שאלתי את עצמי: היכן נעלם הרצון להיות "כלב השמירה של הדמוקרטיה" בבואו לכתוב טורי ספורט.

הוא מזלזל באוהדי כדורגל לא של הפועל תל אביב בטוריו, באתר בו מדור הדגל שלו הוא מדור רכילות עשיר של עולם הספורט הישראלי. כי הרי לא נראה שהוא באמת מאמין במילים שהוא כותב נגד אוהדי הקבוצות האחרות. הם פשוט מטרה נוחה להתנגחות בשביל הרייטינג והכיף. רייטינג וכיף שיכולים לתת לו עוד קולות חיוביים, בקרב ציבור הקוראים. עיתונות הספורט בישראל - המקוונת והמודפסת כאחת - משוועת לעיתונאים ברמה גבוהה. זהו צורך מורגש. במיוחד לאור התופעה בשנים האחרונות ששחקני כדורגל בעבר הופכים להיות פרשנים בערוץ הספורט או כותבי טורים באתר האינטרנט של ערוץ הספורט ובאתר ONE. זו עיתונות רייטינג זולה. אילו לרוזן היה פחות רצון לפופוליזם זול, אולי הוא היה כותב בצורה מתונה יותר.

כשרוזן התחיל לפרסם את הגיגיו באתר ONE, הדבר נראה דווקא חיובי. כמה נחמד היה, כך חשבתי, שספורט יקבל סיקור מעיתונאי שלא מתעסק רק בספורט, כזה עם השקפת עולם רחבה. הייתה לי ציפייה לראות משהו המזכיר קצת את כתיבתו של העיתונאי, עופר שלח. כתיבה שמעלה את רמתה של תקשורת הספורט. אבל רוזן החליט אחרת. הוא כותב כמו אוהד מהשורה, משתלח, סוגר חשבונות ילדות עם "אוהדי הקונפטי הפתטיים" שמהם כנראה נעלב. אולי תחליט מי אתה עמנואל רוזן. עיתונאי בועט או אוהד שמחופש לפרשן ספורט שמחפש את עצמו בשביל הכיף? לא מעט אוהדי ספורט רוצים לקרוא פרשנות עיתונאית כמו שמספרים שהייתה פעם בישראל, לפני שידעתי קרוא וכתוב. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©