הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האהבה לקצב
 
עילם מילוא מסביר מדוע ליגות הכדורגל הבכירות בספרד ובאנגליה נחשבות למעניינות בעולם, למרות חוסר התחרותיות המשווע בהן. אבי לוזון, לעיונך
מאת עילם מילוא | 24.03.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


ליגות הכדורגל הבכירות בספרד ובאנגליה נחשבות למעניינות ולנצפות ביותר בעולם. כאלו שמושכות אחריהן צבא של אוהדים מכל פינה. זה מוזר, כי התחרותיות שם מתה מזמן.

בכל הנוגע לליגה הספרדית בכדורגל, "הלה ליגה", ההגדרה המילונית של המונח תחרות יכולה להישאר בספר. אין תחרותיות, ותשוקה היא בגדר נעלם. בשנים האחרונות הליגה מחולקת לשתיים: זו שכוללת את ברצלונה וריאל מדריד, וזו שכוללת את יתר הקבוצות. התחרות לעבר התואר בשש העונות האחרונות מתקיימת רק בין שתי הקבוצות הללו, כשהן היחידות שזכו באליפות, ואילו השאר משמשות כתפאורה עבורן או אם תרצו - כשק חבטות.

לא בטוח שרק הרמה המקצועית של השחקנים בקבוצות הכדורגל הספרדיות יוצרת את אי-התחרות ב"לה ליגה". בנוסף, מכירת זכויות השידור של משחקי הקבוצות בליגה מתבצעת בצורה לא שוויונית. הקבוצות מוכרות את זכויות השידור שלהן באופן פרטי, כשברצלונה וריאל מדריד מקבלות 150 מיליון אירו בשנה, בעוד קבוצה לא פחות נוצצת מבחינה היסטורית, סביליה, מקבלת רק 22 מיליון.

הכדורגל מתפקד כדת נוספת באנגליה. ווין רוני (באדום) וניקולא אנלקה
 

בליגה האנגלית הסיפור דומה. בשש העונות האחרונות האליפות הוכרעה על ידי צ'לסי או מנצ'סטר יונייטד, כשארסנל, ליברפול, ומנצ'סטר סיטי, קבוצות שלא נופלות מהן מבחינת יכולת מקצועית, מסורת ועניין מצד הקהל - נשארו מחוץ למרוץ האליפות. בניגוד ל"לה ליגה", מינהלת הליגה האנגלית פועלת בצורה נכונה. היא מוכרת את זכויות השידור באופן מרוכז, ובכך שומרת, לפחות באופן תיאורטי, על צמצום הפערים והתחרותיות.

אז איך נוצר עניין בינלאומי בליגות האלו, בכל זאת? התשובה פשוטה. בליגה הספרדית - ברצלונה וריאל מדריד מורכבות מהשחקנים הטובים בעולם, שמציגים כדורגל קצבי. המשחק ביניהן, "הסופר קלאסיקו", הוא מהנצפים ביותר בגלובוס, שלרוב מכריע את גורל האליפות (בעונות בהן שתיהן מתמודדות על התואר). בליגה האנגלית הסיפור מעט שונה. הכדורגל מתפקד כדת נוספת עבור האוהדים האנגלים, כשהאצטדיונים של מרבית קבוצות הליגה מלאים כמעט בכל משחק. כמו כן, היוקרה המקצועית היא ערך נעלה, ללא קשר לתחרותיות.

בניגוד לליגה הספרדית ולליגה האנגלית, ישנן ליגות באירופה שקיימת בהן תחרות בצורת קרבות כדורגל מרתקים. אחת מהן היא הליגה הצרפתית הראשונה בכדורגל. בשתי העונות האחרונות הוכתרו בה שתי אלופות שונות: מארסיי ובורדו, כשהעונה המאבק פתוח בין ליל, ראן, ליון ומארסיי. התחרותיות הזו הגיעה כברכה לחובבי הענף בצרפת, לאחר שליטה מוחלטת של ליון במשך שבע עונות (2001/02-2007/08). כמו כן, ליגת הכדורגל הראשונה בגרמניה לא פחות תחרותית, כשהיא מייצרת בארבע העונות האחרונות שלוש אלופות שונות: באיירן מינכן, שטוטגרט ו-וולפסבורג.

ואצלנו בליגה הישראלית, נראה שיו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, טעה כשהחליט על חוק הקיזוז בשביל ליצור עניין ותחרות. אלו לא הסיבות שמניעות את חובבי הכדורגל לצפות במשחק אלא התשוקה לצפות בקבוצתם האהובה ובמשחק היפה, השוטף והקצבי. אלמנטים שקשה למצוא בצרפת, בגרמניה ובישראל בשנת 2011.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©