הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מלכודת מוסרית
 
"סנגור במבחן" הוא סרט שמבטיח הנאה, מחשבה ומתח במינונים הנכונים. ככה זה כשהזכאי אינו בהכרח חף מפשע, והמורשע לא תמיד אשם
מאת יערה צידון | 15.04.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


למרות שעם בוא האביב אמורים לצוץ שוברי קופות מוגזמים בתלת מימד, מצאתי את עצמי מחפשת אחר משהו מסעיר לראות בבית קולנוע, ומתאכזבת לנוכח אופציות משמימות למדי. "הנה משהו עם מת'יו מקונוהיי, מתי ראית אותו משחק בסרט רע?", הצביע לובש המכנסיים בבית על "סנגור במבחן" בו השחקן מככב, תוך חשש שאקח אותו לראות איזו קומדיית בחורות מטופשת. למרות שסוגת הדרמה המשפטית היא לא בדיוק החלום הרטוב שלי, באמת לא הצלחתי לחשוב על תשובה הולמת לשאלה או אפשרות טובה יותר, והסכמתי להעמיד את הסנגור במבחן.

העלילה של הסרט פשוטה, ועם זאת שונה מהתבנית הרגילה. מיק האלר (מוקונהיי) הוא סנגור של פושעים משכבות האוכלוסייה הנמוכות בלוס אנג'לס, שמנהל קריירה מקרטעת מהמושב האחורי של מכונית הלינקולן שלו. לואיס רוליי (ריאן פיליפה המרשים) הוא בן למשפחה עשירה ורבת עוצמה, שמואשם בתקיפה וניסיון לאנוס יצאנית. הוא שוכר את שירותיו של האלר, ויכול לספק לו הזדמנות לשדרג את הקריירה שלו, אך מתעקש בכול מחיר להגיע לבית משפט ולהוכיח את חפותו.

מביא למסך הגדול מבטא טקסני וחזות שרמנטית עד כדי קריקטורה. מת'יו מקונוהיי
 

עם התפתחות העלילה, מתברר שלא בכדי בחר רוליי בהאלר, ושיש כאן מניפולציה גדולה יותר שמציבה את הסנגור במלכוד בו נדרש לבחון למי נתונה נאמנותו - ללקוח חף מפשע או ללקוח אשם. זאת בעוד עליו להגן על לקוחותיו, כשאינו יכול להפר את החיסיון לו הוא מחויב מתוקף תפקידו.
כל פרט מעבר לכך יהיה בגדר ספוילר, אז נעבור לשחקנים. מוקונהיי הוא שחקן צבעוני, מצחיק ובאותה עת אותנטי. המבטא הטקסני והחזות השרמנטית, עד כדי קריקטורה אותם הוא מביא למסך הגדול, מתיישבים היטב עם תפקיד עורך הדין הבינוני שמנסה את מזלו בעיר הגדולה, ומנהל מערכת יחסים אמביוולנטית עם גרושתו (מאריסה טומיי החיננית).

האלר מגיע לרגעי משבר אינטנסיביים בעודו מנסה לצאת מהמלכודת אליה נקלע, ומוקונהיי מצליח להציג אותם עם עומק ורגש, כשחקן בעל תשוקה וכריזמה מסוגו. את חברו הטוב, השוטר לשעבר פרנק לוין, מגלם וויליאם ה. מייסי. התפקיד שונה מהליהוק הקבוע שלו כטיפוס עדין ומרובע, והפעם ניתן לראות אותו באור חם ואנושי יותר מתמיד. 
את רוליי העשיר והמניפולטיבי מגלם פיליפה המלאכי בצורה טבעית לחלוטין.

הוא קר, מחושב וצ'ארמר אמיתי בשליטה מלאה, שמצליח לתעתע בהאלר ובקהל. זו לא הפעם הראשונה שפיליפה משחק מצוין, ויש לקוות כי אולי הפעם הדבר יוביל לפריצתו הגדולה, לה אני מייחלת כבר מאז הופיע ב"שומקום" של גרג אראקי ב-1997. ראויה לציון הופעתה של פרנסיס פישר כאימו הקרה והשתלטנית. על אף תפקידה השולי בסרט, היא מפגינה נוכחות עוצמתית ושליטה מלאה, ומהווה ליהוק מושלם לאם עשירה, כוחנית וכמעט נטולת רגשות.

זהו סרט משכנע ומסקרן שמצליח לצאת מהקלישאתיות הרגילה של הסוגה, וליצור סיפור שונה מהרגיל. הוא מצליח להעמיד את מערכת המשפט האמריקאית באור אחר - כבעייתית, מפלה ומעגלת פינות, בה הזכאי אינו בהכרח חף מפשע והמורשע אינו תמיד אשם. הבימוי המהודק והמדויק של בראד פורמן בונה את העלילה היטב, ומבליט את הדילמות המוסריות בהן נתון האלר. חולשתו היחידה של "סנגור במבחן" היא הצילום התזזיתי שמקשה על המעקב אחר סצנות מהירות, ושגרם לי למיגרנה מיותרת. עם זאת, ולמרות שלא מדובר ביצירת מופת, ולכן אין חובה לראות אותו על המסך הגדול כדי ליהנות מכל נמש של מוקונהיי, עדיין מדובר בסרט שמבטיח הנאה, מחשבה ומתח במינונים הנכונים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. נשמע טוב
רינת 30.04.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©