הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דם, צפרדע, כינים וכוכב נולד
 
מחירי הכרטיסים המופקעים והפלייליסט של גלגל"צ הם רק חלק מעשר המכות של המוסיקה הישראלית. חן מלכה עושה בהן שפטים
מאת חן מלכה | 18.04.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

בדומה לפגעי הטבע שהטיל אלוהים על העם המצרי, כשהחליט להוציא את בני ישראל מעבדות לחירות, כך הוא הנחית עשר מכות על המוסיקה הישראלית:

דם: החרמת הופעות בישראל - תופעה מאוד נפוצה בשנים האחרונות שהפכה למכת מדינה. עד שאמן בינלאומי מכריז על הגעתו ועל כיבוש פארק הירקון, צצה קבוצת אנשים שמאיימת להחרים אותו. במקום שהמוסיקה תגשר ותצמצם פערים בין תרבויות, נשלחים לאמנים מכתבי איומים שמונעים את הגעתם. יותר גרוע מזה, ישנם זמרים שבכלל לא שוקלים להגיע, אבל מפיצים בכול הזדמנות בתקשורת העולמית את דעותיהם הארסיות כנגד ישראל, ואף מנסים לשכנע אחרים לא להופיע בה.

צפרדע: הפלייליסט של גלגל"צ - מכה שאין לדעת אם ניתן להיפטר ממנה. גלגל"צ מתפארת בתואר התחנה של המדינה, אבל מישהו בהנהלה כנראה לא מחובר לקרקע, ולא שמע שיש עוד קהלים באוכלוסייה, כאלה שאוהבים לשמוע  מוסיקה בלי סלסולים ומנדולינות. התחנה אומנם מתיימרת לייצג את המיינסטרים, אבל אין זה מצביע על איכותו. יש זילות במאזינים ובתוכניות, שבאה לידי ביטוי בשדרנים ללא דיקציה, בהומור נמוך, ובמתן כוח לחיילים עם חלב על השפתיים. לנו, המאזינים, לא נותר אלא לסבול ברעש.

מחפשים אחר סיפורים קורעי לב ופחות אחר קולות ייחודיים. שופטי כוכב נולד 9
 

כינים: קובי פרץ, משה פרץ, אבי פרץ ושיראל - המכה השלישית שהנחית אלוהים על מצרים היא כינים. בדומה להתפשטותה, גם המוסיקה הים תיכונית משתלטת כמעט על כל בית בישראל. כל הזמן צצים זמרים עם שמות זהים וקול דומה, שלא ניתן להבדיל ביניהם ובין שיריהם. כולם שרים את אותו הדבר: הגבר נשאר לבד כי הבחורה עזבה אותו. למרות שיש אמנים ים תיכוניים מכובדים, הרוב נמצא באותה הסירה שקרובה לטבוע.

ערוב: מחירי הופעות - מחיר כרטיס להופעה כבר לא שווה לכל נפש. הוא מוגזם, ואין שום יכולת לווסת אותו. אמנים רבים, מובילים ולא מובילים, גובים לפחות 140 שקל לכרטיס ללא הצדקה. השיטה היא למלא את המועדון שלוש פעמים בחודש ולעשות קופה. התופעה לא פוסחת על הופעות של אמנים מחו"ל, והמחירים שלהם אף עוד יותר מופרכים. לעומת זאת, מחירי הופעות באירופה, למשל, נעים בקו השפיות. למי שנושם מוסיקה וחי מהגעה להופעות זה הפך לעסק יקר שדורש שבירת קופת חיסכון.

דבר: ארומה music - השילוב בין אוכל למוסיקה נשמע בהתחלה טוב, אבל בהמשך הפך למכה. כשאני מגיע לקנות קפה, אני רוצה קפה ולא שישווקו לי באגרסיביות דיסקים חדשים. זה התחיל עם אוסף שירי אהבה של אביב גפן והמשיך עם אלבומים לשלומי שבת והראל סקעת. נכון שזו פלטפורמה להפצת תכנים מוסיקליים, אבל מדובר במסחור. אין ניסיון אמיתי לייצר משהו שונה אלא ללכת בדרך הבטוחה והכי חשוב - למכור.

שחין: היומרה של להקות שחושבות שהן להקות רוק – כשלהקת הרוק, "היהודים", קיבלה הכרה אחרי שנים רבות של עשייה, זה בהחלט הגיע לה. אבל לצידה, יש הרבה הרכבים שלא הייתי מקשר לסגנון, על אף יומרנותם. להקות חדשות שכאלה פורצות לשוק כל הזמן והדוגמאות הן רבות, למשל "סינרגיה", שעדיף שתישאר במרתף החזרות או "בית הבובות", שחזרתם של חבריה להודו תחסוך לנו סבל רב. בראש המכה הזו ניצבת "משינה", ויסלחו לי כל המעריצים - שמעולם לא סיפקה את הסחורה ותמיד הייתה בנאלית.

מתיימרת להיות להקת רוק אבל לא מספקת את הסחורה. משינה
 

ברד: ארוויזיון - ימי הזוהר של תחרות הזמר האירופאית מזמן עברו. עד סוף שנות ה-90' היא נחשבה לפלטפורמה שמאפשרת לאמנים מקומיים לפרוץ לשוק הבינלאומי, אבל היום היא בעיקר במה להופעות מזעזעות ושירים שלא הייתי משמיע לאויבים שלי. נכון שישראל כבר מזמן לא במפת האירוויזיון, וקל להאשים את האנטישמים ואת הפוליטיקה, שלא מאפשרים תחרות הוגנת, אבל מישהו אי פעם חשב שאולי השירים שאנו שולחים בשנים האחרונות פשוט לא טובים?

ארבה: ערוץ 24 - מכה קשה שלא בטוח שיש לה מזור. ראשיתה ברעיון טוב, שמטרתו היה קידום המוסיקה המקומית, שהפך לסיוט. הערוץ משדר תכנים ירודים - החל מהאולפן השקוף ועד ל"אייל גולן קורא לך". הוא עמוס בתוכניות לעוסות ולא מבדרות שבטח לא מעודדות את המוסיקה המקומית. אין בו ייצוג הולם לכל הסגנונות אלא רק למוסיקה ש"קשת" מחליטה להשמיע.

חושך: השתלטות על קיסריה והיכל התרבות - לשלמה ארצי נדרשו 26 שנים כדי לבסס את מעמדו בקיסריה. מנגד, צצים זמרים כמו דודו אהרון ומשה פרץ, שללא כל ניסיון בימתי הופכים את המקום למסחרה. מן הראוי שהם לא יקפצו מעל הפופיק, ויפסיקו לנסות לכבוש כל חלקה כמה שיותר מהר. דבר דומה מתרחש בהיכל התרבות - משכנה של התזמורת הפילהרמונית הפך למוקד עלייה לרגל של אמני האינסטנט והמעריצים נוהרים אליו וסוגדים להם.

מכת בכורות: כוכב נולד - המכה הקשה ביותר במוסיקה הישראלית. למרבה הצער אלה כבר לא ימי נינט טייב ומרינה מקסימיליאן בלומין. בעונות האחרונות התחרות לא מצליחה לעורר חיבה, והקשר למוסיקה הוא מקרי בהחלט. כאשר הרייטינג קובע, ישנו חיפוש אחר סיפורים קורעי לב, ופחות אחר קולות ייחודיים. התחרות מעודדת אנשים להאמין שאפשר להצליח באמצעות קיצורי דרך, אבל בסוף הנפילה כואבת כי בלי עבודה קשה אין תוצאות. לכן יש למגר את התופעה בהקדם, ויפה שעה אחת קודם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. חן, טור מעולה!
יואב מלכה 19.04.2011
 
 
2. חנצ'וק טור למופת!!
כוכבית 19.04.2011
 
 
3. תותח
מיכלול 20.04.2011
 
 
4. רעיון יפה וכתיבה לעניין
דובי גל rulzZZZ 20.04.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©