הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האימפריה עוד תחזור
 
אורי מלמיליאן, אוהדי הקבוצה וחוסר הלחימה של השחקנים העניקו לבית"ר ירושלים בכדורגל את תואר המאכזבת. אל דאגה, זו פגרה מקצועית של עונה
מאת קארין רחמין | 04.06.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


האוהדים כבר חיברו שירים, השחקנים היו נרגשים, ואפילו הדשא באצטדיון טדי בירושלים היה ירוק מתמיד. הכל היה מוכן לשובו של האליל הירושלמי, מספר 8 בצהוב ושחור. העתיד נראה ורוד, והציפיות היו גבוהות. בדיעבד, אולי גבוהות מדי. 18 מחזורים ו-19 נקודות בלבד הספיקו לאורי מלמיליאן, אחד מסמליה הגדולים ביותר של בית"ר ירושלים, לנטוש בבושת פנים את עמדת המאמן, ולהפוך לאכזבה הגדולה ביותר בעונת הכדורגל של 11\2010 בליגת העל.

יותר מדי דברים לא עבדו בזוגיות הכושלת בין מלמיליאן לקבוצה הירושלמית. החל משיטות העבודה אותן הנחיל, שלא תאמו את אופי השחקנים, וכלה בחיבור בינו לבינם. חוסר האמון והמתח ששררו בחדר ההלבשה הורגשו היטב גם כשהקבוצה עלתה על כר הדשא. לא פעם נאלץ מלמיליאן להתמודד עם שביתות שחקנים, ועם התבטאויות שהביעו תסכול וכעס כלפיו. מהר מאוד הייאוש החל להיות מורגש היטב על פניו, והיה נדמה כאילו לא הוא עומד בדרכה של בית"ר אלא היא מפריעה לו לעבוד.

נראה שמלמיליאן לא היה האשם היחיד בכישלונה של בית"ר ירושלים אלא גם חברי ההנהלה תחת פיקודו של היו"ר, איציק קורנפיין, שעשה לא מעט שגיאות ניהוליות ומקצועיות. לאחר שהבעלים, ארקדי גאידמק, עזב את ישראל ואותה, הקבוצה פתחה את העונה עם תקציב של 30 מיליון שקל, הרביעי בגודלו בליגת העל, ועם סגל שחקנים צעיר ורענן. לצד שמות מוכרים כמו עידן טל, דריו פרננדס וכריסטיאן אלברז נוסף הרכש הטרי מרעננה - סטיבן כהן. אך החיילים בצבא הצהוב שחור השאירו, ככול הנראה, את רוח הלחימה אי שם בחשבון הבנק הריק של הבוס הקודם.

סומן כהבטחה גדולה, אך הפך בן לילה לכדורגלן בינוני. עמית בן שושן (מימין)
 

שחקני בית"ר שידרו אפאתיות כלפי המועדון, הקהל שצפה בהם והחולצה שהם לובשים כמעט לאורך כל העונה. את טבלת המאכזבים הובילו עמית בן שושן וקפטן הקבוצה, היורש של חולצה מספר 8 ואחיינו של מלמיליאן - אבירם ברוכיאן. שניהם סומנו כהבטחות הגדולות של הכדורגל הישראלי, אך הפכו בן לילה לעוד צמד כדורגלנים בינוניים בליגת לוזון העייפה. בבית"ר שאפו להתבסס בפלייאוף העליון, אך מצאו עצמם מדשדשים בפלייאוף התחתון, ונאבקים על נקודות עם קבוצות כמו מ.ס אשדוד והפועל פתח תקווה. הבעיה העיקרית של שחקני הקבוצה הייתה שהם לא הצליחו להתרגל לעובדה שזו כבר לא בית"ר ירושלים שצרובה בתודעה.

"הגיהנום בטדי" כבר לא מפחיד כשהיה, כושר ההרתעה אבד, ובית"ר היא כבר לא קבוצת צמרת אלא קבוצת תחתית לכל דבר.
האוהדים של בית"ר הצביעו ברגליים, והשאירו את היציעים בטדי כמעט ריקים לאורך רוב העונה, ללא קשר לעונשי ההרחקה שקיבלו מבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. אז אולי האשמה היא גם בקהל התובעני שלא עשה הנחות לאף אחד, ורק הפך את הקרב למסובך יותר. הם רצו לראות את האימפריה שלהם עולה שוב על דרך המלך, וקיבלו במקום כדור שלג שדהר במהירות, ולקח עימו את כל מה שנקרה בדרכו.

אך אשמים ככול שיהיו, מי שלנצח יהיה חתום על חלום הבלהות בבית וגן ובטדי יהיה מלמיליאן. הוא זה שבנה את הקבוצה, והוא זה שלא הצליח להנחיל את תורתו המקצועית בשחקנים. מחנה האוהדים הוותיק של בית"ר יהיה לבטח סלחן יותר, ישכח לו את העונה העגומה, ויזכור את כל אותם 140 השערים שכבש  במדי הקבוצה. עם זאת, האוהדים הצעירים יותר - אלה שמכנים עצמם בשמות הארגונים שהקימו, לא סלחו כל כך מהר. חלק מהם צעק למלמיליאן בחוסר כבוד משווע: "הרסת אותנו. לך הביתה!". ספק אם מישהו מהם בכלל יודע כמה שערים כבש מלמיליאן במדי בית"ר, ומה הוא עשה בשביל הקבוצה שהם מוכנים למות למענה.

אין מה לדאוג למלמיליאן לגבי עתידו המקצועי. בעיני רבים הוא יישאר סמל בית"רי שאין לו תחליף לנצח. גם צבא האוהדים הירושלמי לא ייעלם. הוא ישוב לאכלס את היציעים של טדי כבר בעונה הבאה שתתחיל באוגוסט, ויראה לכולם מי הבוס. אבל יותר מהכול, אין מה לדאוג לבית"ר ירושלים. היא תחזור להיות הקבוצה שאותה כולם אהבו לראות, ותנער מעצמה במהרה את תואר מאכזבת העונה. האימפריה לא התמוטטה אלא רק יצאה לפגרה קצרה. תשאלו את החבר'ה מהיציע הצפוני, עבורם היא תמיד הייתה שם, ותמיד תהיה. כמו שכתוב בשלט שלהם: "מ-1936 ולתמיד".

בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©