הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עדיף שיישאר באירופה
 
זליקו אובראדוביץ' לא מתאים לאמן ב-NBA, ולאוהדי מכבי תל אביב אין סיבה לחשוש ממנו אלא ליהנות מהמתח במשחקים נגדו. משה ברדה עונה ליותם אלאלוף
מאת משה ברדה | 18.06.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


מאמנה הסרבי של קבוצת פנאתינייקוס היוונית בכדורסל ב-12 השנים האחרונות, זליקו אובראדוביץ', הוא קבלן תארים. רק אדם לא שפוי יטען אחרת. גם עברו בתור שחקן היה עמוס תארים, ובאינספור הישגים שספק אם מישהו יוכל לשחזר. אבל, מפה ועד לומר שהוא מתאים לאמן בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ב-NBA, יהיה קשה.
ושיהיה ברור - אני מלא הערכה לאובראדוביץ' בגלל הישגיו ופועלו, ובעיקר בגלל הדרך בה הוא עושה את הדברים. את עונת 2010/11 סיים בתור אלוף אירופה בפעם השביעית, ואלוף הליגה היוונית בפעם ה-11. ולאחר שבאמתחתו ניתן למצוא גם שישה גביעי יוון, חייבים לומר שהאמת, מגיע לו.

קבוצתו של אובראדוביץ' מאוד מוכשרת. בין שחקניה ניתן למצוא שמות כמו דרו ניקולאס, שהיה מועמד להגיע למכבי תל אביב, הסנטר האוסטרלי אלכס מאריץ', שעד לפני שנה כיכב במדי פרטיזן בלגרד, ואת דימיטריס דיאמנטידיס, שזכה שש פעמים בשבע השנים האחרונות בתואר שחקן ההגנה של היורוליג. וכשיש שחקני רוטציה מוכשרים לא פחות, כמו מייק באטיסט האמריקאי, שידוע כשחקן מאוד אפקטיבי באזור הצבע, ורומיין סאטו אשר מירר את חייו של אקס מכבי תל אביב, אלן אנדרסון, בסדרת משחקי ההצלבה העונה של פאו נגד ברצלונה, אין ספק שחייו של אובראדוביץ' נהיים קלים יותר.

עם זאת, יכולות השחקנים אינן גורעות במאומה מהישגיו של אובראדוביץ', שפשוט מסרב להיגמר. הוא שחקן שח נהדר על מגרש הכדורסל, שקורא היטב את המשחק, ומגיב טוב, בעיקר כי הקבוצה שלו משחקת על פי שיטה. אפילו מאמנם של הצהובים מתל אביב, דיוויד בלאט, הרעיף עליו שבחים ערב לפני משחק גמר היורוליג נגדו העונה, כשאמר כי הדרך והשיטה של אובראדוביץ' עובדות.
אך בשונה מבלאט, אובראדוביץ' הוא לא מאמן של שחקנים, וב-NBA תפקיד המאמן שונה מאוד מהכדורסל האירופי: חוץ מלמצוא את האיזון המתאים בין השחקנים, המאמנים נמצאים שם תמיד בשבילם, ועוזרים להם להתפתח. ראו ערך פיל ג'קסון, שזכה בלא פחות מ-11 אליפויות בליגה הטובה בעולם. לא לשווא הוא זכה לכינוי זן-מאסטר.

מאמן ב-NBA נמצא בשביל השחקנים ועוזר להם להתפתח. פיל ג'קסון
 

סגנון המשחק בו דוגל אובראדוביץ' הוא אומנם מאוד אפקטיבי, אך לא תמיד יפה לעין. במילים אחרות, אקס יוגוסלבי טיפוסי. לעומת זאת, ב-NBA אוהבים לראות כדורסל דינמי ומאוד התקפי. בודדות הן הקבוצות שמתבססות על כדורסל הגנתי, פר אקסלנס, כדוגמת השיקגו בולס המתחדשת תחת הדרכתו של טים ת'יבודו. דבר נוסף שלא אוהבים ב-NBA - מאמנים אשר עסוקים בשיח מיותר עם השופטים. תשאלו את פיני גרשון, שהורחק במהלך משחק ראווה בין מכבי תל אביב לניו יורק ניקס בטרום עונת 2009/10.

עבור אובראדוביץ' מדובר בלחם והחמאה, ולא נראה שבזמן הקרוב הוא יפסיק להפעיל לחץ על השופטים. מעבר לפן האסטרטגי שבדבר, הוא פשוט לא יכול בלי זה.
האמת היא שעדיף שאובראדוביץ' יישאר באירופה, אותה הוא מכיר טוב כל כך. כמו כן, פנאתינייקוס לעולם לא תהיה אותו הדבר במידה שיעזוב. חוץ מזה לנו, אוהדי מכבי תל אביב, יש חשבון לא סגור איתו: נכון שבלאט הפסיד לו השנה במשחק גמר היורוליג, ואין ספק שהקבוצה הטובה יותר על הפרקט ניצחה, אבל לא בטוח שאובראדוביץ' היה חוגג גביע אירופה חמישי עם פאו, ושביעי בסך הכל, בלי חסרונם של דורון פרקינס ויניב גרין. כן, יניב גרין.

אובראדוביץ' גורם למפגשים מולו להיות מסקרנים ומותחים, אשר מלווים לרוב בכסיסת ציפורניים, והרבה מאוד עצבים. אך בשום פנים ואופן לא בתחושת פחד אלא הערכה ליריב שקול וראוי. בתור אוהד מכבי תל אביב, אני מוכן להסתכל לו בלבן של העיניים ולא לפחד, בכל פעם שהצהובים מתל אביב ישחקו מול פנאתינייקוס או מול כל קבוצה אותה הוא יאמן. הרי חשש זה הוא אנטיתזה מוחלטת למכביזם עליו התחנכנו כאוהדים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©